fbpx
Таг: најави

таг: најави

Компанијата „Мета“ најави отпуштање на уште 10.000 вработени

Компанијата „Мета“ на Марк Закерберг најави отпуштање на уште 10.000 работници и мерка за замрзнување на вработувањата, јавува Гардијан. Реструктуирањето предвидува затворање на отворените огласи за 5.000 непополнети работни места во компанијата, а ваквата одлука доаѓа само шест месеци откако „Мета“ веќе објави дека ќе крати 11.000 вработувања. Бројката на вработени во „Мета“ го достигна својот врв во 2022 година,...

На Швајцарија и Србија им се закануваат рестрикции на струја зимава

Иако е една од најбогатите земји во светот, Швајцарија со нејзината зависност од рускиот гас и француската нуклеарна енергија ѝ се заканува недостиг на електрична енергија во претстојната зима и рестрикции во снабдувањето, пишува Радио Франс Интернешенл. Стотиците хидроелектрани во Швајцарија обезбедуваат доволно количества на струја за земјата во текот на летните месеци, но оваа алпска земја во зимата е...

Бектеши ветува работни места, полесни услови за водење бизнис, инвестиции во енергетиката, „Старт-ап село“

Олеснети услови за водење бизнис, намалување на лимитот за основање на фирми, со цел да се поттикне и зголеми приливот на домашни и на странски инвестиции, отворање на повеќе работни места, поттикнување на инвестиции во енергетиката,  туризмот, занаетчиството... најави на денешната прес конференција, министерот за економија Крешник Бектеши. „Најприоритетно е во наредните четири години преку мерките и програмите во рамки...

ААВМУ мора да биде вистински носител на политики за медиумите, не само регулатор

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) мора да биде вистински носител на политики за медиумската сфера, покрај својата редовна работа како регулатор, што барем во периодот април - септември минатата година, ја работеше квалитетно. Програмскиот совет, пак, на јавниот радиодифузен сервис Македонска радио телевизија (МРТ), мора да биде поотворен за јавноста и повеќе да ја игра својата...

Кој ќе ги плати пералните и сушалните за студентските домови, ВМРО-ДПМНЕ или Владата?

Поранешниот премиер Никола Груевски, денеска во својство на претседател на ВМРО-ДПМНЕ, пред Унијата на млади сили на партијата порача дека ВМРО-ДПМНЕ ќе направи многу работи за младите. Меѓу другите проекти, Груевски вети и дека партија ќе им обезбеди бесплатен железнички превоз за викенд на младите до 27 години, како и дека ќе набави перални и сушални во сите студентски домови. - ВМРО-ДПМНЕ во...

НВО: Најавите на Груевски за попис на населението се несериозни

Повеќе од 40 невладини организации и иницијативи, денеска преку писмено соопштение реагираат на најавите на премиерот Никола Груевски за спроведување електронски попис на населението. Невладините, најавата на премиерот ја оценуваат како „несериозна“ и како „уште една манипулација и намерно дефокусирање на граѓаните“. „Како граѓански организации и активисти што се залагаат и лобираат за спроведување регуларен попис, сметаме дека оваа најава на Груевски...

Шилегов: Најавите на Груевски се само за внатрепартиска употреба

Најавите на премиерот Никола Груевски за освежување на неговиот владин тим, соопштени на Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ, што изминативе два дена се оддржа во Куманово, според портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, се потези кои „не се однесуваат на политичката криза“, туку му служат на Груевски „само за внатрешна употреба“. - Тоа што Никола Груевски го соопшти на нивниот т.н. Конгрес е...

Сите 43 бројки на Груевски од митингот во Штип

Трибините што ВМРО-ДПМНЕ ги одржува во градовите, премиерот ги користи да потсети на она што го направиле и на она што Владата во иднина планира да го направи. Говорите на лидерот на партијата се (пре)полни со бројки, кои често, поради тоа што се многу, тешко е и да се следат. Еве ги бројките (вкупно 43) што премиерот ги најави во Штип. 100 отсто обештетување...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...