fbpx
Таг: Национална гарда на Вермонт

таг: Национална гарда на Вермонт

Над Скопје ќе прелетаат два американски воени авиони Ф-35 [фото]

Два борбени авиони од типот Ф-35 на Националната гарда на Вермонт, денеска извршија прелет и слетаа на аеродромот во Петровец, а попладнево ќе прелетаат и над Скопје, соопшти Министерството за одбрана, кое вели дека станува збор за „приказ на силното сојузништво и единство во Алијансата, како и на речиси тридецениското партнерство меѓу Армијата на Северна Македонија и Националната гарда...

Иванов – Креј: Македонија да го добие заслуженото место во НАТО

Македонија ги исполнува сите услови и критериуми за членство во НАТО, а со учеството во мировните мисии де факто се однесува како членка на северно-атлантската организација, истакнал претседателот на државата, Ѓорге Иванов, на средбата со командантот на Националната гарда на Вермонт, генерал-мајор Стивен Креј, кој е во официјална посета на земјава. Во овој контекст Иванов изрази очекување за понатамошна интензивна...

Шекеринска: Сметаме на нашите стратешки партнери за членството во НАТО

Македонија смета на своите стратешки партнери, особено сега кога работиме забрзано и искрено за членството во НАТО, истакна министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, по денешната средба со командантот на Националната гарда на Вермонт, генерал-мајор Стивен Креј, кој е во официјална посета на Македонија. - Македонија – членка на НАТО е заедничка цел зашто служи на двата крупни интереси – стабилен регион,...

Поевтинуваат горивата – Еуросупер БС-98 за еден денар, Еуросупер БС-95 и дизелот за половина денар

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за половина денар по литар, додека Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинуваат...