fbpx
Таг: настани

таг: настани

„Але, кај е градоначалнико Талески“, прашуваат битолчани

Најпоставуваното прашање меѓу битолчани последните недели е „Але, кај е градоначалнико Талески?“ По герила- акцијата со лажните евра со ликот на Талески, градоначалникот на Битола, кој претходно често излегуваше пред камери, сега со денови го нема во јавноста. Битолчани веќе ги бројат настаните каде Талески задолжително се појавуваше, а годинава ги заобиколи. Без присуството на Талески, остана свеченото осветување на новиот...

Заев: ВМРО-ДПМНЕ нека почне со кампањата, па СДСМ ќе ја каже стратегијата

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во телефонски разговор со „Мета“ рече дека сè уште е рано да ги открие партиските стратегии за 5 јуни. Oдговарајќи на новинарско прашање, на 7 април на прес-конференција, Заев рече дека СДСМ „нема намера на телевизија да ги гледа изборите“. - Сè уште е рано да ја соопштиме нашата стратегија за 5 јуни, но нека почне ВМРО-ДПМНЕ...

Талески: Офицерскиот дом ќе прерасне во куќа на културата

Офицерскиот дом ќе прерасне во куќа на културата, во која ќе се одржуваат различни културни настани, театарски претстави и концерти, изјави на денешната прес-конференција, градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески. - Во изминатиов период Офицерскиот дом имаше лавиринт од надлежности, но сега на најдобар начин ќе може да се заштити и санира овој објект од големо културно и историско значење....

Позната програмата за одбележување на празникот 11 Октомври во Прилеп

По повод празникот 11 Октомври, низа настани ќе се случуваат во Прилеп, од 8 до 11 октомври. Фестивал на медот, поставување на камен-темелник на улица 11 Октомври, отворање на скејт-парк, изложби, концерти предвидено е да се случуваат во рамките на прославата. Централната манифестација ќе се одржи на плоштадот, но доколку не дозволат временските услови, истата ќе биде поместена во Центарот за култура „Марко...

СДСМ почна своја истрага за настаните во Куманово од 9 мај

Од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) апелираат сите што имаат информации околу заднината на настаните во Куманово, пред два месеци, да ги споделат со партијата, која, како што денеска на прес-конфенерција соопшти претседателот на Комисијата за одбрана на СДСМ, Максим Димитриевски, „работи на откривање на вистината за Куманово“. - Како што преку „Вистината за Македонија“ ги откриваме тешките злоупотреби на власта...

Јубилејното 10. издание на „Битфест“ со близу 200 културни настани

Битолскиот камерен оркестар со филмска музика ќе го отвори годинашното 10. издание на „Битфест 2015 година“. Свеченото отворање на јубилејното издание на битолското културно лето ќе биде в сабота, во Пациото на Завод и музеј Битола. Ова лето битолчани ќе може да посетат повеќе од 200 културни настани во наредните шеесетина дена. - Концептот на „Битфест“ е таков што еднакво ќе им се даде...

Маратонот, трибини, концерти и натпревари настрадаа поради Куманово

Поради актуелната безбедносна ситуација и случувањата во Куманово за време на викендот, откажани и презакажани се повеќе настани и манифестации. ВМРО-ДПМНЕ за недела, 10 мај, имаа закажано голем народен собир во Велес, но поради безбедносната ситуација, партијата го откажа собирот. Поради безбедносни причини откажан беше и Скопскиот маратон, што требаше да се одржи во недела со почетокот во 8.45 часот, а...

Седум политичко-инфарктни дена

Последнава недела настаните во Македонија како да добија на честота и на тежина. За кусо време имавме толку сериозни и битни случки за кои некогаш се потребни и месеци. Кога, пак, настаните ќе се наредат еден по друг, даваат малку поинаков поглед на нештата и отвораат низа прашања за нивната евентуална причинско-последична поврзаност. Еве ги настаните од понеделник до понеделник: Понеделник, 20 април Поранешниот претседател на...

Летонија од денеска на чело на ЕУ

Летонија од денеска го презема шестмесечното претседателство со Европска Унија и нејзини приоритети, како што најави, ќе бидат конкуретноста и економскиот пораст, користењето на европскиот дигитален потелнцијал за развој на Унијата и зајакнување на улогата на ЕУ во светски рамки. „Во првата половина на 2015 година, Летонија станува земја-претседавач на ЕУ, првпат во својата историја. Тоа е голема чест, која...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...