fbpx
Таг: неби хоџа

таг: неби хоџа

СКСЗМ: Власта да не му прави пречки на бизнисот, економијата е во тешка состојба

Локалната и централната власт да не го опструираат бизнисот, да ги почитуваат законските и административните постапки, наместо да ги менуваат одлуките и Деталните урбанистички планови (ДУП) преку ноќ, апелира денеска Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ). Претседателот на СКСЗМ, Неби Хоџа на прес-конференција рече дека ваквите пречки што им ги прават локалните и централната власт на компаниите, не значи само...

Владата и бизнис-заедницата потпишаа меморандум за подобра соработка

Четирите стопански комори и Владата денеска потпишаа Меморандум за формално воспоставување на јавно-приватен дијалог. Меморандумот за соработка треба да придонесе за поголема соработка помеѓу бизнис-заедницата и Владата, зајакнување на дијалогот меѓу јавниот и приватниот сектор, особено во делот на легислативата. Директорот на Канцеларијата за развој на УСАИД, Македонија, Едвард Гонзаелс, оцени дека е зголемен дијалогот меѓу Владата и приватниот сектор во последните месеци. -...

Бектеши: Финансиска поддршка за малите претпријатија ќе има и догодина

Министерството за економија, во рамки на годишната Програма за конкурентност, иновации и претприемништво, годинава поддржало 89 претпријатија, 23 занаетчии и 30 проекти на фондации, кои ги исполниле условите. На манифестацијата „Претприемач на годината“, министерот за економија Крешник Бектеши информираше дека и догодина претприемачите ќе може да добијат поголем финансиски стимул за реализација на своите бизнис активности. - Значењето на малите и средните...

Подобар пристап до финансии за домашните компании, побараа бизнисмените од Владата

Владата треба повеќе да се посвети кон преземање конкретни мерки насочени кон домашните производители, со што ќе се овозможи зголемување на домашната понуда, намалување на невработеноста и пораст на извозот. Ова денеска на прес-конференција го кажа претседателот на Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ), Неби Хоџа. Од Комората денеска побараа да се подобри пристапот до финансии за домашните компании преку пониски каматни...

Хоџа: Долгот на државата кон приватните компании е околу милијарда евра

Новата влада треба да направи ревизија на тоа колку должи државата и кои институции колку должат за да можеме понатаму да размислиме дали ние би влегле во преговори за соработка со некоја од тие институции, вели Неби Хоџа, претседател на Стопанската комора на Северозападна Македонија, во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“. Тој вели дека долгот на владата или на...

ССК го предлага Александар Зарков за вицепремиер за економски прашања

Извршниот директор на Сојузот на стопански комори (ССК), Александар Зарков е предлогот од оваа комора за вицепремиер за економски прашања. Во нивното соопштение се вели дека на седницата на комората биле истакнати повеќе кандидати, а како најдобар кандидат бил посочен Александар Зарков. „Александар Зарков во моментов е носител на функцијата извршен директор на ССК и ги исполнува сите истакнати критериуми за...

Четири компании се наградени за најуспешни претприемачи на годината

Традиционално и годинава, на јубилејното 10. издание на престижната манифестација „Претприемач на годината“ беа доделени наградите на најуспешните претприемачи на мали и микропретпријатија во Македонија. Во категоријата мали претпријатија првата награда му припадна на Деан Бадаревски од „Софа студио“ од Скопје, додека втората награда му припадна на Васко Брдаровски од „Евросуровина ПА“ од Битола. Во категоријата на микропретпријатија, добитник на првата награда...

Бизнисмените ја поддржуваат работата на СЈО

Немаме поплаки од наши членови дека биле прислушувани и дека тоа на некој начин им се одразило врз бизнисот, одговори претседателот на Стопанска комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ), Неби Хоџа, на новинарско прашање во врска со последниот случај „Таргет“ што го отвори Специјалното јавно обвинителство, а се однесува на незаконското прислушување политичари, бизнисмени и граѓани. - Немаме информации во тој дел,...

Наумов – Хоџа: Компаниите со намалена ликвидност и тешко доаѓаат до поврат на ДДВ

„Извештајот „Дуинг бизнис“ на Светска банка најмногу се однесува на законите во одредена држава и на тоа колкав напредок направиле при нивно донесување, а за реалната состојба во економијата најдобро можат да кажат бизнисмените. Светска банка, исто така, имаше извештај во кој беа нотирана намалувањето на приватните инвестиции и лошите перспективи за пораст и за развој. Двете работи се...

СКСЗМ бара институционална помош и за компаниите во поплавените подрачја

Седум милиони евра изнесува материјалната штета на компаниите во поплавените подрачја, покажува анкетата на Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ). Оттаму информираат дека во оваа сума не се пресметани 1,5 милиони евра авансно платен данок на додадена вредност (ДДВ), како и 1,3 милиони евра за царини и за акцизи на уништената стока. - Штетите од поплавите во Стајковци, Сингелиќ и во Арачиново за најголем...

Потенцијалот на регионот и спојувањето пазари, теми на бизнис-форумот во Сараево

Стопанска комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ) учествува на седмата конференција на меѓународни инвестиции „Сараево бизнис-форум“, која се одржува под мотото „Еден регион, една економија“. На оваа конференција ќе се разговара за потенцијалот што го нуди овој регион, можноста за спојување пазари, како и за соработката со Кина. Утре, пак, експерти од различни земји ќе предложат идеи и платформи за создавање заедничка...

Економска стагнација и регрес ако потрае политичката криза

Бизнисмените бараат решавање на политичката криза и го повикуваат претседателот Ѓорге Иванов на неодложено време да ја повлече одлуката за аболиција и за помилување од кривично гонење. Тие велат дека не можат да бидат индиферентни и да не реагираат на непромислените политички одлуки со кои се загрозува владењето на правото, при што не може да се зборува за функционирање на...

Хоџа: Следната година ќе биде економски најтешка во последната декада

Наредната 2016 ќе биде тешка на економски план, можеби и најтешка во последната декада, оценуваат од Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ). Претседателот на Комората, Неби Хоџа, нагласи дека кон крајот на јануари ќе испратат барање до Владата во кое ќе предложат серија мерки за поттикнување на економскиот развој на земјата и за надминување на постојната состојба. - Сигналите за наредната...

Владата да не дава нереални ветувања и да се следи одливот на пари, бараат од СКСЗМ

Да се следат финансиските трансакции за да нема неконтролиран прилив и одлив на пари, Владата да се воздржи од нереални ветувања кои не може да ги исполни, како што се зголемување плати, пензии, разни премии, субвенции и нереални вработувања и да не се преоптоварува и задолжува на домашниот и на надворешниот пазар, се само дел од предлог-мерките за излез...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...