fbpx
Таг: накит

таг: накит

Уникатен спој на македонското културно наследство и модерен накит изработен од женски раце

Минатата недела на приземјето во скопскиот трговски центар Сити Мол, 23 уметници учествуваа на настанот „Денови на филигранство и накит", со цел да ги оживеат традиционалните културни вредности и да се брендира филигранскиот накит. Ова беше прилика да се видат рачно изработени уметнички форми на накит од сребро, бакар, челик, преку епоксидна смола, чисто и позлатено сребо, полимерна глина,  керамика,...

Иновативна еко-мисија за борба против загадувањето: „Креативноста е наше најмоќно оружје против отпадот“

И покрај тоа што има повеќе иницијативи кои ја поттикнуваат граѓанската свест за рециклирање на отпад, сепак, поразителен е фактот дека најголем дел од македонските граѓани сè уште недоволно го селектираат отпадот што секојдневно го исфрлаат од своите домови, па така селектираната пластика изнесува само 1,8 отсто а останатиот дел често завршува во реките и планините. За среќа постојат...

Нова епизода на „Шорткат“: Како се изработува накит од отпадна пластика

Приказната на Елена Арсовска за изработка на накит од отпадна пластика, усвоеното барање од Град Скопје на студентите за целодневно работење на градската библиотека „Браќа Миладиновци“, поднесеното барање од студентите до ЈСП-Скопје за продолжување на важноста на бесплатните билети до февруари се само дел од прилозите што ги донесува најновата епизода на емисијата „Шорткат“, која што ќе се емитува...

МВР фатила на дело малолетен крадец кој одзел златен накит од врат на минувач

Полицијата фатила малолетен крадец додека се обидувал да изврши „тешка кражба на дрзок начин“. Како што соопштија од МВР, вчера (28 септември 2021 г.) околу 14.10 часот на улица „Индира Ганди“ во Шуто Оризари, малолетниот крадец со употреба на сила одзел златен накит од вратот на Н.А. (61). Крадецот бил приведен и по целосно документирање на случајот против него ќе биде...

Украдени пари и накит од куќа во Тетово

Непознати сторители ограбиле куќа во сопственост на Џ.К. во Тетово вчера откако со употреба на сила и тврд предмет ја отвориле пластичната шибер балконска врата од приземјето. Крадците одзеле 700 евра, два црни ковчега во кои имало златен накит и бижутерија и кутија со златен ѓердан со што предизвикале вкупна материјална штета од околу 600.000 денари.

На битолчанец му украле 500.000 денари

Непознат сторител синоќа во Битола украл разновиден накит и пари, стекнувајќи противправна имотна корист од 500.000 денари, соопшти МВР. Крадецот, вчера околу полноќ, од станот 57-годишниот В.Ј., на улица Питу Гули, одзел 225.000 денари, 1.300 евра, 800 американски долари, 450 швајцарски франци и разновиден златен и сребрен накит. Сторителот ја отклучил влезната врата, влегол во станот, извршил пребарување во спалната соба и...

Украдени златници, девизи и накит од куќа во Кичевско

Две непознати маскирани лица вчера наутро ограбиле куќа во кичевското село Мамудовци, при што одзеле 63 златни пари (даблони), 360 швајцарски франци и друг разновиден златен накит, со што причиниле материјална штета од околу 30.000 евра, соопшти полицијата. Напаѓачите околу 10 часот влегле во куќата и со спреј-солзавец ја испрскале Р.А. (75) по очите, а потоа физички ја нападнале. Откако...

Хуманитарен базар на ракотворби изработени од бегалци во Сули-ан

По повод Светскиот ден на бегалците, 19 јуни, денеска во 18 часот, во дворот на Сули-ан во Старата скопска чаршија, ќе се одржи хуманитарен базар на повеќе од 100 ракотворби (накит, цртежи и слики) изработени од бегалци, под мотото „Создади надеж“. Во февруари и во март оваа година се одржаа 15 работилници за терапија со уметност со 139 учесници, бегалци и...

Четири лица уапсени за кражбата на накит во Монте Карло

Француската полиција уапси четворица мажи поради сомневање дека ја ограбиле продавницата за накит „Картие“ во Монте Карло, а вратен е и поголем дел од украдениот накит. Грабежот се случил вчера, сред бел ден, а веднаш по инцидентот, полицијата ги блокираше улиците и набргу уапси еден од осомничените кај кого пронашла дел од украдениот накит. Крадците по грабежот подметнале пожар во тунелот кој се користи...

Кражби во Тетово, украдени накит и пари

Разновиден златен накит, нараквици, прстени и друго, украдени се вчера во куќа на 63-годишен жител од тетовско Жеровјане. Засега непознати сторители ја скршиле бравата, влегле во куќата, целосно ги пребарале сите простории и од регал во една од спалните на вториот кат од куќата, поточно од украсно куферче, освен златен накит, одзеле женски часовник, бижутерија, 200 швајцарски франци. Со...

Кичевец украл евра, долари и злато од возило со американски ознаки

Кичевецот Е.М. (20) ограбил џип со американски регистарски таблички, од кој одзел 9.450 евра и 4.720 американски долари, поголем број златни синџири и друг златен накит, како и четири патни исправи. Поради постоење основан сомнеж дека извршил кражба, полициската станица од Кичево му поднесе кривична пријава. Пријавениот, на 28 јули годинава, од возилото одзел кожена женска чанта, со што стекнал противправна имотна корист од околу...

На хуманитарната изложба собрани околу 3.000 евра за поплавените граѓани

Уметниците и дизајнерите собраа 178.425 денари (2.925 евра) на хуманитарната изложба која синоќа се одржа во кафулето „Концепт 37“, објавија организаторите на акцијата на нивниот профил на „Фејсбук“. На изложбата се продаваа слики, фотографии, книги, цртежи, накит, модни креации, а продажбата продолжува и денеска. Средствата ќе бидат наменети за поплавените граѓани.  

Пиштол и накит украдени од куќа во Прилеп

Непознат сторител синоќа, во периодот од 20.10 часот до 22.20 часот, ограбил куќа на прилепската улица Илија Компаниовски, сопственост на Б.Ј. Крадецот влегол насилно во куќата и одзел разновиден златен накит и пиштол со калибар 7,65 милиметри. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на полициската станица во Прилеп и се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно...

Од автомобил во Кичевско украдени пари, накит и пасоши

Непознато лице украло 9.450 евра, 4.720 долари, накит, американски и македонски пасоши од џип „чироки“ со американски таблички во кичевското селото Колибари. Оштетениот, 34-годишниот А.Б. од село Колибари, вчера во 2 часот по полноќ телефонски пријавил во полициската станица во Кичево дека во четвртокот, околу 21.30 часот, му е ограбено возилото од кое е земена женска чанта во која имало...

Украдени околу 22.000 евра и накит од стан во Скопје

Непознат сторител вчера ограбил стан во Скопје, на улицата Борка Талевски, сопственост на 71-годишниот К.Е.. Како што соопшти МВР, крадецот во периодот од 11.15 до 12.45 часот, со подобен клуч ја отворил влезната врата, а по извршеното пребарување на станот одзел 14.500 евра, женска чанта во која имало пари (евра и денари) во вкупна вредност од околу 420.000 денари и накит. Полицијата...

Накит вреден 5.000 евра украден од стан во Скопје

Непознат сторител се прекачил преку балконска ограда и влегол низ прозорецот во стан во сопственост на Д.Ц. (67) на улица Воденска во Скопје, при што пронашол и одзел златен накит. Веднаш потоа го напуштил местото на настанот, стекнувајќи противправна имотна корист од околу 300.000 денари. Полицијата работи на расчистување на случајот.

Од стан во Козле украдени 16.000 евра и злато

Вчера во 19 часот Р.Р. пријавила дека на улица Јуриј Гагарин од страна на непознат сторител извршена е тешка кражба. Крадецот преку балконската врата влегол во станот и одзел мал сеф во кој имало 16.000 евра и златен накит, информираат од МВР. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.

Гостиварец олеснат за 29.000 евра

Непознато лице вчера ограбило куќа во гостиварската населба Осма Зона, соопшти МВР. Крадецот упаднал во домот на 32-годишниот А.З., при што од метален сеф одзел сума на пари од околу 13,500 евра во разни апоени и златен накит во вредност од околу 15.400 евра. Како што соопшти полицијата, крадецот влегол во куќата низ незаклучената врата, а по извршеното пребарување и пронаоѓање...

Во Гостивар украден накит вреден 25.000 евра

Непознато лице вчера околу 12 часот ја ограбил куќата на 41–годишниот Е.Р. на улицата Илинденска во Гостивар. Крадецот од сеф во куќата одзел златен накит во вредност од 25.000 евра. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од полициската станица од Гостивар. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Ограбен стан во Аеродром

Непознато лице вчера ограбило стан во скопската населба Аеродром, сопственост на 32-годишниот Д.Ц. Како што соопшти полицијата, крадецот украл златен накит, мобилен телефон и машки рачен часовник во вредност од 70.000 денари. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...