fbpx
Таг: настан

таг: настан

Изложба, промоција на зборник и тркалезна маса во Музеј на Македонија

Утре со почеток од 12 часот, во Музејот на Република Северна Македонија ќе одржи промотивен настан со фокус на сеопфатно истражување на првото македонско женско списание „Македонка – Орган на АФЖ”. Настанот го организира Центарот за истражување на национализмот и културата (ЦИНИК), во партнерство со Музејот и Фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво па женско“. Настанот ќе започне со...

Културно ехо Скопје во среда организира едукативен настан за ГУП во „Јадро“

Меѓународното Здружение на граѓани Културно Ехо Скопје, ќе реализира културно-едукативен настан во културно-социјалниот центар Јадро во среда во 20 часот, информираат оттаму. Тема на проектот „Создаваме град, градиме иднина!“ е новиот генералeн урбанистички план за Скопје (ГУП за период од 2023 до 2032 година) кој е најважниот документ за планирањето на иднината на градот. Проектот има за цел да...

Проценката на состојбата на доброто владеење во општините ќе се промовира утре

Фондацијата Метаморфозис утре во 10 часот ќе одржи онлајн-настан за промоција на резултатите од Проценката на состојбата на доброто владеење во единиците на локалната самоуправа во Република Северна Македонија за 2022 година и промоција на резултатите од Проценката на добро владеење во Северна Македонија и регионот преку Индексот на отвореност според мерењето за 2021. Проценката на добро владеење во Северна...

Првото издание на [email protected] со фокус на криптовалутите и блокчејн технологијата

Како функционира блокчејн технологијата, што се криптовалути и каде истите наоѓаат примена во општеството? Ова беа главните прашања за кои се зборуваше на денешното, прво издание на [email protected] – настан кој има за цел да им ги доближи актуелните технологии на студентите. Настанот е во организација на Факултетското студентско собрание при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФСС ФЕИТ) на...

Денот на Боб Марли годинава ќе се одржи во Градски парк, повик до младите бендови да се пријават за учество

Доближувајќи ја реге музиката и пораката на БОБ МАРЛИ-ONE LOVE, ONE HEART, A WORLD WITHOUT BORDERS до сите луѓе, овој настан е нешто што се памети засекогаш. Организаторот повикува сите ние како поединци да придонесеме во продолжувањето на традицијата на Денот на Боб Марли, којшто секоја година пред ковид-19 пандемијата се одржуваше во форма на музички хепенинг во Градскиот...

Водици во Скопје: Светиот крст посветен на сите учесници на манифестацијата

Православните христијани денеска го празнуваат Богојавление – Водици. Утрово во сите православни храмови се оддржаа црковни литургии. По една година пауза поради пандемијата, манифестацијата повторно се организираше во сите краишта на земјава. Децениската традиција, со ограничен број учесници, се одржа и во Скопје. Централната литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ ја предводеше Архиепископот Охридски и Македонски г.г Стефан. Традиционалното осветување...

Промоција на книга во МСУ како завршен дел од годинешниот АКТО фестивал

Во недела, на 19 декември ќе се одржи последниот настан од овогодинешниот 16. АКТО фестивал за современи уметности со промоција на книга во Музејот на Современа уметност во Скопје. Промоцијата на публикацијата насловена „Уметност во рамки на политички борби. Солидарна уметничка практика во Тирана и Скопје“ и дискусијата наменета за неа ќе започнат во 12 часот. Книгата претставува колаборативен проект...

Формирана е нова секција за млади новинари при ЗНМ

Вчера, по иницијатива на група на млади новинари од повеќе различни медиуми беше формирана секција на млади новинари при Здружението на новинарите на Македонија. „На состанокот на кој имаше четириесетина учесници се дебатираше кои ќе бидат приоритетите и целите на оваа секција во 2022 година. Вмрежување меѓу редакциите, подобрување на социоекономскиот статус на младите новинари, надградување на вештините за...

„Go Skateboarding Day“ вечерва ќе се одржи во Градскиот парк во Скопје

Македонските скејтери вечерва ќе го одбележат Меѓународниот ден на скејтбордингот („Go Skateboarding Day“) во Градскиот парк. Настанот ќе започне во 19 часот на плочникот пред споменикот на Гоце Делчев, а е во чест на прерано починатиот скејтер Филип Матески - Мате којшто почина минатиот месец по тешко боледување. Покрај скејтерското возење и оддавањето почит кон Мате, во Градскиот парк вечерва...

Царовска: Важно е децата да се образуваат во духот на толеранцијата и мултикултурализмот

По повод одбележување на Меѓународниот ден на учителот, денеска се одржа настанот Speech4Teachers што го организираат Фондацијата Отворено општество-Македонија и Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“. На настанот присуствуваше и министерката за образование и наука, Мила Царовска која во своето обраќање до присустните ја истакна важноста и улогата на новинарите без разлика од која етничка заедница...

Обвинителство ќе го истражува случајот за не почитување на здравствените прописи за време на литијата во Струга

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по објавување на снимките и фотографиите на социјалните мрежи, а во врска со масовното присуство на граѓани на литијата одржана на 7 мај 2020 година, по повод верскиот празник Св. Ѓорѓија. „Постапувањето на обвинителството е заради присуството на граѓани на литијата во услови на пандемија, кога не се почитувани Одлуките на Владата за задолжително...

На „Охридскиот дијалог“ денеска и утре ќе се дискутира за интеграцијата во НАТО на земјава

Охрид денеска и утре ќе биде домаќин на голем број на поранешни и сегашни дипломати што се членови на Охридската група, кои се собрани заедно на настанот „Охридскиот дијалог“. Сите тие сакаат преку активни решенија да ѝ помогнат на Македонија во остварување на своите евроатлански интеграции. Охридскиот дијалог претставува стратешки дијалог за унапредување на прогресивните и напредни решенија за предизвиците...

Дезинформациите се стари колку и човештвото, медиумите денес се преслаби да ги совладаат

Дезинформациите не се ништо друго освен лага, стара колку и човештвото. Само што во овие нови времиња тие лаги во вид на лажни вести се пласирани од одреден центар на моќ и со (зло)употреба на медиумите, се прави обид некому да му се наштети или да ја заведе јавноста во своја корист. Медиумите се претворија во платформа за пласман...

Промовирана програмата за одбележување на 1.000 години Охридска архиепископија

Низа културни и спортски настани ќе се случуваат во периодот од мај до декември во чест на одбележувањето на милениумскиот јубилеј „1.000 години од формирањето на Охридската архиепископија“, беше истакнато на денешната презентација на програмата во Охрид. „Во програмата има културни, научни, уметнички како и спортски настани, издавање на публикации кои ќе наидат на голем интерес кај граѓаните, настани кои сметаме...

Утре ќе се одржи „Го сакам Водно“, за да се упати порака за зачувување на шумата

Планинари, рекреативци, велосипедисти, вљубеници во природата утре ќе се искачуваат на Водно за да упатат порака за зачувување на парк-шумата. „Настанот е замислен како едно потсетување за огромното значење на Водно за Градот Скопје, негово приближување до граѓаните, нашата заедничка грижа и сплотување на сите негови уживатели во заедничко промовирање на неговите убавини“, велат организаторите на настанот граѓанската иницијатива „Го...

Отстранета импровизираната експлозивна направа од Собранието

Одделот за антитероризам при МВР ја подигнал импровизираната експлозивна направа од Собранието за понатамошна постапка, информираат од МВР. Оттаму додадваат дека се преземаат мерки за целосно расчистување на настанот. Вчера, во 17.28 часот, во Единицата за информирање и команда (ЕИК) Скопје, началникот на обезбедувањето на Собранието пријавил дека во ходникот на првиот кат е пронајдена импровизирана експлозивна направа, петарда со фитиљ...

Техада: Се надевам дека Собранието ќе го реши прашањето за локалните избори

„Се надевам дека Собранието ќе го реши наскоро ова прашање и се надевам дека наскоро ќе има избори, иако малку подоцна отколку што беше планирано. Сепак, најважно е изборите да се одржат“, одговори на новинарско прашање за пролонгирањето на локалните избори швајцарската амбасадорка Сибил Зутер Техада, на завршниот настан на програмата „Форуми во заедницата“. Министерката за локална самоуправа Ширет Елези,...

Талески исплашен од герила-акција, не се појави на настан

Група битолчани од движењето „Јужен фронт“ го чекаа битолскиот градоначалник Владимир Талески во селото Логоварди за да му приредат нова герила-акција, но тој не се појави на настанот иако беше најавено неговото присуство и беа повикани новинарите од неговата прес-служба. Млади битолчани со транспаренти се подготвуваа да го изненадат Талески и да му порачаат да се „навикне на тесен простор...

Најавен ден на „Мајкрософт“ посветен на граѓанскиот сектор

Фондацијата „Метаморфозис“, заедно со локалната канцеларија на „Мајкрософт Македонија“, задутре, 21 јуни, организира ден на „Мајкрософт“, посветен на граѓанскиот сектор „Со технологија до успех“. Настанот, кој задутре во 10 часот ќе се одржи во Конгресниот центар на Скопски саем, ќе им овозможи на претставниците на граѓанскиот сектор да дознаат повеќе за нивните можности како да добијат софтверски донации од програмата...

Одбележан 2 Април – меѓународниот ден на лицата со аутизам

Македонија денеска го одбележа 2 Април - меѓународниот ден за активизам и поддршка на лицата со аутизам. Настанот се оддржа во зоолошката градина во Скопје, во организација на здружението за третман на лица со аутизам „Во мојот свет“, а покровител беше Маја Иванова, сопруга на македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Иванова, како што пренесува „24 Вести“ нагласила дека за...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...