fbpx
Таг: музика

таг: музика

Фестивалот „Скопје синема сити“ ќе се одржи од 15 до 19 јуни

Третото издание на филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ ќе се одржи од 15 до 19 јуни во Кинотека на Македонија. Фестивалот ќе се отвори со филм за „Крафтверк“, односно „Поп арт“, во традиција на претходните изданија кога фестивалот им оддаде почит на Дејвид Боуви и на Леонард Коен. Фестивалот ќе заврши со портрет на Дејвид Боуви, преку...

„Скопје Синема Сити“ од 15 до 19 јуни во Кинотека на Македонија

Од 15 до 19 јуни, во киносалата на Кинотека на Македонија ќе се одржи третото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити“ во организација на граѓанското здружение „Номад-Арт“ во соработка на Кинотека на Македонија. Фестивалот на својата програма ќе има документарни филмови чијашто главна тема ќе биде музиката, без оглед на жанрот или годината на продукција,...

Странските инвеститори во државата организираа хуманитарен пикник

Стопанската комора на Македонија и Советот на странски инвеститори организираа хуманитарен јавен настан во Градски парк. Специјалитетите од различни земји се продаваа за симболична цена од 100 дена, а собраните парични средства ќе бидат донирани на народната кујна во црквата „Св. Апостол Петар и Павле“ и на хуманитарното здружение „Ел-Хилал“. Странските инвеститори кои доаѓаат од Австрија, Белгија, Бугарија, Велика Британија,...

Македонската етно-група „Чалгија саунд систем“ настапи во Солун

Публиката во Солун имаше нова можност да запознае дел од македонската современа и традиционална култура преку концертот на етно-составот „Чалгија саунд систем“. Македонската група, која ја одржува во живот традицијата на старите чалгиски песни, првпат настапи во Солун на фестивалот за балканска музика „Балкан фест“ (Balkan Fest). Пред преполната концертна сала, групата претстави дел од својот репертоар на македонски чалгиски песни. За време...

Почина пејачката Есма Реџепова

Пејачката на ромски песни Есма Реџепова-Теодосиевска почина утринава на 73-годишна возраст, по кратко и тешко боледување. Есма, која уште ја нарекуваат и кралица на ромската музика, во 2013 гoдина ја доби и титулата Национален уметник на Република Македонија. Освен по пеењето, Есма беше позната и по нејзината хуманост, има одржано голем број на хуманитарни акции, а во својот живот има одгледано 47 деца.

ЗАМП не попушта, плаќа огласи по весниците, а медиумите – збунети, не знаат кого да слушаат

Здружението за заштита на авторски музички права ќе го обжали до надлежниот суд решенито на Министерството за култура, со кое се поништува одлуката на ЗАМП за забрана за емитување македонска музика во медиумите. Денеска ЗАМП во речиси сите дневни весници закупи по цела или по половина страница со објава на вчерашното соопштение. Директорот на ЗАМП, Зоран Васковски, за „Мета“ вели...

„Војна“ на линијата ЗАМП – Министерство за култура: Кривични пријави и силни зборови

Поради основани сомневања за несовесно вршење на службата и злоупотреба на службената должност, против одговорните лица во Министерството за култура, ЗАМП поднесе кривични пријави до Јавното обвинителство. Како што информираа од Здружението за заштита на авторските узички права, авторите чии права ги штити ЗАМП, не се изненадени од ова најново незаконско постапување на надлежен државен орган. „Само се прашуваат до...

Во ЗАМП се затечени – допрва ќе решат како ќе му возвратат на Министерството за култура

Здружението за заштита на авторски музички права (ЗАМП) деновиве ќе донесе одлука како и дали ќе возвратат на решението од Министерството за култура, со кое македонската и српската музика се враќаат пред гледачите на телевизија и слушателите на радио. Претседателот на управниот одбор на ЗАМП, Григор Копров, не сакаше да ја коментира оваа одлука на Министерството за култура, пред органите...

Македонската музика постапно ќе се врати во етерот

По месец и пол забрана за емитување, радијата и телевизиите во наредните денови ќе почнат да емитуваат македонска музика откако денеска Министерството за култура донесе решение за запирање на одлуката на Здружението за заштита на авторски музички права (ЗАМП) за забрана за емитување македонска, српска и хрватска музика. Сопственикот на радио „Бубамара“, Ранко Петровиќ, вели дека поради одлуката на ЗАМП...

Министерство за култура: Забраната на ЗАМП за емитување музика е противзаконска

Министерство за култура смета дека одлуката на Здружението за заштита на авторски музички права (ЗАМП) за забрана на емитување македонска музика по медиумите е противзаконска и донесе решение за нејзино запирање. - Министерството за култура донесе решение за запирање на извршувањето на одлуката на собранието на ЗАМП, со која се забранува емитување на авторски музички дела по пат на радиодифузно емитување. Од надзорот...

Нема повеќе македонска и српска музика на радијата

На радиостаниците од денеска нема ниту македонска, ниту српска музика. Забраната за емитување српска музика почна од ноќеска на полноќ, а веќе десет дена е забрането емитување македонска музика. Исклучок од забраната на Здружението за заштита на авторските и музички права (ЗАМП) и на Организацијата на српските музички автори СОКОЈ, како што велат од Здружението на приватни медиуми на Македонија (ЗПММ), ќе бидат...

Фестивалот „Охридско лето“ завршува вечерва

Годинешното 56. издание на „Охридско лето“ свечено ќе биде затворено вечерва, во предворјето на црквата Св. Софија, со изведба на песни од театарски претстави, создавани во периодот од 2003 до 2013 година. Изборот на песни и претставата насловени „На светов убавина“ се на Горан Трајкоски. Трајкоски реализирал музика за повеќе од 50 театарски претстави како и филмска музика, работејќи на познати македонски...

Манифестацијата „Види музика, слушни слика, добиј книга“ посветена на Дејвид Боуви

Традиционалниот мултимедијален спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга“ ќе се одржи утре во Градски парк, со почеток во 21 часот. Годинава манифестацијата која се одржува веќе девет години, e посветена на британската музичка легенда Дејвид Боуви, односно Македонска филхармонија ќе изведува дел од многубројните негови хитови. Македонската филхармонија ќе настапи под диригентство на маестро Емин Џијан и ќе изведе познати...

Годинешниот „Макфест“ со предзнак меѓународен

В четврток, во Штип, почнува 31. издание на фестивалот на забавна музика „Макфест 2016“, а годинава тој е со предзнак меѓународен, поради учеството на седум странски интерпретатори. Во трите фестивалски вечери за главните фестивалски награди ќе се натпреваруваат и 23 домашни изведувачи, најави денеска директорот на фестивалот, Љупчо Мирковски. - Ги имаме стандардните награди, а од оваа година наградата за дебитант...

Принс неочекувано објави нов албум

Американскиот ексцентричен музичар Принс издаде нов албум на интернет без претходно да го најави тоа. Албумот ,,HITnRUN phase two“ беше издаден претходниот викенд на стриминг-сервисот „Тајдал“, на познатиот музичар Џеј Зи. Ова е четврти албум на Принс во рок од нешто повеќе од една година. Овој 57-годишен уметник во текот на својата музичка кариера има продадено повеќе од 150 милиони...

Дуке Бојаџиев за 2016 година најави концерт во Скопје

На 20 февруари во арената „Метрополис“ во Скопје, ќе се одржи концерт на композиторот, пијанист и продуцент Дуке Бојаџиев, насловен „Дуке и пријателите“. На својот најголем концерт во досегашната кариера, Дуке ќе настапи заедно со своите пријатели и соработници: пејачките Каролина Гочева и Тања Царовска, актерот Никола Ристановски, кларинетистот Исмаил Лумановски и перкусионистот Матијас Кунзли - сите придружувани од камерен оркестар. Ова...

Интернационален џез викенд во Прилеп

На големо задоволство на прилепските љубители на најслободната музичка форма и воопшто на урбаното живеење, последните денови од месец август, 27, 28 и 29 во Прилеп се организира Џез Викенд, манифестација која нуди богата програма со настап на повеќе изведувачи од европските простори. Овај фестивал за прв пат се одржа во 2012 година и уште веднаш се виде дека ентузијазмот...

Во Тетово ќе се одржи манифестацијата „Празник на музиката“

„Да ја прославиме музиката заедно – музиката ги спојува луѓето“ е мотото на годинешното шесто издание на фестивалот „Празник на музиката“, кој вечерва ќе почне во Тетово. Манифестацијата е во организација на Француската алијанса и Центарот за балканска соработка „Лоја“. - Целта на оваа манифестација, која во Франција почнала пред 36 години, е да им се овозможи на луѓето што знаат да...

„Флоренс енд д машин“, главни ѕвезди на „Гластонбери“

„Флоренс енд д машин“ ќе бидат главните ѕвезди на сцената „Пирамида“ на годинешото издание на британскиот музички фестивал „Гластонбери“, откако „Фу фајтерс“ се повлекоа од настапот на 26 јуни, јавува „Би-Би-Си“. Инаку, Флоренс Велч и нејзината група, како што било предвидено, требало да настапува пред „Фу фајтерс“. Таа последен пат имала настап на „Сомерсет“ во 2010 година. „Фу фајтерс“ го откажаа нивниот настап...

Дино Мерлин, главна ѕвезда на годинешниот „Пивофест“ во Прилеп

Дино Мерлин го потврди настапот на претстојниот фестивал на пивото и на скарата „Пивофест“ во Прилеп, кој ќе се одржува од 16 до 19 јули. Предвидено е Мерлин да биде последната ѕвезда на годинешниот фестивал на пивото, односно со неговиот настап да се затвори „Пивофест“. Неофицијално, веќе се во финална фаза преговорите за учество во забавниот дел на Оливер Драгојевиќ, Неда...

Порталб: Двата парка кај автобуската станица во Тетово без редовно одржување (фото)

Општинските власти не ги одржуваат редовно Жена паркот и Скејтпаркот во Тетово. Тревата во двата парка не е искосена веќе извесно време, но има и отпадоци. Од јавното комунално...