fbpx
Таг: НАСА

таг: НАСА

Роверот „Персеверенс“ успеа да го земе првиот примерок карпа од Марс

НАСА потврди дека роверот „Персеверенс“ успеал да го земе првиот примерок од карпа на Марс, јавува Би-би-си. Најновите снимки на НАСА потврдуваат дека примерок од карпата е безбедно внесен во роверот, при што истиот треба да биде вратен на Земјината топка за нејзини натамошни испитувања. Би-би-си појаснува дека станува збор за историски чекор за човештвото, бидејќи за првпат карпест материјал...

Компанијата на Џеф Безос ја тужи НАСА поради потпишаниот договор со „Спејс Екс“ на Илон Маск

Месечина
Вселенската компанија „Блу Ориџин“ (Blue Origin) на милијардерот Џеф Безос ја тужи Националната аеронаутичко-вселенска управа на САД (НАСА) поради одлуката на НАСА да ѝ додели договор за слетување на Месечината на компанијата „Спејс Екс“ (SpaceX) на Илон Маск, пишуваат американските медиуми. Од „Блу Ориџин“ велат дека постојат неколку проблеми со договорот вреден 2,9 милијарди долари, кој го опишуваат како „неправеден“. ...

Џеф Безос ѝ нуди на НАСА 2 милијарди долари во замена за договор за мисија на Месечината

Освежен по своето прво патување во вселената, милијардерот Џеф Безос ѝ понуди на НАСА да ги покрие трошоците во висина од 2 милијарди долари доколку американската вселенска агенција се одлучи да потпише договор со неговата компанија „Блу Ориџин“ да го создаде вселенското летало кое ќе ги однесе астронаутите на Месечината, јавува Гардијан. Ваквиот предлог на Џеф Безос доаѓа откако во...

НАСА најави две нови мисии на Венера: „Давинчи+“ и „Веритас“

Венера
Националната аеронаутичко-вселенска управа на САД (НАСА) објави дека ќе испрати две нови мисии на Венера со цел да ги истражи атмосферските и геолошките карактеристики на планетата. Овие мисии вредни околу 500 милиони долари треба да започнат во периодот помеѓу 2028 и 2030 година. Двете мисии биле избрани врз основа на нивната потенцијална научна вредност и изводливоста на нивните планови за...

Хеликоптерот „Инџенуити“ ја испрати првата фотографија во боја од Марс

Хеликоптерот „Инџенуити“ а испрати првата фотографија во боја од површината Марс, направена 5,2 метри над површината. „Инџенуити“ со својата камера успеа да ја направи фотографијата за време на вториот успешен тест за лет, а на неа може да се видат разни детали и траги од роверот „Персеверанс“. НАСА претходно објави изработена фотографија на НАСА која визуелно ги покажа температурните разлики на...

НАСА сподели необична фотографија од Марс: Сините дини на Црвената планета

Огромни пространства од сини дини во долги линии создадени од ветрот ја опкружуваат северната поларна капа на Марс. НАСА ја објави необичната фотографија од планетата Марс, на која овој дел од Црвената планета е голем по површина како сојузната американска држава Тексас, пренесува SciTech Daily.  Изработената фотографија на НАСА визуелно ги претставува температурните разлики на Марс. Сините дини на оваа...

Летот на хеликоптерот „Инџенуити“ на Марс најрано в среда

Според податоците што стигнале од хеликоптерот „Инџенуити“ од Марс, вселенската агенција на САД, НАСА, соопшти дека првиот експериментален лет на овој дрон што го придружува роверот „Истрајност“ (Perseverence) на оваа планета не би можел да се очекува пред 14 април, среда. При тестот со многу брзо вртење на перките, којшто бил извршен во петокот, командниот алгоритам што го вршел тестот...

НАСА ја поканува јавноста да лета со хеликоптерот на Марс

НАСА се стреми најдоцна до недела, 11 април да го изведе првиот обид на Инџенуити хеликоптерот на Марс за напојување и контролиран лет на друга планета. За одбележување на еден месец летови на Инџенуити, агенцијата ќе организира неколку настани со кои ќе ги привлече луѓето за заедничко возење. Преносот во живо на првиот лет на Инџенуити е предвидено да започне...

НАСА објави нови аудио снимки од Марс

Марс Истрајност
Националната аеронаутичка и вселенска управа на САД објави нови аудио снимки од површината на Марс. На првата снимка може да се слушне тивок ветар. Звукот бил снимен од инструмент прикачен на роверот „Истрајност“, кој минатиот месец слета на црвената планета. Снимката е направена на 19 февруари, осумнаесет часа од слетувањето на роверот. НАСА звукот го спореди со “слушање на морска...

НАСА ги објави првите звуци снимени на Марс како и видео од моментите пред слетувањето на роверот „Истрајност“

Истрајност
НАСА објави ново видео на кое се забележани моментите од последните минути на роверот „Истрајност“ пред да ја допре површината на Марс. На видеото можат да се видат минутите на неговото слетување, испуштањето на падобранот, а микрофонот од роверот го обезбеди и првиот аудио запис од звуците на Марс. https://youtu.be/4czjS9h4Fpg Од моментот на испуштање на падобранот, неколкуте камери од роверот ја...

Најважните прашања за најамбициозната мисија на Марс досега

Марс
После седум-месечно патување од Земјата и изминати 470 милиони километри, роверот „Истрајност“ на НАСА успешно слета на Марс и во наредните неколку години треба да истражува знаци на микробилошки живот, ако воопшто и некогаш постоел на таа планета, пишува Би-би-си. Роверот ќе собира примероци од карпи и почва, кои потоа ќе ги зачувува во епрувети и ќе ги остави на...

Роверот „Истрајност“ слета на Марс во потрага по знаци на живот на оваа планета

По 7 месеци патување од Земјината топка, научниот ровер „Истрајност“ вчера вечер успешно слета на планетата Марс. НАСА во живо ја пренесуваше целата операција, а милиони гледачи ширум светот ги следеа историските моменти од почетокот на истражувачкиот процес со кој треба да се утврди дали некогаш постоел живот на оваа планета. https://twitter.com/NASA/status/1362507074807205909 Роверот „Истрајност“ е возило со шест тркала, најнапредно досега,...

Отворен повик за учество на хакатон на НАСА за вселенски иновации за студенти и средношколци

Светскиот хакатон NASA Space Apps Challenge оваа година кај нас ќе се одржи по 8 пат во организација на Њуменс Бизнис Акцелератор од 2 до 4 октомври 2020, но за прв пат ќе биде во форма на комплетно виртуелен настан заради безбедност на сите учесници, информираат организаторите. Тие го објавија повикот за учество на NASA хакатонот до сите заинтересирани...

Прв пат приватно летало пристигна на Меѓународната вселенска станица

На 31ви мај, за прв пат во историјата на човештвото астронаути на НАСА пристигнаа на Меѓународната вселенска станица со комерцијално летало – објави НАСА на нивниот Твитер профил. Леталото за кое што имаше онлајн симулатор за негово слетување, успешно слета после 19 часовен лет без никакви проблеми. Со ова SpaceX ја има честа да е првата приватна компанија која...

Прво лансирање астронаути во САД по 9 години – во приватна капсула и ракета (видео)

Првпат од пензионирањето на флотата шатлови пред девет години, вчера беше извршено лансирање астронаути на НАСА од тлото на САД – и тоа во капсулата „Дрегон“ на ракетата „Фалкон 9“, обете изградени од компанијата „Спејс Екс“. Капсулата со астронаутите на НАСА Даг Харли и Боб Бенкен веќе се приближува до Меѓународната вселенска станица и се очекува во 16.30 часот по...

Најголемите 10 дезинформации во Грција: Лек за ракот, пчели кои сакаат икони, проститутки за мигранти

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Денеска ќе се одржи јавна дебата за чист воздух во МКЦ

Одбележувањето на Светската недела на вселената ќе биде финализирано со јавна дебата за загадувањето на воздухот денеска во „МКЦ – Џебно кино“ во 10 часот. Оваа јавна дискусија е поддржана од програмата „НАСА дејтанаутс“ (NASA Datanauts), со чија помош оваа дебата ќе биде промовирана на глобално ниво. Целта е да се посочи како македонските граѓани се здружуваат и ја користат технологијата за...

НАСА: Сондата „Џуно“ влезе во орбитата на Јупитер

Сондата „Џуно“ на американската вселенска агенција НАСА влезе во орбитата на Јупитер и по пет години патување ќе го почне истражувањето на најголемата планета во Сончевиот систем. Светските агенции пренесуваат дека серија радиосигнали испратени од вселенското летало потврдиле дека маневарот за влез во орбитата е изведен како што било планирано, што предизвикало огромна радост и аплауз во лабораторијата за млазен...

Април 2016 година – нов глобален температурен рекорд

Температурата во април годинава на глобално ниво била повисока за 0,25 Целзиусови степени од онаа измерена истиот месец во 2010 година, што е нов глобален температурен рекорд, покажуваат податоците на американската агенција за аеронаутика и вселена - НАСА. Со ова, како што пренесува „Би-би-си“, април е седмиот месец по ред што ги урива досегашните глобални температурни рекорди. Претходно месеците февруари и март...

НАСА: На Марс е пронајдена вода во течна состојба

По многу години шпекулации и озборувања, НАСА официјално објави дека на црвената планета е откриена течна вода. Научниците откриле дека на Марс постојат кањони и кратер од ѕидови на кои за време на летните месеци тече солена вода. Ова значи дека шансите за наоѓање некој облик на живот на оваа планета се многу поголеми од порано. Тие на сателитска снимка забележале...

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку...