fbpx
Таг: музика

таг: музика

Култниот „Бастион“ на Џајковски, Костовска и Манчевски дел од репортажа на Гардијан за екс-ју поп музиката

Во меѓувреме, во Скопје, Македонија, уште една од неколкуте 808-ки во Југославија беше во сопственост на Кирил Џајковски, кој го формираше Бастион со пејачката Ана Костовска, текстописецот Милчо Манчевски и Љубомир Стојсављевиќ на бас. Групата преживеа едвај некое време, но нивното влијание беше силно почувствувано: Флора Питроло, која повторно го издаде LP-то на Бастион од 1984 година со нејзиниот...

Yova издаде нов сингл: „Where There Is Smoke“ 

Одличното македонско-англиско дуо YOVA на 24 септември 2021 го претстави својот нов сингл „Where There Is Smoke“. Синглот веќе може да се преслуша на повеќето популарни сервиси како Deezer, Spotify, Bandcamp и на YouTube страницата на YOVA.   „Where There Is Smoke“ е во препознатливиот стил на дуото, кој е тешко да се категоризира во една категорија музика. Самите својата музика...

Кумановскиот рок состав „Red-Tailed Healer“ ја претстави новата песна „True Seed“

„True Seed“ e нова песна на кумановскиот рок-состав Red-Tailed Healer. Официјално промоцијата се одржа на 16 септември. За разлика од претходните две песни „The Noria“ и „Resilience“ звукот на ова издание е значително „потврд“. https://youtu.be/H2HSQYfP35k Автор на музиката, аранжманот, инструментите и програмирањето е Дамјан Милановски – Данска. Милановски е автор и на текстот, а вокалите се на Ивана Стефановска. Овој кумановски бенд...

Девојка од Австралија со свиркање гради музичка кариера во Холивуд

Моли Луис е несекојдневна девојка со кариера во подем. Родена е во Австралија и како тинејџерка својот интерес за музика го преточила во учество на натпревари по свиркање. Денес на 31 година е призната професионална уметница, чие шоу со свиркање „Кафе Моли“ е дел од ноќниот живот во Лос Анѓелес. Дел од нејзиниот успех се должи и на објавувањеto на...

Проектот „Монастир“ на пејачката Сара Ароесте ја отсликува предвоена еврејска Македонија

Како дел од проектот насловен „Монастир“, познатата американска ладино пејачка Сара Ароесте летово во Македонија работела на снимање на видео записи за дел од нејзините песни. Спотовите се снимаа на неколку локации низ Битола, а за нејзиниот проект пишува и „Фајненшл тајмс“. Ароесте има битолско потекло - нејзиното семејство било иселено од Шпанија поради тоа што биле Евреи. Нејзиниот дедо...

Кампањата „Чиста Преспа, моја Преспа“ со голем број на активности за чистење на Преспанскиот регион

Во текот на изминатите десетина денови се интензивираше чистењето на Преспа во рамките на кампањата „Чиста Преспа, Моја Преспа“, информираат организаторите на овој настан. „Од 14 јуни започнаа поголеми зафати со тешка механизација за чистење и уредување. Вработените од специјализираната болница за превенција, лекување и рехабилитација-Отешево, спроведоа акција на чистење во дворот на болницата. Во исто време во Општина Ресен,...

Кирилицата ѝ е омилена азбука – младата Габс од Бразил самостојно учи македонски јазик

Габс
„Здраво! Мило ми е! Па, јас сум Бразилка, можеш да ме викаш Габс и денес ќе се обидам да отсвирам и да испеам една песна на македонски“. Со овие зборови и потоа со изведбата на песната „Сакам да живеам“ од групата Нокаут, македонската младина ја запозна бразилката Габриела Роша, која веднаш ги освои симпатиите и срцата со нејзиниот глас, но...

Со проекција во Кинотека, вечерва се отвора 11-от Филозофски филмски фестивал

Со џез концерт на отворено и еден од најголемите класици на немиот филм ТОЛПАТА (THE CROWD), вечерва стартува 11-тото издание на Филозофскиот филмски фестивал. Годинава, за разлика од лани, хибридниот фестивал почнува со мини-концерт во дворот на Кинотеката на С. Македонија, односно во летното кино „Мирно лето“, информираат организаторите на фестивалот. Покрај филмската проекција, вљубениците на добриот звук ќе имаат...

Италија победи на 65. издание на „Евровизија“

Евровизија 2021 победници
Рок бендот „Манескин“ ја обезбеди победата за Италија на годинешниот избор за песна на „Евровизија“ кој се одржа во арената „Ахој“ во Ротердам, Холандија. Со енергичната изведба на песната „Тивко и добро“ (Zitti E Buoni), четиричлениот бенд собра вкупно 524 поени од публиката и стручното жири, кои беа доволни за Италија да се најде на врвот на табелата, веднаш...

Утревечер се одржува финалето на „Евровизија“, граѓаните на Северна Македонија ќе можат да гласаат

Евровизија 2021
Вчеравечер се одржа второто полуфинале од изборот за песна на „Евровизија“, на кое се претставија уште 17 земји, а десет од нив обезбедија пласман во големото финале, со што сега е познат редоследот и целосната листа финалисти на 65. издание на престижниот музички натпревар. На втората полуфинална вечер настапија сите соседни земји кои учествуваат во изборот – Србија, Албанија, Бугарија...

Јон Ајди, скопјанецот кој пишува, пее, компонира: Посакувам музиката да се цени повеќе

Пишува, компонира, пее и свири на инструменти, младиот Yon Idy (Јон Ајди) од Скопје со овие таленти претендира да го достигне врвот, зошто да не и на најголемите светски сцени. Неодамна ја објави а сега ужива во успехот песната „Got Me All Down“. Во интервју за Порталб.мк, Јон зборуваше за тоа колку се цени музиката и како пандемијата влијаела врз...

Викендов се одбележува 50 години Златно Славејче

Оваа сабота, 26 септември, на паркингот на спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе се оддржи 50-тото издание на фестивалот Златно Славејче. На овој настан ќе бидат изведени најголемите хитови од сите претходни изданија на овој фестивал меѓу кои се песните „Сакам кола убава“, „Дајте раце“, „Слонче“ и многу други. „Се потрудивме за безбедно другарување според сите услови и протоколи кои ни...

Зошто доаѓањето на „Спотифај“ е важно за македонската музичка индустрија?

Шведскиот сервис за дигитална музика „Спотифај“ објави дека од 15 јули се проширува на 13 нови пазари во централна и источна Европа, меѓу кои и во Република Северна Македонија. Додека официјалното соопштение на „Спотифај“ го истакнува влезот на рускиот пазар, најавата предизвика голем медиумски интерес и во опфатените балкански земји, каде луѓето се гордеат со својата музичка традиција. За значењето на...

Криминал, алкохол и дрога во најпопуларните песни помеѓу младите, македонските инфлуенсери внимаваат што промовираат

скриншот од видео
“Zbog nje valjo bi ko Pablo, samo da joj kupim sve” (Поради неа би продавал дрога како Пабло, само за да ѝ купам сè) “Jedva stoji na nogama, svu noć miješala alkohol je sa drogama” (Едвај стои на нозе, цела ноќ мешаше алкохол со дроги) Ова се дел од текстовите на најпопуларните песни од соседството, а кои се слушаат и во...

Конечно апликацијата Spotify е достапна во земјава и во останатите земји од регионот

На 14 јули од Spotify соопштија дека ја пуштаат во употреба нивната апликација во 13 нови држави меѓу кои е и нашата. Со овие 13 држави бројката на земји кои што ја користат оваа апликација се зголемува на 92. Spotify е една од најпопуларните платформи за слушање на музика со над 286 милиони корисници на светско ниво и со база...

Единствениот музичар на турнеја во моментов

Американскиот музичар Марк Рабие е единствениот музички артист кој што е на турнеја за време на пандемијата од ковид-19. Енергетичниот артист ваква прилика добил откако го исконтактирале од ланец на кина на отворено, односно кино каде што гледачите од нивниот автомобил гледаат кон платното. Настапите ќе се одвиваат така што присутните од нивниот автомобил (со затворени прозорци) можат да се...

Младите со музички настани и иницијативи ќе покажуваат дека „Овде е добро“

„Овде е добро“ е серија од музички настани и видеа на социјални мрежи посветени на независната музичката сцена и на активната младина. Тоа е иницијатива која има намера да поттикне размислување и дискусија помеѓу младите, за нивниот ангажман во социјалниот, културниот, економскиот, но и политички живот на земјава. https://www.youtube.com/watch?v=y8vxj0-XbO4&list=PLsJmLXHLhP_Uyi4Nk9xz22Lqec6yrgVB8&index=11&t=0s&fbclid=IwAR0i_n1N_ZjGYg2DElaKYIlCTwODaUgHE_RKEWn2c1kpecRW2AP-s_UI5dI „Првиот настан ќе се случи во сабота на 7 март во МКЦ...

„Антена 5“, „Канал 77“ и „Македонско радио“ лани биле најслушани

Најголем дел од македонските граѓани лани не биле заинтересирани за редовно следење на програмата на македонските радио станици, но забележително е дека овој традиционален медиум и понатаму е интересен за помладиот дел од популацијата. Според Годишниот извештај на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) за 2019 година, податоците за досегот на радиостаниците покажуваат дека најслушани радио станици на...

„Скопје Синема Сити“ на 5 и 6 октомври, Руичи Сакамото горд на наградата

Во пресрет на четвртиот филмски настан кој што „Скопје Синема Сити“ го организира годинава, Руичи Сакамото го изрази своето задоволство за наградата доделена од овој Фестивал за животно дело. Четвртото есенско издание на „Скопје Синема Сити“ се одржува на 5 и 6 октомври во Кинотека на Македонија. На есенското издание ќе бидат прикажани четири филмови: „ЕКВ - Како да беше...

Репризното издание на „Скопје синема сити“ во Кинотека на Македонија на 2 и 3 февруари

Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ (Skopje Cinema City), во рамките на т.н зимско издание (Winter Edition) ќе репризира дел од филмовите од претходното, премиерно издание во 2017. Репризите на проекциите ќе се одржат на 2 и 3 февруари во Кинотека на Македонија. Зимското издание е прв од четирите филмски настани што се планирани да се случат оваа...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...