fbpx
Таг: нападнат

таг: нападнат

Кардиохирургот Јовев го нападнал директорот на клиниката Шокаровски?

Познатиот кардиохирург Сашко Јовев физички го нападнал актуелниот директор на Клиниката за кардиохирургија, Марјан Шокаровски и вербално нападнал медицинска сестра. Настанот е евидентиран од страна на Министерството за внатрешни работи (МВР). „На 18.09.2023 околу 10.00 часот во СВР Скопје добиена е пријава од Клиниката за кардиохирургија дека С.Ј.(вработен во клиниката) вербално нападнал медицинска сестра, а потоа физички го нападнал М.Ш....

ОЈО поднесе обвинение за напаѓачот на пратеникот Горан Милевски

Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО) соопшти дека поднело обвинение против напаѓачот на пратеникот Горан Милевски, кој е и претседател на Либерално-демократската партија (ЛДП). Обвинението е за насилство, но од ОЈО Скопје не го соопштуваат идентитетот на напаѓачот, но откриваат дека е откриен по јавување на граѓани, откако била објавена негова фотографија на веб-страницата на МВР. Обвинителството од судија на претходна...

Велешанец удрил полицаец со камен по глава и го онесвестил

Полицаец во Велес вчера доцна попладнето се онесвестил откако бил удрен по глава од млад велешанец, соопшти СВР Велес. Инцидентот се случил 18.10 часот, вчера на улицата Благој Страчковски во Велес. Двајца полицајци дошле на интервенција поради нарушување на јавниот ред и мир во поголем обем, при што едниот забележал дека млад маж сака да го удри неговиот колега со...

Беровец тврди дека бил нападнат од физиотерапевт од болницата во Штип

Беровецот Адем Чандаров, тврди дека бил нападнат од физиотерапевт, вработен во Клиничката болница во Штип, затоа што додека бил на посета, побарал помош за неподвижна болна пациентка. Раководството на болницата, пак, го тврди спротивното и од таму велат дека нивниот вработен се здобил со повреди на раката, крв увото, носот, за што има и лекарско уверение. Настанот се случил пред...

Насилствата во Скопје продолжуваат – тинејџери тепани од групи насилници

Насилствата од претходните денови, кога во Скопје групи насилници напаѓаа и тепаа граѓани, продолжиле и вчера, се дознава од најновиот полициски билтен. Вчера во Скопје имало два такви напади. Првиот се случил во автобус на ЈСП, кој сообраќал на линијата 50. На автобуската постојка кај АСУЦ, околу 13 часот, 16-годишник бил физички нападат од неколку засега непознати насилници. Потоа тие...

Новинар на „Телма“ нападнат пред зградата на МВР

Новинарот на телевизијата „Телма“, Павле Беловски, вечерва бил физички нападнат од непознато лице пред зградата на Министерството за внатрешни работи (МВР), непосредно пред да се вклучи во живо во последното издание на вестите, јави телевизијата. Напаѓачот му се доближил на новинарот и почнал да го удира со тупаници. Новинарот не бил повреден, а неколкумина полицајци кои биле во близина, веднаш...

Истепан и ограбен бегалец од Ирак

Непознати лица синоќа во близина на железичката станица во Демир Капија претепале и ограбиле бегалец од Ирак. „К.Ф.(26) од Ирак додека спиел, бил физички нападнат со тупаници и со клоци по телото и по главата, при што му одзеле еден мобилен телефон и 50 евра. Извршен е разговор во присуство на родител со едно лице на возраст од 16 години за...

Сопругата го гушнала Варуфакис и го спасила да не го натепаат

Грчкиот министер за финансии, Јанис Варуфакис, се најде на мета на група од десетина анархисти во атинскиот бунтовен кварт Ексархија. Варуфакис бил вербално нападнат од десетина анархисти за време на вечерата со неговата сопруга во еден од рестораните во Ексархија. Групата анархисти упаднала во локалот и почнале да го навредуваат и да му се закануваат, со намера и физички да...

Скопјанец нападнат во Бутел

М.Н. (25) вчера бил нападнат и ограбен на улица Бутелска, во близина на обиколницата. Додека М.Н. чекал автобус на последната автобуска постојка за линијата со број 57, запрело возило во кои биле осомничените, кои му понудиле превоз до селото Љуботен. М.Н. влегол во возилото, каде осомничените физички го нападнале и му одзеле 100 евра. Од МВР велат дека се преземаат мерки за...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...