fbpx
Таг: напуштање

таг: напуштање

Поради журките, туристичкиот рај за млади – островот Миконос постана жариште на ковид-19

Атрактивниот грчки остров за летување, Миконос, од вчера го напуштаат странските туристи кои масовно си заминуваат, откако е воведен пет часовен полициски час во траење од една недела, како и други мерки, заради спречување на ширење на вирусот ковид-19. Според новите правила на грчките власти, музиката е забранета во ресторани, кафулиња и клубови и само на оние лица кои одат...

ЕСМ: Северна Македонија прва земја од Западен Балкан што се обврза за напуштање на јагленот до 2030

Северна Македонија стана член на PPCA Алијансата (Powering Past Coal Alliance) за време на Лондонската недела за климатски акции. Заедно со Шпанија, до 2030 година, земјава се обврза да го напушти производството на електрична енергија од јаглен, соопштуваат од Електрани на Северна Македонија (ЕСМ). „Одлуката на Северна Македонија да се придружи на клубот европски земји кои ќе го напуштат производството...

Од полноќ до 10 часот наутро на Табановце излегле 2.139 лица, информира МВР

На Граничниот премин Табановце во периодот од полноќ до 10 часот денеска влез/излез оствариле вкупно 3.234 лица, од кои на влез 1.095 лица, а на излез 2.139 лица, соопштија од МВР. Освен граѓаните од Македонија, во Белград се вакцинираат и граѓани на Босна и Херцеговина, јавува српски „Блиц“. Според пишувањата на овој медиум, на белградски Саем е огромна гужва, а странските...

Германија донесе закон за напуштање на јагленот како гориво и затворање на нуклеарките

Германскиот парламент донесе закон за напуштање на јагленот како гориво во енергетиката, според кој најдоцна до 2028 година ќе се затворат сите постројки за производство на енергија од јаглен и од други фосилни горива, а нуклеарните електрани би требало да бидат затворени до 2022 година. За поддршка во преодниот период, до остварувањата на ниско или на нулта ниво на емисии...

ВМРО – ДПМНЕ од Штип одбива преименување на институциите со додавката Северна

Советниците од опозициската ВМРО - ДПМНЕ најавија дека ќе ја напуштат седницата на Советот на Општина Штип, на секоја точка од дневен ред, каде се бара промена на името на институциите со додавката Северна. На последната седница беа измените на Статутот на ОУК Дом на млади, каде требаше да се додаде додавката Северна секаде во документот каде стои Република...

Турција бара од САД веднаш да се повлечат од Манбиџ во Сирија

Министерот за надворешни работи на Турција, Мавлут Чавушоглу денеска побара од Соединетите Американски Држави „веднаш“ да се повлечат од градот Манбиџ на северот на Сирија, кој е под контрола на курдските борци, против кои Анкара поведе воена офанзива, јавуваат светските агенции. Манбиџ се наоѓа на околу 100 километри од енклавата Африн, каде турската војска веќе една недела води офанзива...

СДСМ: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Аеродром бегаат од работа, а земаат плата

Бојкотот, деструкцијата и дејствувањето спротивно на интересите на граѓаните што ВМРО-ДПМНЕ ги спроведува во Собранието, опозициската партија ги пренесува и на локално ниво, велат од владејачката СДСМ. „Веќе втор пат, советниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштаат седницата на Советот на Општина Аеродром, веднаш откако ќе се усвои дневниот ред. Изговорот е дека одбиваат да ја вршат својата работа заради правните...

Израел ќе напушти УНЕСКО до крајот на следната година

Израел соопшти дека го напушта УНЕСКО наведувајќи дека причина за тоа се систематските напади на организацијата кон еврејската држава. Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Израел, Емануел Нахсон рече дека одлуката е базирана на, како што наведе, обидите на организацијата „да ја одвои еврејската историја од Израел“. Тој информираше дека официјалното писмо за излегување ќе биде поднесено пред крајот на...

Едногласно усвоени насоките за преговорите за Брексит

Лидерите на Европската Унија ги усвоија насоките за преговорите со Велика Британија за нејзиното напуштање на Унијата, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Краткиот самит на лидерите на 27-те земји членки беше одржан во Брисел, без британската премиерка Тереза Меј. Се очекува преговорите на двете страни, кои би требало да траат две години, да почнат по парламентарните избори во Велика...

Централното претседателство на ДУИ поделено, некои за, некои против излегување од владата

Централното претседателство на ДУИ сè уште ја разгледува опцијата партијата да излезе од владата, за да има избор на нова влада и да се деблокира институционалната криза. Во седиштето на партијата во тетовска Мала Речица попладнево почна седницата на централното претседателство, кое го свика партискиот лидер, Али Ахмети. Портпраролот на партијата, Бујар Османи, за време на одржување на седницата, ја потврди оваа...

Руската банка ВТБ ќе го напушти Лондон поради Брексит

Руската банка ВТБ соопшти дека размислува да го пресели своето европско седиште за инвестициско банкарство од Лондон, по одлуката Велика Британија да излезе од Европска Унија. - Преселувањето од Лондон или нашиот опстанок ќе зависи од развојот на ситуацијата поврзана со Брексит. Поради Брексит, ВТБ ќе ги прилагоди своите активности во Лондон, но нема намера да ја затвори канцеларијата таму...

По Брексит, прва средба на Камерон со лидерите на ЕУ

Британскиот премиер, Дејвид Камерон, денеска ќе се сретне со лидерите на Европската Унија (ЕУ), првпат по референдумот на кој Британците одлучија да ја напуштат Унијата. Камерон и неговите европски колеги, како што пренесува „Би-би-си“, ќе разговараат за импликациите од гласањето за Брексит и за понатамошните чекори, на самитот на ЕУ во Брисел. Германската канцеларка, Ангела Меркел, вчера изјави дека нема да...

Шкотскиот парламент може да стави вето на Брексит

Првата министерка на Шкотска, Никола Стурџен, во изјава за „Би-би-си“, вели оти е можно шкотскиот парламент да го блокира излегувањето на Велика Британија од Европската Унија, по референдумот во четвртокот. На референдумот 52 отсто наспроти 48 отсто од Британците гласаа за напуштање на ЕУ. Во Шкотка, пак, сликата беше сосема поинаква, односно 62 отсто од Шкотите гласаа за останување на...

Министрите на ЕУ ја повикаа Британија што е можно поскоро да излезе од Унијата

Шефовите на дипломатиите на шесте земји членки основачи на Европската Унија денеска по состанокот во Берлин со заедничка изјава порачаа дека очекуваат од владата на Велика Британија што е можно поскоро да се изјасни и да ја спроведе одлуката од референдумот за излез од ЕУ. „Одредбите од Лисабонскиот договор (членот 50) предвидуваат одредена постапка во процесот на заминување. Ние сме подготвени...

Штајнмаер: ЕУ не смее да падне во депресија по Брексит

Европската Унија не смее да падне во депресија и да биде парализирана по одлуката на Велика Британија за излегување од Унијата, изјавил германскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер, по пристигнувањето на итниот состанок на шесте земји членки, основачи на ЕУ, во Берлин. Тие на состанокот треба да разговараат за забрзувањето на претстојниот процес за напуштање на Британија на Унијата,...

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...