fbpx
Таг: НДИ

таг: НДИ

Порталб, Мета и Вистиномер ја потпишаа Повелбата за етичко известување за време на изборната кампања

Главниот уредник на Новинската агенција - Мета, Горан Ризаов, заедно со главната уредничка на порталот на албански јазик Порталб.мк, Елида Зулбеари како и уредникот на Вистиномер.мк, Владимир Петрески, ја потпишаа Повелбата за етичко известување за време на изборната кампања во 2021 година. Домаќин на настанот беше Националниот демократски институт (НДИ). Претставниците на медиумите заокружија „Да“ за фер и демократско известување...

Владата апелира да не се шират дезинформации за „населување со Талибанци од Авганистан“

Во овој момент Владата на Република Северна Македонија има преземено обврска за прифаќање на 450 граѓани од локално население од Авганистан и тоа вработени и жени и деца од семејства на вработени во хуманитарните и миротворните мисии, активисти од организациите за човекови права, новинари, преведувачи, студенти, стипендисти, како и граѓани кои изминатите 20 години беа поддршка на НАТО сојузничките...

Анкета на НДИ: Дури 64 отсто од граѓаните сметаат дека земјата се движи во погрешна насока, паѓа поддршката за ЕУ

Дури 64 отсто од граѓаните на Северна Македонија веруваат дека земјата се движи во погрешна насока, покажува најновата нкета на јавното мислење на Националниот демократски институт (НДИ). Мало мнозинство граѓани во Северна Македонија (52 отсто) сметаат дека има назадување на демократијата. Високи 58 проценти од граѓаните ја преферираат демократијата како систем на владеење, но се скептични дека основните принципи како...

Бујар Османи на молитвениот појадок во Вашингтон

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи неделава ќе престојува во неколкудневна работна посета на Вашингтон, во рамките на која ќе учествува и на традиционалниот молитвен појадок во организација на американскиот претседател, Доналд Трамп. Покрај тоа, предвидени се средби со луѓе од Белата Куќа,  од Стејт Департментот, меѓу кои и со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија,...

Анкета на НДИ: Политичката ситуација е најгорливиот проблем првпат од 2001 година

Првпат по воениот конфликт во 2001 година, генералната политичка ситуација во Македонија е најгорливиот проблем за граѓаните, а потоа следуваат невработеноста, сиромаштијата, економската криза и платформата на водачите на албанските партии, покажува анкетата што во март ја спровел американскиот Национален демократски институт (НДИ), со финансиска поддршка од УСАИД. Речиси две третини од анкетираните, односно 65 отсто, веруваат дека земјата се движи...

НДИ со повик за нова генерација граѓански организации

Националниот демократски институт за меѓународни работи (НДИ) – Македонија објави повик за нова генерација граѓански организации. Една од главните цели на овој проект е зајакнување на постојните капацитети на граѓанските организации во областите на законодавно застапување и на лобирање, надзор на јавни политики, како и за помагање во изградбата на коалиции помеѓу невладиниот сектор и пратениците. Програмата ќе почне со реализација во септември...

Бислимоски: Изненадување е и за мене дека ЕСМ ќе ја продава струјата за 60 евра за мегават час

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски изјави дека за него е „изненадување“ дека Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), почнувајќи од 1 јули, ќе ја продава струјата...