fbpx
Таг: музички фестивал

таг: музички фестивал

Електро – поп бендот „Nipplepeople“ на 8 октомври ќе настапи на ПМГ Рекордингс фестивалот

На 8 октомври ќе се одржи 12-тото издание на ПМГ Рекордингс фестивал со наслов „Градот ме тера да пеам“. Со квалитетна музичка понуда и на два музички подиуми, фестивалот ќе се одржи во Младинскиот културен центар во Скопје. На првиот и главен подиум, гости и ѕвезди на фестивалот се Ниплпипл (Nipplepeople) од Загреб, Хрватска, еден од најпопуларните електро - поп...

Фестивалот „Get EXITed“ в среда со десетчасовна програма во Струмица

В среда, во организација на организацијата „Егзит“, во Струмица ќе се одржи голема еднодневна забава – музичкиот настан наречен „Get EXITed“. Во рамки на настанот ќе настапат повеќе музички имиња од регионалната и светската електронска музичка сцена, меѓу кои Дебора де Лука, Махмут Орхан, Сенида и Кристијан Молнар. Програмата на фестивалот е предвидено да започне во 18 часот, а да...

Вечерва во Дојран започнува второто издание на Дојран Рок Фест

Здружението Андерфест годинава го организира второто издание на Дојран Рок Фест, коешто започнува вечерва. Оваа година фестивалот ќе се одржи кај базенот Хотел Романтик во Стар Дојран. „Со особено задоволство ви го најавуваме второто издание на Дојран Рок Фест. Продолжуваме и оваа година со нашата мисија, да го збогатиме културниот живот во овој дел од нашата земја и да продолжиме...

Дружбата и садењето во градината „Бостание“ е главна тема на новата епизода на „Шорткат“

Како функционира општествената градина „Бостание“ во Скопје и на кој начин младите може да се приклучат во заедничкото садење, дружба и едукација на ова место ќе биде главна тема во најновата епизода на емисијата за млади „Шорткат“ што ќе се емитува вечерва. Во „Шорткат“ информираме и за начинот на којшто годинава ќе се вршат уписите во средните училишта, коишто се...

Во МКЦ наредна сабота ќе се одржи 10-тото издание на Фестивалот „Земјотрес“

Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје на 19-ти февруари (сабота) ќе биде домаќин на 10-тото издание на Фестивалот „Земјотрес“. На јубилејното издание на фестивалот на свежа, домашна и независна музика ќе настапат повеќе од 20 музички уметници на три одделни подиуми. За 10-ката на „Земјотрес“ се најавени: 350teric, Andreja Salpe B2B Galatheia, Avelina, Basement Cult, Corrosion, Cruel, Cut Your Nipple,...

Концертите на Pin Conference закажани за утре се одложуваат за во петок и сабота

Концертите на Драган и Ратко Дутовски и на Antonie & OFF-GROUND Ensemble кои беа најавени за првиот ден и отварањето на музичкиот фестивал Pin Conference ќе бидат преместени во следните денови поради моменталнта состојба на жалост што ја прогласи владата на територијата на целата држава поради несреќата со автобусот во која загинаа 46 македонски државјани. Од организацијата на Pin известуваат...

(Видео) „Земи ме со тебе“ нов сингл на Роберто Поп Димитров

Роберто Поп Димитров денеска ја претстави своја нова песна „Земи ме со тебе“. Песната е рок балада, музички жанр по кој Роберто Поп Димитров е и најпрепознатлив. https://youtu.be/sfvvV5eQ4aM Поп Димитров е поранешен член и вокалист на штипската рок група Кентаур. Со групата Кентаур во 1995 година учествуваше на фестивалот за рок-музика во Скопје Поп-Рок Фест ‘95. По престанување на активностите на групата...

Млади македонски бендови викендов настапија на третото издание на Андерфест

Оваа година по трет пат се одржа музичкиот фестивал Андерфест во Скопје. Како и минатите успешни изданија, така и овој пат фестивалот покажа дека во нашата држава има квалитетна македонска музика. На настанот настапија неколку македонски бендови предводени од млади музичари, а фестивалот се одржа според протоколите и тоа со 30 отсто присутност на публика и задолжителен сертификат за...

АЛАРМ фестивалот ќе се одржи во Охрид од 31 јули до 2 август, ќе настапат над 100 македонски музичари

Над 100 македонски музички уметници ќе настапат на АЛАРМ фестивалот, којшто ќе се одржи од 31 јули до 2 август на фудбалскиот стадион „Билјанини извори“ во Охрид. Познати бендови и музичари од земјава ќе настапат за време на големиот национален празник Илинден, најавуваат организаторите на фестивалот. На 31 јули, предвидено е да настапат Галоски, Слаткаристика, ЛД Пистолеро & Гоце САФ...

С.А.Р.С – главни ѕвезди на фестивалот „Битола Отворен град 2018“

Главни ѕвезди на фестивалот „Битола Отворен град 2018” се култниот белградски алтернативен рок бенд “С.А.Р.С”. На големиот музички концерт ќе настапат и бендовите „THE PRODIGY live tribute band“ од Белград и „FUNK SHUI” од Скопје, соопштува организаторот, Младински културен центар -Битола. Фестивалот ќе се одржи на големата сцена на плоштадот Гоце Делчев во Битола, на 28 јуни со почеток во 21...

Еден загинат и тројца повредени откако автомобил влета на фестивал во Холандија

Едно лице го загуби животот, а тројца се повредени откако утрово „фиат добло“ удри во публиката на музичкиот фестивал „Пинкпоп“, кој се одржува на југот на Холандија. Во моментот на нападот настапувал музичарот Бруно Марс. Возачот потоа избегал со автомобилот и полицијата трага по него во Ландграф, град на југот од Холандија, кој се наоѓа на неколку километри од границата...

Евакуирани 20.000 посетители на музички фестивал во Барселона поради пожар

Повеќе од 20.000 посетители на музичкиот фестивал „Тумороуленд јунајт спејн“ во Барселона се евакуирани синоќа откако пожар изби на главната сцена, јавуваат шпанските медиуми. Организаторот на настанот на социјалната мрежа „Фејсбук“ соопшти дека пожарот бил предизвикан од петарда што паднала на сцената и ја запалила целата конструкција на бината. Пожарникарите успеале да го изгаснат пожарот, но конструкцијата на сцената целосно изгорела. Полицијата...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...