fbpx
Таг: националистичка реторика

таг: националистичка реторика

Српскиот министер за внатрешни работи смета дека Србите треба да живеат во една држава

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин во емисија на српската телевизија „Пинк“ изјави дека не му е јасно зошто границите на Балканот се непроменливи и зошто „српското национално прашање“ не би можело конечно да се реши со обединување на Србите во една држава, пренесува српската телевизија „Н1“.  Првиот човек на српското МВР го коментираше „нон-пејперот“ на Јанез Јанша за...

Незири: Евроамбасадорот Жбогар бара партиите да се воздржат од националистичка реторика

Според задничката оценка на шефот на изборниот штаб на ДУИ, Беким Незири, и на евроамбасадорот Самуел Жбогар, кои денеска се сретнаа во седиштето на ДУИ во Мала Речица, Тетовско, изборната кампања поминува во мирна и фер атмосфера. - Неговиот став беше дека се исполнети сите услови за веродостојни и фер избори. Но, до 11 декември има уште време, се надеваме дека и...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...