fbpx
Таг: музика

таг: музика

Чеченија забрани „пребавна“ и „пребрза“ музика

Отсега во Чеченија, музиката која ќе се изведува јавно ќе мора да е меѓу 80 и 116 удари во минута, најави министерот за Култура Муса Дадаев, а пренесува Скај њуз. Со новата одлука, се забранува музика и кореографски написи кои се пребавни или пребрзи, со што ќе се забрани голем дел од западната поп музика, како и техно музиката. Министерот...

ЕУ ја казни „Епл“ со 1,8 милијарда евра поради прекршување на правилата за стриминг на музика

Европската Унија ја казни технолошката компанија „Епл“ со 1,8 милијарда евра поради кршење на законите за конкуренција, јавија светските новински агенции. Казната, како што пренесува Би-би-си, е поради спречување на „Спотифај“ и другите музички стриминг платформи да ги информираат корисниците за опциите за плаќање надвор од продавницата за апликации на „Епл“. Одлуката ја донесе Европската комисија, а следуваше по жалбата на...

Млади музичари од Македонија и Европа свиреа џез во Филхармонија, како дел од едукативна програмa

Во камерната сала во Филхармонијата во Скопје изминатата сабота ечеше еден многу свеж звук – џез музика отсвирена од талентирани млади музичари. Концертот, наречен „Свинг!“, беше обоен со музиката од Френк Синатра, како и со реинтерпретации на пар класични дела од Чајковски и Бетовен. На диригентското место стоеше реномираниот Тимоти Редмонд, додека театарскиот пејач од Британија Хери Епс му...

Орден за заслуги за Оливера Николова, Ристо Вртев, Слободан Унковски и други

Претседателот Стево Пендаровски ги одликуваше актерите Бедија Беговска, Благоја Чоревски, Ѓокица Лукаревски, Рефет Абази, писателката Оливера Николова, музичарот Ристо Вртев и режисерот Слободан Унковски со Орден за заслуги за Република Северна Македонија. На културните работници им беше оддадена оваа почит во свечена церемонија во Филхармонијата вчеравечер. Од музичкиот свет беше почестен Ристо Вртев, култен македонски текстописец, пејач и музичар. Како...

Детска Евровизија: Франција победник, Македонија на 12-то место

Домаќинот Франција победи на годинешното издание на детската верзија на „Изборот за песна на Евровизија“ што се одржа по 21 пат. На овогодишното издание што се емитуваше во живо од Ница, Франција, учество зедоа вкупно 16 земји, а за победничка беше прогласена Зое Клаузур со песната „Cœur“ (Срце), која заврши на врвот со вкупно 228 бодови. Ова е трета победа за...

Пондер и независната културна сцена во Битола: Ако не го направиш ти сам, никој нема

Има некоја посебна енергија на културната сцена во Битола последниве неколку месеци. Се чини дека секоја недела има некој концерт од интересен домашен или странски бенд, во комбинација со некоја изложба или пак промоција на самоиздадено дело. Одговорните за голем дел од овие настани се „Пондер“. Станува збор за здружение на битолски ентузијасти-активисти. Нивната цел е да се воздигне независната...

Битлси ќе ја издадат својата „последна“ песна благодарание на вештачка интелигенција

Битлси најавија дека следната недела ќе ја издадат нивната „последна“ песна, „Now and Then“. Песната е базирана на демо снимка која Џон Ленон ја снимил во седумдесеттите години, кусо пред неговата смрт. Останатите членови на Битлси се обиделе и друг пат да доснимуваат, односно се обидувале потребните инструменти да ги спојат со вокалот на Ленон, но квалитетот на снимката бил...

Тамара Грујеска ќе ја претставува Македонија на Јуниорска Евровизија со „Кажи ми, кажи ми кој“

Тамара Грујеска со песната „Кажи ми, кажи ми кој“ ќе ја претставува Северна Македонија на Јуниорската Евровизија која ќе се одржи на 26 ноември во Ница, Франција. 13-годишната Грујеска беше избрана за македонска претставничка на детската Евровизија преку аудиција што претходно годинава ја одржа Македонската радио-телевизија (МРТ), додека песната со која ќе настапи беше објавена вчера. Музиката на „Кажи ми, кажи...

„Електро-акустичен доручек“ во Жданец – музички настан во природа

Вчера се одржа настанот „Електро-акустичен доручек“ - музички настап на мала лединка во скопската населба Жданец. Како што сугерира името на настанот, беше подготвен и послужен доручек, од свежо подготвени јајца на око, летна манџа и колбаси. На настанот настапија четири македонски музички состави. Голем дел од членовите беа споделени меѓу четирите состави, што им овозможи непрекинато да се слеат...

Петти јубилеј на Андерфест – обединување на авангардната култура

Популарниот музичкиот фестивал Андерфест кој ја обединува андерграунд културата во Македонија, ќе се одржи по петти пат на 13 октомври во Младинскиот културен центар. На овој јубилеј публиката ќе може да ужива во музика од алтернативната, рок, панк-рок, метал и хардкор сцената. Најавените бендови се веќе добро познати за јавноста и се очекува голем интерес за истите.  Овогодишните изведувачи се Преку ред, Ред 18,...

Поетско-музичкиот електронски акт „Поетроника“ утре во МНТ

Утревечер, по втор пат во живо во Македонскиот народен театар (МНТ) ќе биде изведен поетско-музичкиот проект „Поетроника“ на двајцата современи уметници Оливер Митковски и Андреја Салпе. Настанот ќе се случува на малата сцена во МНТ со почеток во 20 часот. Публиката ќе има можност да проследи речиси двочасовен перформанс на Митковски и Салпе, во кој на динамичен начин успеваат да ја...

„Бруталиск“ им нуди на младите да учат како да продуцираат електронска музика и хип-хоп

Kултурниот центар „Бруталиск“, во соработка со „Арт Бригада“ и познати диџеи и музички педагози, ова лето на младите во Скопје им нудат можност низ забава да учат за клабингот и диџеите, да користат диџеј опрема и софтвер и да научат да изведуваат и продуцираат електронска музика и хип-хоп. Како што информираат оттаму, школата за диџејство има за цел младите да...

Слободен влез за второто издание на „Get EXITed“ во Струмица на 7 септември

Втора година по ред во Струмица ќе се одржи настанот „Get EXITed“ на кој ќе настапат светски и регионални музички имиња. Второто издание на спектаклот кој е дел од популарниот фестивал „ЕГЗИТ“ што се случува во Нови Сад во Србија, ќе се одржи на 7 септември во Градскиот парк во Струмица, каде свои настапи ќе имаат популарниот продуцент, пејач,...

„Спотифај“ ги зголеми цените и за корисниците во Северна Македонија

Музичката стриминг платформа „Спотифај“ ги зголеми цените за своите премиум планови во неколку земји, меѓу кои и во Северна Македонија. Со новите цени компанијата се надева дека ќе ја зголеми профитабилноста во неизвесните економски околности. Како што беше соопштено вчера, Премиум пакетот за македонските корисници чини 5,5 евра наместо досегашните 5 евра. Дуалниот план сега чини 7,5 евра, а Семејниот...

Правење на музика со луѓе што не ги познаваш – во тек е музички камп во Битола

Младинскиот културен центар – Битола (МКЦ Битола) информираше дека е домаќин на музички камп на кој учествуваат 25 млади луѓе од Северна Македонија, Белгија, Шпанија, Германија и Холандија. Кампот започна на 1 јули, а ќе заврши во понеделник, на 10 јули. Ова е прва едукативна активност во рамките на проектот „Европска караван мрежа“ кој е финансиран од програмата Еразмус+ од...

Илјадници посетители на овогодинешниот Д-фестивал во Дојран

Илјадници посетители присуствуваа на 11-тото издание на Д-фестивал, кој викендов од 30 јуни до 2 јули, се одржа во Дојран во организација на Пасворд продукција. Покрај тоа што неколку пати на целиот фестивал снема струја и имаше силни дождови на вториот ден поради што имаше мало преместување на тајмингот на концертите, публиката неуморно уживаше во тридневната манифестација. Исто како...

Американски музички издавачи го тужат Твитер поради масовно кршење на авторските права

Група од 17 музички издавачки куќи од САД го тужи Твитер, тврдејќи оти платформата овозможила прекршување на авторските права кои вклучуваат речиси 1.700 песни. Националната асоцијација на музички издавачи сега бара отштета од повеќе од 250 милиони долари, објави „Врџ“. Во тужбата поднесена до федералниот суд во Тенеси, се тврди дека компанијата „го храни својот бизнис со безброј прекршувања на музички...

Вечерва се избира победникот на Евровизија, Шведска и Финска фаворити

Вечерва во Ливерпул, Обединетото Кралство ќе се одржи големото финале на Евровизија. Вкупно 26 земји ќе настапат на финалната вечер, под овогодишното мото „Обединети од музиката“ (United by Music). Шоуто ќе ја одрази културата и на градот-домаќин, но и на минатогодишниот победник – Украина, која не можеше да го организира настанот поради руската инвазија врз земјата. Евровизиското финале вечерва ќе го...

Утревечер почнува Евровизија, првпат по 20 години Македонија без свој претставник

Годинешниот избор за песна на Евровизија започнува утревечер, а ќе се одржи во Ливерпул Арената во Обединетото Кралство. За првпат по дваесет години, Македонија нема свој претставник на ова големо музичко натпреварување, откако Македонската радио-телевизија (МРТ) соопшти оти нема да учествува поради енергетската криза и скратените финансии. По минатогодишната победа на украинскиот Калуш Оркестар, Украина требаше да биде домаќин на...

Целодневен џез хепенинг во „Ибни Пајко“: Today It’s All about Jazz Vol.7

По повод Меѓународниот ден на џезот, денес со почеток во 11 часот Здружението на џез музичари, ЗЏМ Скопје ќе се одржи седмото издание на целодневниот џез хепенинг под наслов „Today It’s All About Jazz“, организиран од страна на Здружението за џез музичари и слободни уметници – ЗЏМ Скопје, ќе се одржи денеска со почеток во 13 часот во паркот...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...