fbpx
Таг: НБРСМ

таг: НБРСМ

Народна банка смирува: Пропаѓањето на американската банка нема директни ефекти кај нас

Пропаѓањето на американската Sillicon Valey Bank (Банка на Силициумската Долина) нема никакви директни последици за нашиот банкарски систем, имајќи ја предвид малата изложеност кон нерезидентите, но и традиционалниот деловен модел заснован врз кредитирање на фирмите и граѓаните при стабилни извори на финансирање, порача Народната банка на Северна Македонија. Оттаму велат дека билансите на нашите банки „се исклучително солидни, високо капитализирани...

Бежоска: Имаме најсинхронизирано затегнување на монетарната политика од централните банки во изминатите 50 години

„Затегнувањето на монетарната политика, коешто е глобален феномен, е неопходно заради намалувањето на инфлациските очекувања и за стабилизирање на инфлацијата како предуслов за одржлив раст. Се соочуваме со најсинхронизираниот циклус на затегнување на монетарната политика од страна на централните банки во изминатите 50 години. Зголемувањето на основните каматни стапки може на краток рок да има ефект врз економската активност,...

Повик до училиштата за меѓународниот натпревар „Европски квиз на пари“

Македонската банкарска асоцијација (МБА) информираше дека петти пат го организира натпреварот „Европски квиз на пари“, којшто е проект на Европската банкарска федерација за финансиска едукација на ученици од 13 до 15 години. Натпреварот се реализира во соработка со Народната банка на Република Северна Македонија (НБРСМ) и Комисијата за хартии од вредност. МБА го објави повикот до основните и средните училишта...

До 1 февруари е рокот за пријавување за Годишната награда за млад истражувач на Народната банка

Крајниот рок за доставување на трудовите за Конкурсот за Годишната награда за најдобар труд од областа на макроекономијата и банкарството за 2023 година е 1 февруари 2023 година, информираат од Народната банка на РСМ. Сите заинтересирани млади истражувачи можат да поднесат свој труд, согласно условите и критериумите на јавниот повик објавен во јули минатата година. „Право на учество имаат сите државјани на...

Помалку трансакции на шалтер во банки, граѓаните сѐ повеќе користат платежни картички

И во третиот квартал на 2022 година граѓаните продолжиле сѐ повеќе да ги користат платежните картички од домашните издавачи за плаќање во трговијата во земјата, соопшти Народната банка на Република Северна Македонија (НБРСМ). Ова довело до годишен раст кај вредноста и кај бројот на остварени трансакции преку платежни картички од 14,9 отсто и 8,5 отсто соодветно. НБРСМ информира дека годишниот...

Народна банка ги повика младите истражувачи да достават трудови за Годишната награда за 2023 година

Народната банка ги повика заинтересираните млади истражувачи со свој труд да се пријават на Конкурсот за Годишната награда за најдобар труд од областа на макроекономијата и банкарството за 2023 година. Конкурсот беше објавен во јули, а крајниот рок за доставување на трудовите е 1 февруари 2023 година. Право на учество имаат сите државјани на Северна Македонија на возраст до 35...

Каматните стапки за дозволено пречекорување достигнаа 10 отсто со што се зголемија давачките на граѓаните

Најголем дел од домашните банки од неодамна речиси ги изедначија каматните стапки на дозволениот и недозволениот минус на банкарските сметки на граѓаните. Така, сега и кога трошите од т.н. „дозволено пречекорување“ плаќате камата од 10 отсто на годишно ниво за потрошениот износ. Во некои банки, оваа каматна стапка пред покачувањето изнесуваше само 2 отсто. При покачувањето на каматата, граѓаните беа...

НБРСМ не ја менува основната каматна стапка, ризик по цените на храната и енергијата е војната во Украина

На вчерашната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка било одлучено да не се менува основната каматна стапка на благајничките записи, односно истата да остане на нивото од 2,5%. Понудата на благајнички записи на редовната аукција не се промени и изнесува 10 милијарди денари, информираат од Народната банка на РСМ. Од Народната банка велат дека на девизниот...

Половина од младите од 13 до 15 години велат дека знаат делумно да располагаат со парите

Околу половина од младите помеѓу 13 и 15 години сметаат дека не располагаат со доволно знаење за управувањето со парите. Најголемиот дел од нив учат за управувањето со парите од своите семејства. Од финансискиот систем, најдобро ги познаваат функциите на банкарскиот сектор и сметаат дека најдобро можат да се стекнат со финансиски знаења преку класичната настава. Ова го покажуваат резултатите...

Народната банка ја зголеми основната каматна стапка на 2,5 отсто поради инфлацијата

Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка се одлучи на ново зголемување на основната каматна стапка на благајничките записи за 0,5 процентни поени до нивото од 2,5 отсто, информираат од Народната банка. Понудата на благајнички записи на редовната аукција не се промени и изнесува 10 милијарди денари, одлучил Комитетот на редовната седница што се одржала вчера. „Се очекува дека...

Средба Ангеловска-Бежоска со претставникот на ЕИБ, Бјорн Габриел: Зелените финансии станаа потреба

Тековната криза е потсетник за потребата од постојано проактивно делување на полето на структурните реформи, како предуслов за поголема отпорност на економиите. Во овој контекст се и активностите за зајакнување на зеленото финансирање, односно поддршката на инвестициите во обновлива енергија, енергетска ефикасност, одржливо земјоделство и технолошки иновации. За исполнување на своите основни цели, како одржувањето на ценовната и финансиската...

Инфлацијата ја принуди Народната банка да ја зголеми основната каматна стапка на 2 отсто

Основната каматна стапка е зголемена на 2 отсто, а одлучено е и за умерено зголемување и кај каматните стапки на депозитите преку ноќ и седумдневниот депозит. Ова е епилогот од редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на која вчера биле разгледани најновите движења на меѓународните и на домашните финансиски пазари, како и показателите за...

Поради растечката инфлација, Народната банка ја зголеми основната каматна стапка на 1,75%

Растечката инфлација, која во април достигна годишна стапка од 10,5 отсто доведе до ново зголемување на основната каматна стапка на благајничките записи, информираат од Народната банка на РСМ (НБРСМ). Денеска се одржала редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на којашто било одлучено да се изврши дополнително зголемување на каматната стапка за 0,25 процентни поенти,...

Димитар Фуна ја доби наградата за најдобар млад истражувач на Народната банка

Добитник на Годишната награда на Народната банка (НБРСМ), која се доделува на млади истражувачи за најдобар труд од областа на макроекономијата и банкарството е младиот истражувач Димитар Фуна, соопштија од НБРСМ. Фуна дипломирал на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) во Скопје во 2020 година, додека минатата година се стекнал со звањето магистер по финансии и сметководство...

Државниот врв свечено го одбележа јубилејот 30 години монетарна самостојност на Македонија

Претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски, министерот за финансии Фатмир Бесими, гувернерката на Народна Банка Анита Ангеловска-Бежоска и бројни претставници на државните институции на Свечена академија го одбележаа јубилејот 30 години од монетарното осамостојување на Македонија. Пред 30 години, на 26 април 1992 година, беа поставени основите на монетарната самостојност. Пред македонските граѓани беа претставени банкнотите на новата македонска валута...

Анализа на Порталб: Банките во пресметка – раст на каматите за кредити и за депозити

Литар масло за јадење 2,5 евра. Празнично зголемена потрошувачка – но и зголемени цени на прехранбените производи. Инфлацијата и натаму ќе забрзува. Токму со ова образложение Народната банка направи „скромен", но прв чекор кој навестува затегнување на монетарната политика, пишува Порталб.мк. Банкарите велат дека се пресметуваат повисоки камати за кредити и за депозити. Каматите ќе растат По потегот на Народната банка за...

Анализа на банкарската 2022: Олеснување на кредитните услови, зголемена побарувачка од граѓаните, намалена од фирмите!

Условите за кредитирање ќе се олеснуваат, побарувачка на кредити од страна на домаќинствата ќе расте  – ова се дел од очекувањата на банкарите што се нотирани во новата Анкета за кредитната активност, пишува Порталб.мк. На крајот од 2021-та, вкупните кредити изнесувале скоро 6,3 милијарди евра – од нив скоро 52 отсто се кредити одобрени на физички лица, а останатите 48 отсто се...

Фалсификувани банкноти од 2.000 денари се во оптек, НБРСМ со совет како да ги препознаете (фото)

Во земјава е забележана појава на фалсификувани банкноти од 2.000 денари, кои се наоѓаат во оптек. Народната банка (НБРСМ) информира дека на едноставен начин граѓаните и правните лица можат да проверат дали станува збор за фалсификат. „Појавениот тип на фалсификат е изработен на обична (комерцијална), двослојна хартија којашто при допир значително се разликува во дебелината, цврстината и еластичноста во однос...

Анализа на Порталб: Од 2014 регистриран највисок ценовен раст – 2021 беше година на скапотија

Раст на цените на мало за цели 6 отсто во декември 2021 година во однос на истиот месец од 2020 година. Трошоците на живот зголемени за 4,9 отсто. Овие вредности се највисоки што се регистрирани во месец декември од 2014 година до сега. Светските анализи покажуваат дека и годинава се очекува раст на цените на металите и на храната,...

Еврото не надмина 62 денари, погрешни информации се шират по социјалните мрежи

Девизниот курс на денарот е стабилен и нема промени во неговото ниво. Средниот курс на еврото според курсната листа на Народната банка изнесува 61,69 денари и истиот е непроменет во однос на лани, информираат од Народната банка на Република Северна Македонија (НБРСМ). „Погрешни се информациите кои излегоа на некои од порталите и на социјалните мрежи дека е покачен курсот на еврото....

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...