fbpx
Таг: НАСА

таг: НАСА

НАСА со критика кон Кина за неконтролираниот пад на ракета чии остатоци завршија на Земјата

Кинеската ракета „Лонг Марч 5Б“ вчера со неконтролиран пад се врати на Земјата, откако минатата недела (24 јули) се подигна во атмосферата. Претходно Кина не сподели информации околу тоа каде ќе слета ракетата и за тоа доби критика од американското министерство за одбрана. Откако се случи падот, вселенската команда на САД потврди дека „Лонг Марч 5Б“ е повторно во атмосферата на...

Објавени првите фасцинантни фотографии направени од вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“

Вселенската агенција НАСА вчера објави пет фасцинантни фотографии во боја од далечни галаксии, направени со телескопот „Џејмс Веб“. Целосниот сет на првите слики со спектроскопски податоци на телескопот откриваат збирка космички карактеристики кои досега биле „недостижни“, а следуваат откако беше објавена првата фотографија од вселенскиот телескоп на НАСА. Овие слики, кои го вклучуваат и најдлабокиот инфрацрвен поглед на нашиот универзум...

Првата слика од телескопот „Џејмс Веб“ ги прикажа најдалечните галаксии

НАСА објави фотографија од далечни галаксии какви што биле пред 13 милијарди години, снимена од „Џејмс Веб“, најмоќниот телескоп кој некогаш бил лансиран во вселената и кој ветува дека ќе го преобликува нашето разбирање за универзумот, пишува „Гардијан“. Малиот дел од универзумот, наречен SMACS 0723, е снимен со богати детали со вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“, прикажувајќи ја светлината од повеќе...

Нова ракета на НАСА што ќе собира податоци за ѕвездите утрово лансирана од Австралија

Рано утрово суборбиталната ракета на НАСА се вивна во универзумот поаѓајќи од мала станица на комерцијален космодром во Австралија, што ја направи првата ваква ракета што не е лансирана од САД, јавува „Би-би-си“. Оваа ракета ќе овозможи нови астрофизички студии што може да се истражуваат само преку јужната хемисфера. Научниците се надеваат дека ќе им помогне да го проучуваат влијанието...

НАСА: И покрај судирот на Џејмс Веб со микрометероид во јули ќе ги имаме сликите од вселената

Главното огледало на телескопот Џејмс Веб дојде во судир со мал фрагмент од карпа што остави забележлив ефект врз собраните податоци, јави Би-би-си. Штетата беше предизвикана од страна на микрометероидот голем колку честичка прашина кој удри во сегментот познат како C3 од 18 други сегменти на примарното огледало. Сепак, судирот нема да ја наруши планираната мисија и најсофистицираниот телескоп во...

НАСА: Новите снимки на телескопот Веб кон инфрацрвеното небо ветуваат нови научни откритија

Според изгледот од последната фотографија од најсофистицираниот телескоп на НАСА, Џејмс Веб, сите четири главни инструменти се совршено усогласени и подговтвени за опсервирањето што ќе започне во јуни. Научниците на НАСА претставуваат зголемен приказ на фотографијата снимена од најстудениот инструмент, средно-инфрацрвениот или познат под името МИРИ. Тестирачката слика зумирана до 7,7 микрони покажува дел од сателитската галаксија, Големиот Магеланов облак. Оваа...

Визуелизација на НАСА го покажува „танцот“ на црните дупки и ѕвездите

Видео од НАСА покажува како изгледа кога една ѕвезда е „фатена“ во моќната гравитација на една црна дупка. Во вакви бинарни системи, ѕвездите се вртат околу црните дупки, кои постојано влечат гас од нив. Визуелизацијата на НАСА ја илустрира разновидноста на овие „паразитски“ партнерства во нашата галаксија, вклучувајќи и некои особено екстремни примери – како MAXI J1659, во кој...

Доктор Џозеф Шмид беше првиот виртуелен хирург во Меѓународната вселенска станица

Иако звучи како дел од сценариото на американската научно-фантастична ТВ серија Ѕвездени патеки, сепак станува збор за реалност. НАСА неодамна соопшти дека кон крајот на минатата година, за првпат во историјата, „холопортираше“ холограмска слика од хирург во Меѓународната вселенска станица (МВС). Францускиот астронаут Томас Песк имаше можност прв да разговара со хирургот Џозеф Шмид, кој е еден од докторите што...

[Видео] Оптичките перформанси на Џејмс Веб ќе ги надминат очекувањата, тест-фотографија најавува големи откритија

По комплетирањето на последните чекори за подредување на огледалата на најсофистицираниот телескоп некогаш изграден и пуштен во вселената, експертскиот тим на НАСА кој стои зад мисијата на Џејмс Веб очекува неговиот оптички перформанс да ги надмине научните цели за кои првобитно е направен. https://youtu.be/MiGx8xv6xjE На 11-ти март, тимот ги заврши и последните чекори од клучната фазата позната како „фино фазирање“ која...

По 50 години научниците на НАСА започнаа со проучување на недопрените примероци донесени од месечината

Експертите и научниците во НАСА го дочекаа моментот конечно по 50 години да започнат со проучување на лунарните примероци од месечината донесени преку мисијата Аполо 11 во 1969 година. Причината за долгогодишното чекање се должи на подготвувањето на „специјална“ опрема потребна за правилно проучување на примероците, а намерата на научниците е да се подготват за претстојната нова мисија за посета...

Една година од слетувањето на роверот „Истрајност“ на Марс, што постигна оваа мисија досега?

Марс
Денеска е годишнината од денот на успешното пристигнување на познатиот ровер на НАСА, „Истрајност“ (NASA's Perseverance Mars Rover) на Црвената планета. Неговата главна мисија е да ги истражува трагите за постоење на микробиолошки живот преку собирање примероци на почва и карпи, коишто на Земјата ќе бидат донесени за истражување. По неговото тргнување на 30 јули 2020 година и успешното слетување...

[Видео] НАСА за прв пат објави видео од површината на планетата Венера

Американската вселенска агенција НАСА објави видео и фотографии од површината на планетата Венера од материјалите кои ги собра соларната сонда Паркер за време на летот минатата година. Задушена во густи облаци, површината на Венера обично не е видлива. Но, во две неодамнешни прелетувања на планетата, Паркер ја искористи својата широкоаголна сонда за да ја сними целата ноќна страна во бранови...

Научници од НАСА откриваат дека водата на Марс течела подолго време од она што досега се знаеше

Пред милијарда години на планетата Марс пртоекувале реки, што наведува на потенцијалот за развивање на на живеалишта за микробиолошки живот. Со текот на времето и намалувањето на атмосферската обвивка, водата почнала да испарува оствајаќи денес замрзната пустина што извиднувачкиот орбитер поставен на Марс од НАСА ја проучува, пишува на официјалната страна на Национална аеронаутичко-вселенска управа. „Се верува дека водата од...

Огромен астероид вчера безбедно помина покрај Земјата

Големиот астероид широк еден километар познат под името 7482 (1994 PC1) вчера во 22:51 часот по наше време помина покрај Земјата на растојание што е измерено како најблиско досега. Како што пишуваат EarthSky, астероидот прелетал на растојание од 1,93 милион километри од Земјата, што се смета за безбедно. Ова растојание се проценува како најкратко меѓу астероид од ваков тип и...

„Шорткат“: Кои се вистинските чекори за намалување на аерозагадувањето?

Во првото издание на емисијата „Шорткат“ во 2022 година ја носиме веста за тоа како помина новогодишната прослава во главниот град. За првпат по долги години, локалната власт во Скопје не организираше огномет при дочекот на Новата година. Нашата фотографија покажа дека, сепак, скопјани не потфрлија во поглед на искористените пиротехнички средства точно на полноќ. Во Новата година влеговме со...

Лансиран новиот телескоп на НАСА кој ќе овозможи мерење на Х-зраците

Денеска беше лансиран најновиот телескоп на НАСА наречен Imaging X-ray Polarimetry Explorer, или скратено IXPE. Тој во вселената отиде со помош на ракетата Фалкон 9 од  компанијата SpaceX. Се работи за научен уред или телескоп составен од три идентични телескопи кои се дизајнирани да ја мерат поларизацијата на светлината добиена од Х зраците, кои доаѓаат од големите пространства во вселената...

Во вселената одгледани првите чили пиперки, астронаутите ги искористија за тако

Астронаутите на Меѓународната вселенска станица за прв пат одгледаа чили пиперки, кои ги искористија за да си зготват тако. Првите пиперки беа набрани во петокот, соопшти НАСА. Семињата, во ISS беа донесени во јуни, како дел од експериментот на НАСА да се истражи можноста за одгледување на различни видови храна во вселената. Експериментот треба да даде одговори за можностите да...

Сондата Луси денеска успешно беше лансирана во новата 12-годишна мисија во вселената

НАСА денеска успешно ја лансираше истражувачката сонда Луси во вселената. Таа ќе има 12-годишна мисија, во која ќе истражува осум астероиди. Седум од астероидите - Тројанци се дел од орбитата на Јупитер, за кои се смета дека се остатоци од некогашна планетарна формација, информираат од НАСА. Ракетата Атлас 5 беше лансирана утрово од базата Кејп Канаверал на Флорида, која ќе...

Хакатонот NASA Space Apps Challenge ќе се одржи од 1 до 3 октомври, двајца учесници ќе патуваат во NASA

Најголемиот глобален хакатон во светот NASA Space Apps Challenge, ќе се одржи од 1 до 3 октомври 2021 година и ќе донесе можност за двајца учесници да патуваат во посета на NASA, соопштуваат организаторите Њуменс Бизнис Акцелератор и Фондацијата Голдилокс. „NASA Space Apps Challenge е бесплатен виртуелен натпревар, отворен за сите иноватори, програмери, дизајнери, претприемачи, научници, раскажувачи на приказни, креатори,...

Роверот „Персеверенс“ успеа да го земе првиот примерок карпа од Марс

НАСА потврди дека роверот „Персеверенс“ успеал да го земе првиот примерок од карпа на Марс, јавува Би-би-си. Најновите снимки на НАСА потврдуваат дека примерок од карпата е безбедно внесен во роверот, при што истиот треба да биде вратен на Земјината топка за нејзини натамошни испитувања. Би-би-си појаснува дека станува збор за историски чекор за човештвото, бидејќи за првпат карпест материјал...

Во случај на кибер насилство младите треба да се обратат на возрасен кому му веруваат

Роителите треба да ги учат своите деца кои се границите на приватност во физичкиот и во онлајн светот, а во исто време, потребно е да се бара решение кое...