fbpx
Таг: напредок

таг: напредок

Проширувањето пред проширување

Годинешниов пакет документи за проширувањето на Европската комисија има две одлики. Најпрвин, тој е последен со седум држави. Од следната година ќе се однесува на десет држави, вклучувајќи ги Украина, Молдавија и Грузија. Втората одлика е силната геополитичка боја на Стратегијата за проширување, во која на преден план е влијанието на руската агресија врз Украина врз проширувањето. Секако, и...

Kовачевски за „Ди Пресе“: Дезинформации пласираат оние кои не сакаат земјата да напредува

Дезинформациите во земјава во врска со војната во Украина се распространуваат со финансиска поддршка од Русија, во интервју за австрискиот весник „Ди Пресе“, вели премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски. Говорејќи за дезинформациите што во земјаваа се пласираат во контекст на политичката ситуација и војната во Украина, Ковачевски рече оти не смета дека дезинформациите се производ на домашните „кујни“, туку...

Димитров: Преговорите за членство во ЕУ треба да почнат веднаш

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска одржа заедничка прес-конференција со шефот на Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија, амбасадорот Дејвид Гир, на која беше презентиран Извештајот на Европската комисија за Северна Македонија за 2021 година, како и Пакетот за проширување. Вицепремиерот Димитров истакна дека Извештајот на ЕК за Северна Македонија е јасна и недвосмислена потврда...

Извештај на ЕК: Има уште многу работа на реформите, но генерално С. Македонија е на добра основа

Во однос на политичките критериуми, Северна Македонија продолжи со своите напори да ги зајакнува демократијата и владеењето на правото, вклучително и низ активирање низа инструменти за проверка и преку широк опфат кон јавноста на клучните политички и законодавни теми. Земјата ја докажа својата посветеност на исполнување на основните критериуми, вклучително и преку „Европа дома“, се вели во главните заклучоци...

Извештајот на Европската комисија: Аргумент повеќе за почеток на преговорите

Пакетот докумeнти за проширувањето на Европската комисија е  прв кој ја применува новата Методологија. Тоа е видливо од Стратегијата за проширување, која прави појасен преглед на состојбите по државите. Кога во овој документ ја гледаме нашата држава споредено со другите од пакетот – стоиме добро. Едноставно не сме проблематични, а нагласено е очекувањето за почнување на преговорите, за кои...

Македонија се искачи за две места погоре на листата на Глобалниот иновациски индекс

Државата годинава се искачи за две места погоре во однос на лани, на листата земји кои вложуваат во иновации и иновациска структура што резултира во економски напредок, покажува најновиот извештај на Глобалниот иновациски индекс (ГИИ) за 2020 година. Фондот за иновации и технолошки развој информира дека во Глобалниот извештај кој рангира 130 држави во светот во однос на иновативните перформанси...

Со новата Методологија на ЕУ, ако нема напредок во реформите, на земјава ќе ѝ се ограничат фондовите

Почнувајќи од 1992 година па сè до почетокот на применувањето на новиот „Инструмент за Претпристапна помош“, кој во 2007 година постана познат како ИПA, Северна Македонија постојано добивала помош и продолжува да прима преку стотици проекти од Европската Унија. Финансиската помош на ЕУ, во рамки на ИПА програмата, има за цел да ѝ помогне на земјата да ги заврши...

„Фридом Хаус“: Македонија со напредок во медиумскиот сектор, но и понатаму е во групата земји со транзициски хибридни режими

Најновиот извештај „Држави во транзиција“ на „Фридом Хаус“ за 2020 година покажува дека Македонија напреднала во критериумите „изборен процес“ и „независни медиуми“. Овогодинешната оценка за нашата земја е 3,75 и ова е трета година по ред да се подобрува демократскиот напредок. Македонија и Косово се единствените две земји од Балканот во кои е констатиран напредок на демократијата во 2020...

Дирк Јан Коп: Важен фокус во моментот е организирањето слободни и фер избори

Амбасадорот на Холандија во Македонија, Дирк Јан Коп вели дека новата методологија треба да им ја олесни работата на оние што се вистински посветени на реформскиот процес, а ќе им биде потешко на оние што не се. Тој во интервју за „Порталб.мк“ исто така вели дека одлуката на Холандија за започнување на пристапните преговори ќе зависи од целокупниот напредок постигнат...

Дескоска: Нема напредок во преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за Законот за Јавно обвинителство

Денеска во Министерството за правда се одржа нова средба за Предлог-законот за Јавното обвинителство помеѓу министерката за правда Рената Дескоска, советникот на премиерот Бојан Маричиќ, пратеничката на НСДП, Соња Мираковска и претставниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски и Панче Тошковски. Министерката за правда, Рената Дескоска изјави дека имаат крупни разлики со ВМРО-ДПМНЕ и затоа не можеле да постигнеме одреден напредок...

ВМРО-ДПМНЕ: Се додека Заев е премиер нема датум за преговори со ЕУ

Владата на СДСМ пак излажа, датум за преговори со ЕУ и оваа година нема, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „СДСМ сега и со промена на име на државата нема да почне преговори поради тоа што нема реформи. Заев треба да знае дека во ЕУ не се оди со партизирана администрација и непотизам од енормни размери. Се додека Заев е премиер Македонија...

Извештајот од ЕК генерално позитивен, но со суштински забелешки

Извештајот на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Македонија за 2019 година, е најпозитивниот досега, со големи пофалби на реформите, но сепак има и бројни посочување на областите на коишто треба уште да се работи. Посочувајќи дека Северна Македонија продолжила со сигурно темпо да ги спроведува ЕУ реформите и да ги зајакнува демократијата и владеењето на законот, се наведува и...

Кренато знамето на НАТО, Заев порача дека земјата ја зема судбината во свои раце

video
На свечена церемонија пред зградата на Владата претпладнево беше кренато знамето на НАТО, како одбележување на историскиот настан за потпишувањето на Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО минатата среда, со што почна последниот чекор кон полноправно членство на земјава во НАТО под името Северна Македонија. Во присуство на речиси комплетниот владин кабинет, Генералштабот на АРМ, воени аташеа во...

Заев-Даниелсон: Презедовме смели чекори за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со директорот на Директоратот за соседство и преговори за проширување на Европската комисија, Кристијан Даниелсон, кој, заедно со амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, учествуваа на состанокот на кој се презентираше актуелниот статус на процесот за интеграција на нашата земја во Европската Унија. Даниелсон и Заев, како што соопштија од владата, имале тет-а-тет средба, по...

Хан: ЕУ мора да ја награди Македонија, во спротивно ризикува нестабилност

Македонија треба да биде наградена од ЕУ за напредокот и за договорот со Грција со кој се става крај на 27-годишниот спор за името. Ако не добие награда на конкретен начин тоа ќе има огромен негативен ефект за целиот регион, порача еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во пресрет на денешниот министерски состанок и самитот на лидерите...

Могерини уште еднаш повика членките на ЕУ да го наградат напредокот на нашата земја

Високата претставничка за надворешни работи и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, ден пред клучниот состанок на ЕУ министрите каде треба да се разгледува препораката за старт на преговори со Македонија, повторно ги повика земјите членки да го наградат напредокот на Македонија. - Знаете дека препорачавме отворање преговори со Скопје и Тирана, овој процес мора да се заснова на заслуги, што...

По добиената чиста препорака, Хан и Могерини во официјална посета на Македонија

Високата претставничка за надворешни работа и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини и комесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Македонија и чистата препорака на Европската комисија за почеток на пристапните преговори, престојуваат во официјална посета на земјата. Тие лично ќе му го предадат извештајот за напредокот на премиерот Зоран...

Темелни промени во отворена политичка атмосфера, видел Брисел во Македонија

Во извештајот на Европската Комисија (ЕК) објавен денеска во Брисел, заедно со неусловената препорака Европскиот Совет да почне преговори за зачленување со Македонија, се вели дека земјата конечно ја надмина најсилната политичка криза од 2001 година, со чекорите што од мај лани ги презема новата реформски ориентирана влада за справување со заробувањето на државата, преку постигнувањето баланси, зајакнувањето на...

Македонија доби чиста и неусловена препорака за почеток на преговорите со ЕУ

Македонија доби чиста и неусловена препорака, за почеток на преговорите на земјата со ЕУ, појасни евроамбасадорот Самуел Жбогар на прес-конференцијата во ЕУ Инфо Центар во Скопје, откако заврши директниот пренос од Брисел на презентацијата на Извештајот на Европската Комисија за напредокот на Западен Балкан и Турција. Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателка на Европската...

Османи ќе го презентира статусот на спроведувањето на Планот „3-6-9“

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска на прес-конференција во Владата ќе го презентира статусот на имплементацијата на Планот „3-6-9“. Презентацијата е во пресрет на објавувањето на Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија на евроинтегративниот пат на 17 април. Напредокот во имплементацијата на Планот „3-6-9“ Османи вчера во Брисел го презентираше пред високата претставничка на ЕУ за надворешни работи...

Според првичните резултати, Ангелова е нова ректорка на УКИМ

Актуелната проректорка за финансии, проф. д-р Билјана Ангелова предничи зад останатите петмина кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што за Мета.мк информираат од Универзитетската изборна...