fbpx
Таг: Народен правобранител

таг: Народен правобранител

Народен правобранител: Образовниот процес на децата не треба да трпи последици од штрајкот

Правото на штрајк и правото на образование се две уставно загарантирани права, но во ситуација при судир на овие две права, според сите меѓународни документи и според Конвенцијата за правата на детето, предност се дава на правата на децата, што значи дека воспитно - образовниот процес не треба да трпи последици. Ова денеска го изјави Народниот правобранител Насер Зибери. Тој...

Порталб: ЕУ ја критикува РСМ, институциите треба да прават повеќе за заштита на децата

Кога станува збор за почитување на правата на децата, теоретски Северна Македонија има добра правна рамка дизајнирана според меѓународните стандарди, меѓутоа заостанува со имплементацијата во пракса. Експертите и невладините организации оценуваат дека државните институции треба да прават многу повеќе на овој план. Нашата земја, во Извештајот за напредокот објавен од Европската комисија, беше остро критикувана во врска со почитување...

Народниот правобранител ќе ги испитува сите околности зошто Ембла била отфрлена

Народниот правобранител по сопствена иницијатива формира предмет и испрати тим во гостиварското училиште „Башкими“ за да го испита случајот во кој 11- годишната Ембла Адеми не била прифатена од родителите на учениците од класот во која била запишана, и била приморана наместо заедно со другите ученици, наставата да ја следи сама во посебна просторија, со нејзиниот асистент. Според Народниот правобранител,...

Порталб: Незаконски е да се бара од граѓаните да плаќаат за нови изводи не постари од 6 месеци

„Не е валиден, изводот не смее да биде постар од шест месеци“. Секако, многумина од вас наишле на вакви одговори од институциите каде што требало да поднесат извод од матичната книга на родените и сте се запрашале зошто го бараат, но во исто време сте обврзани да платите од вашиот џеб за нов извод, кој ќе ги има истите...

Зибери за Порталб.мк: Проблемот со државјанството е повеќедимензионален

Народниот правобранител Насер Зибери оценува дека нацрт-законот за државјанство, којшто е во собраниска процедура, е во функција на надминување на проблемот со немањето државјанство, со којшто се соочуваат одреден број граѓани од осамостојувањето на Северна Македонија и, како таков, го поддржуваат. Во интервју за Порталб.мк, Зибери вели дека со новиот предлог закон се предвидени низа олеснувања, потребни да се...

Над 650 лица не се евидентирани во матичните книги на родени, најголем дел се малолетни

Во матичните книги не се запишани 659 лица, а дури 60 проценти од нив се малолетници. Според податоците на Управата за водење матични книги, од пополнетите прашалници на јавниот повик, меѓу „фантомите“ најбројни се Роми (428), потоа Албанци (88), Турци (20), Бошњаци (4), Срби 2 и еден Влав. Овие податоци денеска ги сподели на прес конференција, заменик-народниот правобранител, Васка Бајрамовска...

Народниот правобранител бара социјалните центри да примаат документи без комисиски извештај

Граѓаните кои користат разни социјални услуги, меѓу кои и правото на паричен надомест за помош и нега од друго лице, не можат да си ги остварат овие права поради административни пречки во актуелната ситуација на ковид пандемија, посочуваат од канцеларијата на Народниот правобранител на РСМ. Документите кои се доставуваат во Центарот за социјална работа во Скопје и во општинските одделенија...

Граѓаните за повреда на нивното избирачко право може да се обратат на 0800-54321

За пријавување на повреда на избирачко право, граѓаните ќе може да се обратат на бесплатната телефонска линија 0800-54321 во канцеларијата на Народниот правобранител, информираат од таму. Телефонската линија ќе функционира на денот на предвремените парламентарни избори во периодот од 7 до 21 часот. Покрај на бесплатната линија, граѓаните ќе можат за заштита на своите права да се јават и на...

Народниот правобранител со серија препораки за остварување на правата на децата во време на вонредна состојба

Имајќи ја предвид настанатата ситуација во која мерките за ограничување на движењето сериозно влијаат на физичкото, емоционалното и психолошкото здравје на децата, а дополнително неможноста да остваруваат лични односи и контакти со родителот со кого не живеат, ги прави децата уште повеќе ранливи, смета Народниот правобранител. Тoj упати низа препораки меѓу кои, со особено внимание да се анализираат ефектите на...

Учениците од шесто одделение немаат обврска да го читаат и обработуваат дискриминаторскиот текст за Ромите во лектирата

„Имајќи ги предвид препораките на Народниот правобранител, Министерството за образование и наука дава генерална препорака на сите наставници кои го предаваат предметот македонски јазик во шесто одделение и кои како изборна ја обработуваат лектирата „Македонски хумористични народни приказни“ од Томе Саздов, текстот „Циганот како сведок“ да не биде обработуван на часовите и учениците немаат обврска да го читаат“ информираат од...

Невладините бараат итен избор на раководен кадар во десетина институции

На иницијатива на десет мрежи на граѓански организации кои заедно обединуваат околу 100 здруженија и иницијативи, претставници на невладиниот сектор денеска одржаа протест пред македонското собрание. Граѓанските организации бараат итен избор и именување на кадар во повеќе институции и тела од страна на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата. Невладините организации бараат Собранието итно и најдоцна до пред...

Лани се регистрирани 119 случаи на дискриминација, велат од Хелсиншкиот комитет

Хелсиншкиот комитет за човекови права лани регистрирал вкупно 119 случаи на дискриминација по разни основи, што претставува раст од 30 отсто во споредба со 2017 година. Најмногу случаи на дискриминација во 2018 година биле пријавени во областа на работните односи (45), а по нив следуваат пријавите за пристап до добра и услуги (23) и здравство (20). Значителен е порастот...

Народниот правобранител уште добива претставки за стечај и за денационализација

И после повеќе од две децении се уште имаме проблеми со стечајот, но и со денационализацијата, која одамна требаше да биде завршена, вели народниот правобранител Иџет Мемети за „Мета“. Кон крајот на минатата година институцијата примила повеќе од 300 претставки за стечајот на Охис од поранешни вработени во некогашната фирма. - Тие изразија сомнеж во работата на стечајниот управник, стечајниот...

Тетово е на второто место според бројот на претставки до Омбудсманот

Над 370 претставки од Тетово се доставени до канцеларијата на народниот правобранител во 2017 година. Десет отсто од вкупните претставки се однесуваат на локалната власт. Граѓаните најчесто се жалат на деталните урбанистички планови, загаденоста, комуналните услуги, данокот на имот – информираат од невладината „Инфоцентар“. Тие во соработка со народниот правобранител Иџет Мемети и општина Тетово, денеска организираа јавна дебата...

Бесплатни телефонски линии на Народниот правобранител за повреда на гласачкото право

Во канцеларијата на Народниот правобранител во недела, 30 септември, на денот на одржување на референдумот, во периодот од 7 до 19 часот ќе функционира бесплатната телефонска линија 0800-54321, на која граѓаните ќе можат да пријават каква било повреда на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање. Отворени за граѓаните ќе бидат сите...

Јанакиески: Десет пати барав СЈО да ми ги даде прислушуваните разговори

Барем десет пати побарав од СЈО да ми ги достават сите записи од моите прислушувани разговори, но одговор не добив. Затоа се обратив до Народниот правобранител и тој ја побара информацијата од СЈО, рече обвинетиот Миле Јанакиески на судењето за случајот „Топлик“, односно за изградбата на „Сончев град“, објави „Фокус“. - Одговорија дека доколку во листата се утврди дека мојот...

Џолев смета дека приведувањето на пратениците било согласно закон

Приведувањето и притворањето на шестмината пратеници, осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година е извршено законски и не е прекршено правото на пратенички имунитет, смета претседателот на Кривичниот суд во Скопје, Иван Џолев, потенцирајќи дека тоа е негов личен став. Џолев на денешниот брифинг со новинарите рече дека треба да се прави терминолошка разлика и дека правото...

ВМРО-ДПМНЕ: Пет отсто од собранискиот состав е во притвор

Постапките кои што се спроведуваат против бранителите на Уставот се незаконски и правно неосновани, притворените лица од 27 април се жртва на политички прогон, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Република Македонија не е демократска држава. Во Македонија во моментов пет отсто од целокупниот собраниски состав, односно 12 проценти од опозицијата е во притвор. Тие пратеници се под директна закана...

Спасовски: Полицијата при приведувањето на пратениците постапила законски

Полицијата при приведувањето на пратениците на 28 ноември во врска со настаните во Собранието од 27 април постапувала врз основа на наредба издадена од Судот и полицајците постапиле согласно законските овластувања, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Ова следува по прашањето на Народниот правобранител, Иџет Мемети, дали ќе има командна одговорност поради приведување на тројца пратеници и повреда на...

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите не смеат да бидат алатка за политички прогон

Не постои никаква правна аргументација уметници, оперски пејачи, актери, режисери, архитекти, доктори, полициски службеници, пратеници и останатите неправедно обвинети за тероризам да се држат во притвор, се вели во денешното соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која реагира на продолжувањето на притворот на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април. „Тие се целосно невини и секоја поинаква одлука од страна...

Вистиномер: Вакцината на „Фајзер“ за деца под 16 години е регистрирана во Србија во 2021 година

Документот што се споделува во текстот на „Коловрт“ е од декември 2020 година кога фајзеровата вакцина не се администрираше на деца под 16 години никаде во светот, затоа што...