fbpx
Таг: насилници

таг: насилници

МВР: Ако ги препознаете хулиганите пријавете ги на 192 [видео]

Министерството за внатрешни работи (МВР) апелира до граѓаните, доколку било кој препознае некого од хулиганите, како што е лицето на снимката кое го фрли молотовиот коктел спрема полицијата и објектот на Собранието, може да го пријави тоа на телефонскиот број 192 или во најблиската полициска станица. https://youtu.be/Ai932ojX5ow „Без разлика дали пријавата е анонимна или не, полициските службеници ќе постапат и, доколку...

Момчињата од Штип кои претепаа девојка добија казна затвор од 2,5 години

Двајцата штипјани, кои целата јавност преку видео снимка ги виде како навредуваат и претепуваат девојка, денеска во Основниот суд во Штип беа осудени на казна затвор од по 2,5 години. Тие се осудени за делото „Насилство“, откако во јануари годинава, во влезот на станбена зграда претепаа 21- годишна девојка од Штип. П.Р.(23) и С.А.(26) денеска не беа на изрекување на...

Одложено судењето на двајцата насилници кои претепаа девојка во Штип

Во Основниот суд во Штип денеска не започна судењето на двајцата млади штипјани, кои македонската јавност ги виде во неодамна објавената видео-снимка, како тепаат девојка во влез во зграда. Судењето е одложено за вторник, 28 април, по барање на адвокатот Валентин Зафиров од Велес, кој не успеал да оствари контакт со неговите клиенти, туку го добил обвинителниот акти. П.Р.(23) и...

ВМРО-ДПМНЕ: Со вработувањето на Командант Хоџа, Заев им попушта на насилниците

Единствена референца на пријателот на Заев, Командантот Хоџа, е тоа што тој склучил политички договор со првиот човек на СДСМ да му го ослободи Танушевци, а за возврат на тоа да добие висока политичка функција во владата. Но, кој го држел Танушевци заробено и каде се оружјето и лицата кои биле подготвени да се спротивстават на македонската полиција? Каква...

За дивеењето на Бит-пазар, во полиција повикани малолетници и тројца возрасни

Заради расчистување на вчерашното дивеење на булеварот Крсте Мисирков во Скопје, близу Битпазар, полицијата повикала седум малолетници и тројца возрасни на разговор во полициската станица „Битпазар“. Како што соопштува МВР, во инцидентот во кој повреди добиле три лица, кои побарале лекарска помош во Ургентен центар и по интервенцијата биле пуштени на домашно лекување, учествувале голем број лица. Во полициска станица...

СДСМ: Амнестија не смее да има, ВМРО-ДПМНЕ докажа дека стои зад насилствата од 27 април

Со барањето амнестија за лицата кои на 27 април извршија или беа помагачи на терористичкото загрозување на уставниот поредок и на безбедноста, од ВМРО-ДПМНЕ докажаа дека токму тие ги нарачале и стојат зад насилствата на крвавиот четврток, кога се случи организиран обид за убиство на пратеници, а загрозена беше и безбедноста на новинари и на вработени во Собранието, се...

ЗНМ ги осуди заканите на симпатизери на ДУИ кон екипа на ТВ „Шења“

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осуди заканите на симпатизерите на ДУИ кон екипа на телевизијата „Шења“, која вчера била попречена во известувањето за комуналните проблеми во општина Чаир. „Ги повикуваме надлежните институции да ги идентификуваат насилниците и да ги изведат пред лицето на правдата. Насилството против новинарите и медиумските работници е неприфатливо и претставува напад врз демократијата“, стои...

Шилегов: Нарачана, криминална и срамна е пресудата за насилниците во Собранието

„Искрено се надевам дека никој кој учествувал во оваа партиски нарачана пресуда, нема да го доживее она што го доживеаја пратениците на СДСМ и парламентарното мнозинство, на нивните работни места да бидат нападнати од толпа, за да знаат дека ваквите пресуди што ги донесоа се криминал, срам и можеби еден од најцрните денови во историјата на македонското судство,“ одговори...

Со условни казни ослободени деветтемината обвинети за насилствата во Собранието

Сите деветмина обвинети за насилствата во Собранието на 27 април денеска на рочиштето во Основен суд Скопје 1 добија условни казни, откако ја признаа вината, за да добијат поблаги казни. Тие беа обвинети за учество во толпа која ќе спречи службено лице во извршување службена должност. Сите, освен Димче Христовски - Жабата, добија условни казни од 6 месеци затвор ако го повторат...

Заев: Со кабинетот на Иванов го усогласуваме текстот со гаранциите за унитарноста

Кабинетите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, биле во постојан контакт околу усогласувањето на текстот на писмената гаранција за унитарноста на државата, која Иванов ја бара од новото парламентарно мнозинство. Ова денеска го соопшти лидерот на СДСМ, по излегувањето од Јавното обвинителство, каде даваше исказ како оштетен во насилствата во Собранието на...

Нови пет лица добија кривични пријави за дивеењето во Собранието

СВР Скопје денеска ја дополни кривичната пријава за дивеењето и за бруталното насилство во Собранието во четвртокот со уште пет лица, со што сега бројката на идентификувани се искачи на 20 лица. Според соопштението од полицијата, новите петмина пријавени, кои се од Скопје, Куманово и од Велес, се идентификувани по прегледување на видоснимките од медиумите и од безбедносните камери во...

Насилници претепале скопјанец и демолирале кафуле во Шутка

Седум-осум непознати лица вчеравечер во кафуле во населбата Шуто Оризари претепале млад скопјанец, а потоа превртеле неколку маси и го скршиле стаклото на влезната врата, по што заминале, соопшти СВР Скопје, информирајќи дека во врска со инцидентот засега се приведени тројца и се работи на расчистување на случајот. Случајот во полиција вчера во 21.30 часот го пријавил претепаниот К.С. (24),...

Насилствата во Скопје продолжуваат – тинејџери тепани од групи насилници

Насилствата од претходните денови, кога во Скопје групи насилници напаѓаа и тепаа граѓани, продолжиле и вчера, се дознава од најновиот полициски билтен. Вчера во Скопје имало два такви напади. Првиот се случил во автобус на ЈСП, кој сообраќал на линијата 50. На автобуската постојка кај АСУЦ, околу 13 часот, 16-годишник бил физички нападат од неколку засега непознати насилници. Потоа тие...

Три лица истепани од поголеми групи насилници

Во два одвоени случаи вчера, тројца скопјани биле истепани од групи насилници, соопшти СВР Скопје. Првиот инцидент се случил во 18.35 часот, кога кај билетарницата на ЈСП, 15-годишник од селото Кадино без причина бил нападнат, како што соопшти полицијата, од пет-шест малолетни лица на возраст од 16 до 18 години, кои потоа заминале. Вториот инцидент се случил во слаткарница на улицата...

Спасов дал исказ во полиција за сообраќајните незгоди и ги избегнал новинарските прашања

Дополнителниот заменик-министер за труд и социјална политика, Диме Спасов, ги избегна новинарските прашања по дадениот исказ во полициската станица во Карпош, јавува „Нова ТВ“. Спасов со возило со затемнети стакла пристигнал во станицата околу 20 часот за полициска забелешка по синоќешните случувања откако, според записникот, удрил со службен џип во два автомобила, по што побегнал. Дел од медиумите напишаа дека Спасов...

Рангелова до Спасовски и до СДСМ: На 5 јуни народот ќе ви покаже дека не ве трпи

Дали Едмонд Темелко, единствениот градоначалник Македонец надвор од земјава, е поголема безбедносна закана за Република Македонија од насилниците што вчера брутално го претепаа претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, прашува Даниела Рангелова, пратеничка и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПMНЕ. Таа на денешната прес-конференција рече дека Оливер Спасовски, незаконски, без наредба на судот и во договор со Катица Јанева, наложил Едмонд...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...