fbpx
Таг: населби

таг: населби

ЕСМ „Енергетика“ со нови инвестиции во снабдувањето со струја и со парно во Автокоманда, Железара, Триангла, Маџари и Хиподром

Во тек се неколку значајни проекти на подружницата „Енергетика“ на Електростопанство на Северна Македонија (ЕСМ), кои се од значење за жителите на населбите Автокоманда, Железара, Триангла, Маџари и Хиподром. Како што сопштија од ЕСМ, во овој дел од Скопје, во тек се проекти за проширувањето на топловодниот систем, за модернизацијата на самата подружница, за изградба на гасна електрана и...

Порталб: Исчистената мала депонија кај тетовска бања повторно почна да се полни

Малата депонија околу реката кај тетовска бања, за чие постоење Порталб.мк го извести општинскиот инспекторат, е исчистена. Меѓутоа, таа повторно се загадува поради небрежноста што инспекторатот за животна средина во Тетово ја покажува цело време кога е во прашање откривањето на загадувачите на животната средина, пишува Порталб.мк. Од Јавното комунално претпријатие (ЈКП) Тетово не откриваат детали за тоа кога ја...

АД ЕСМ подружница ,,Енергетика” започна со парно греење во Железара, Автокоманда, Триангла, Маџари и Хиподром

На почетокот на грејната сезона, 15 октомври, АД ЕСМ, подружница ,,Енергетика” започна со испорака на топлинска енергија за корисниците кои се снабдуваат со греење преку топловодниот систем на „Енергетика“. Тоа се скопските населби Железара, Автокоманда, Триангла, Маџари и Хиподром. Парно греење добија 3.700 домаќинства, детски градинки, основни и средни училишта и деловни субјекти, соопштија од АД ЕСМ. ,,Во „Енергетика” се...

Над 220 загинати лица во еднонеделните судири меѓу Азербејџан и Ерменија, конфликтот ескалира

Ескалираат судирите меѓу Азербејџан и Ерменија околу спорниот регион Нагорно-Карабах. Војските на двете страни меѓусебно се обвинуваат за жестоки гранатирања на населени места, кои резултираат со сè поголем број на загинати и повредени граѓани. Ерменија и властите на непризнаената република Нагорно-Карабах обвинуваат дека азербејџанската војска со турски ракетни системи го нападнала главниот град Степанакерт. Уништени се станбени згради, а...

Ветер од 100 километри на час причини штета во Штип

Силниот ветер што од синоќа во Штип дува со брзина од 100 километри на час, искрши дрвја и гранки, соголи покриви, главно на стари и напуштени куќи, урна билборди, а штипјани ги остави без сон. Од силината на ветерот има искинати кабли од електричниот систем. Еден скинат кабел од ноќеска и попладнево остана припоен на железна ограда кај градскиот базен,...

Тетовски населби две недели се соочуваат со рестрикции во водоснабдувањето

Поради изградба на атмосферска канализација на улицата Иво Лола Рибар во Тетово, повеќе тетовски населби се соочуваат со целодневни рестрикции. Велат дека се навикнати на вакви прекини во водоснабдувањето и дека резервите со вода постојано ги имаат во нивниот дом. - Веќе две недели има рестрикции во водоснабдувањето. Но ние веќе сме навикнати, па имаме шишиња и буриња со вода....

Дел од тетовските населби втор ден немаат вода за пиење

Поради дефект во водоснабдителниот систем, дел од населбите во Тетово веќе втор ден немаат вода. Како што информираат од Јавното комунално претпријатие Тетово, дефектот настанал при изградба на атмосферска канализација. Оттаму посочуваат дека прекините во водоснабдувањето ќе траат уште четири дена. - Се работи за поголем дефект и додека се острани, апелираме граѓаните кои се соочуваат со недостиг од вода, да...

МВР ги сумираше штетите од серијата земјотреси

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска излезе со збирна информација за штетите што ги предзвикаа серијата земјотреси што го погодија Скопје на 11 септември, од кои најсилниот беше со магнитуда од 5,3 степени според Рохтеровата скала, пријавени во Единицата за команда и известување во СВР Скопје. Според податоците на МВР, земјотресот предзвикал штети во станбени објекти, пукање на цевки од парно...

Израел одобри изградба на еврејски населби на Западниот Брег

Израел одобри градење на 285 нови домови во еврејски населби на Западниот Брег, соопшти мировната активистичка група „Мир сега“. Во населбата Елкана ќе бидат направени 234 нови станбени објекти, во Беит Арјеу - 30, а во Гувет Зев - 20 нови куќи. Ретроактивно се издадени дозволи за 179 постојни куќи во населбата Офарим, се наведува во извештајот. САД претходно соопштија дека...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...