fbpx
Таг: напади

таг: напади

Сирија: 20 загинати во неуспешен напад на воена база

Најмалку 20 џихадисти, припадници на Исламска држава (ИД), како и двајца припадници на сириската армија, загинаа во вториот по ред неуспешен напад во последниот месец на една воздушна база на истокот на Сирија, соопшти Сириската организација за човекови права (СОЧП). Деветнаесетте загинати припадници на ИД се Сиријци, а еден е Мароканец. Џихадистите при повлекувањето со себе однеле и неколку противавионски ракети, соопшти...

Интензивни напади на позиции на ИСИЛ

САД и нивните сојузници во последните три дена извршија 61 воздушен напад на позициите на Исламската држава во Ирак и во Левант (ИСИЛ) во Ирак. Во соопштението се наведува дека воената коалиција предводена од САД, исто така, извела шест воздушни напади против вооружените групи во Сирија. Во 45 напади учествуваа како поддршка на курдските Пешмерги и ирачките сили за безбедност во...

ОНА ја презема одговорноста за експлозиите во Тетово и во Куманово

Ослободителна народна армија (ОНА) денеска повторно испрати коминике, во кое ја презема одговорноста за, како што стои во дописот, „бомбашките напади“ на полициските станици во Тетово и во Куманово, објави телевизијата „Алсат -М“. Во коминикето, испратено по електронска пошта, покрај нападите на полициските станици во овие два града, се наведени и напади на полициски станици во Скопје и во Гостивар, за...

ИСИС нападна воздухопловна база на сириската војска

Припадниците на Исламска држава вчеравечер ја нападнаа последната поголема сириска воздухопловна база на истокот на земјата, соопшти сириската Организација за набљудување на човековите права. Борбата за базата кај градот Деир ез Зор, на реката Еуфрат, почна со самоубиствен бомбашки напад на околните позиции на сириската војска, соопшти организацијата со седиште во Лондон. Во судирите загинаа 19 припадници на државните сили и седум...

Сомалија: Тројца загинати при напад на конвој на ОН

Најмалку тројца припадници на сомалиските безбедносни служби загинаа, а 10 се повредени откако автомобил-бомба, чија цел бил конвојот на Обединетите нации, експлодира во близина на аеродромот на главниот град на Сомалија. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, но ваквите напади беа дело на Ал Шабаб, милитанти кои се блиски до Ал Каеда и кои се обидуваат да ја урнат владата...

ЛГБТ: Ќе протестираме додека не се фатат напаѓачите

„Истрагата е во тек, до кога?“, повторно денеска  прашаа припадниците на ЛГБТ-заедницата кои излегоа на мирен протест пред објектот на Јавно обвинителство. Околу триесетина протестанти, со фотографии од нападите на ЛГБТ и со списоци на кои беа набројани досегашните напади на ЛГБТ-заедницата, го блокираа влезот пред објектот во знак на револт од, како што велат, досегашната незаинтересираност на институциите за...

Нови напади на Донецк

Подрачјето на градот Донецк на истокот на Украина, кој е под контрола на проруските сили, во текот на ноќта било гранатирано иако е потпишано примирје. Како што јавуваат светските медиуми, се слушнале силни експлозии и тешка артилерија. Артилерискиот оган е речиси секојдневна појава во подрачјето на донецкиот аеродром, а гранатирањето на Донецк се интензивираше минатата недела. Украина ја обвинува Русија дека праќа...

(ВИДЕО) Десет полицајци убиени во серија напади во Авганистан

Најмалку 10 полицајци денеска загинаа во серија бомбашки напади на истокот на Авганистан, соопштија властите во Кабул. Седум полицајци утринава загинаа во провинцијата Логар, каде бомбаш-самоубиец влезе во седиштето на полицијата и ја активира експлозивната направа што му била врзана околу појасот. Тројца полицајци се убиени во провинцијата Нангархар, при екслозија на автомобил-бомба. Главното седиште на полицијата во Кабул вчера беше мета...

Педесет држави со резолуција ги осудија нападите врз новинари

Заеднички подготвена резолуција во Обединетите нации, во која се осудуваат нападите врз новинари, како и неуспехот да се казнат одговорните за убиства, тортура, киднапирање и за произволно апсење на медиумски работници, поднесоа речиси 50 држави. Во нацрт-резулуцијата се повикуваат сите 193 држави-членки да направат сè за да се спречи насилството, заканите и нападите против медиумите. Во текстот се повикува на брза...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...