fbpx
Таг: музички настан

таг: музички настан

Во сабота со концерт на млади бендови во МКЦ ќе се одбележи Денот на Европа

По повод 9 мај - Денот на Европа, во сабота (7 мај) во Младинскиот културен центар во Скопје ќе се организира Концерт на млади бендови на кој ќе учествуваат седум средношколски бендови. Концертот ќе започне од 12 часот напладне и ќе трае до 17 часот, а ќе настапат бендовите „Црно собрание“, „Резонанца“, „Улично радио“, „Zanadu“, „Exhibit A“, „DIBS“ и „Visionary...

„Блокирај ја омразата. Сподели љубов!“ – улична уметност и музика на отворено утре во Скопје

Првиот промотивен настан на заедничката кампања на Европската Унија и Совет на Европа, „Блокирај ја омразата. Сподели љубов!“ ќе се одржи утре од 12 до 14 часот во дворот на средното училиште „Јосип Броз Тито“ во Скопје. Утрешниот настан ќе биде посветен на младите, а целокупната кампања се фокусира на борбата против говорот на омраза. „На настанот ќе присуствуваат млади...

Перформанс „Диши љубов“ во Филхармонија за воспевање на љубовта и потсетување на загадениот воздух

На 25 март (петок) во Концертнта сала на Филхармонија со почеток од 20 часот ќе се одржи премиера на „Диши љубов“, музичко-поетски и визуелен пeрформанс. Станува збор за уникатен проект со музика на композиторот и диригентот Џијан Емин и текстови на музикологот Тина Иванова, кои низ избраните дела раскажуваат љубовна приказна полна со емоции – микс на носталгија и надеж...

Светски познатиот диџеј Тиестo во јуни со настап во Скопје

Една од најголемите и најконзистентни ѕвезди во електронската музика денес, холандскиот диџеј и продуцент Тиесто пристигнува годинава во Скопје на 16 јуни. „Тој доаѓа во Скопје на 16-ти јуни на стадионот на АРМ, поголем од било кога досега и неговиот настап е ексклузивен ако се земе во предвид дека последниве неколку годинина настапува или во Америка или само на големи фестивали...

Приведено лице што се јавувало преку телефон со лажни информации за сообраќајќи на блиски

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска во 9 часот на Граничниот премин Деве Баир го лиши од слобода Н.П.С. (34) од Плевен, Република Бугарија. Тој им се јавувал на...