fbpx
Таг: музичари

таг: музичари

Бројни награди за учениците од „Илија Николовски Луј“ на Меѓународниот фестивал „Полихимниа“

Денеска заврши Меѓународниот фестивал „Полихимниа“, кој деветти пат по ред годинава се одржа во Скопје. Млади музичари, студенти и професионалци од Македонија, секој со својот инструмент и во соодветна категорија, се натпреваруваа во конкуренција од нивни врсници од вкупно европски 10 земји. Верица Шотаровска, професорката по пијано од Државниот музичко-балетски училишен центар „Илија Николовски Луј“, која заедно со нејзината колешка...

Концерт на триото „Анимато“ в четврток во Даут пашин амам

В четвток, во Даут пашин амам со почеток во 19 часот, триото „Анимато“ ќе одржи концерт со програмски наслов „Безвременски мелодии". Како што информираат организаторите, композициите се атрактивни, а публиката ќе има можност да ужива во популарни класични мелодии и да се препушти на извонредниот амбиент на Даут пашин амам. Триото „Анимато“ е формирано во 2020 година. Во него членуваат...

Млади музичари од МБУЦ „Илија Николовски-Луј“ ќе настапат на чествувањето на Светите Кирил и Методиј во Рим

Државно-црковна делегација од Република Северна Македонија од денеска престојува во Рим и во Ватикан, каде ќе се поклони на гробот на Свети Кирил, во рамките на одбележувањето на традиционалната манифестација „Македонија во чест на Свети Кирил“. Делегацијата ја предводи претседателот на Собранието, Талат Џафери. Во рамките на културната програма, попладнево во салата „Балдини“ во Рим, државно-црковната делегација ќе присуствува на...

Песна создадена со вештачка интелигенција за некои стана „хорор филм“

Нумерата „Heart on My Sleeve“, привидно од Drake (Дрејк) и The Weeknd (Викенд), двајца од најпопуларните музичари на денешницата, стана светски мегахит на социјалните медиуми, со милиони посети, и беше официјално емитувана на стриминг сервиси пред да се разјасни дека не станува збор за нивно дело, туку за песна целосна направена со модел на вештачка интелигенција што ги имитира...

Изложба на дела на Стефан Шашков во Њујорк инспирирани од амбиентална музика

Во периодот од 22 октомври до 2 ноември во Mакедонскиот културен центар во Њујорк ќе биде поставена изложбата „More Bright Than No Light“ на реномираниот уметник Стефан Шашков. Во организација на здружението Номад-Арт Скопје, во изложбениот простор Gallery MC ќе бидат поставени дела на Шашков, кои се инспирирани од амбиенталната музика на музичари како Брајан и Роџер Ино, Роберт Фрип,...

„Get EXITed“ на 7. септември во Струмица

На 7. септември во Струмица, во организација на тимот на „Егзит“ ќе се одржи голема еднодневна забава, именувана како „Get EXITed“. Иако точната локација сѐ уште не е позната, тимот на „Егзит“ во соработка со општина Струмица најавија големо музичко остварување, на кое ќе настапат светски и регионални музичари. „Од самото основање на „Егзит“ постои голема врска помеѓу Македонија и...

Повик за учество на фестивал до млади артисти од областа на визуелни уметности, музика и поезија

Он-лајн Интернационалниот Алтернативен Фестивал “Театарски Европски Алтернативи” – STURM UND DRANG објавува јавен повик за програмата НОВ БРАН (New Wave) која ќе биде дел од програмата на првото издание на Фестивалот кој ќе се одржува од 17.09. до 23.09. 2021 година, информираат организаторите. Покрај Интернационалната и Студентската програма, во рамките на Фестивалот, секоја година ќе се претставуваат уметници од земјата...

Кризниот штаб во Прилеп бара заострување на полицискиот час, музичарите бараат протоколи за работа

Бројот на инфицирани со корона вирусот и заболени од ковид-19 во Прилеп забрзано расте. Само во текот на вчерашниот ден починаа петмина, новозаболени се 105 граѓани, на инфективното одделение во Прилеп се хоспитализирани 89, од кои 77 граѓани се на кислородна поддршка, а во дневната болница се лекуваат дополнително 92 заболени лица. Во моментов, активни се преку 900 случаи...

Епидемиолозите предупредуваат: Секој протест е ризик за ширење на ковид-19

Пред Владата протестираа угостителите и музичарите затоа што не им се допаѓаат мерките против ковид-19, претходно во Тетово и Куманово против онлајн наставата протестираа средношколците, а вчера протест против поскапувањето на струјата организираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ. На денот кога е забележан рекорден број на 317 новозаразени со ковид-19, од кои 182 во Скопје, епидемиолозите потсетуваат дека секој собир е ризик...

Пет изведби на отворено од „Култура во време на корона“ денеска

Пет нови изведби од програмата „Култура во време на корона“ треба да се одржат денеска во организација на Град Скопје. Во 14 часот ќе биде емитуван и запис за изложбата „Celebrate life во изолација – Изложба: Индог“. Во 16 часот, во паркот во Чаир настап ќе има пеачката Канита Сума (Kanita Suma), додека во паркот зад Три Бисери во Аеродром ќе...

Поради Супер купот на УЕФА од денеска ќе има изменет сообраќаен режим

Поради Супер купот на УЕФА од денеска ќе биде воведен посебен сообраќаен и пешачки режим за сообраќајниците во непосредна близина на стадионот. Министерството за внатрешни работи соопшти дека од осум часот денеска до завршување на натпреварот, односно до 9 август, на потегот од крстосниците на улиците Аминта Трети (поранешна Ленинова) и Јордан Хаџи Константинов-Џинот ќе се пропуштаат исклучиво лица и...

Фестивалот на улична уметност „Баскерфест“ ќе почне утре

Фестивалот на улична уметност „Баскерфест 2017“ почнува утре и ќе трае до 25 јуни. За време на одржувањето на фестивалот, градскиот плоштад Македонија во Скопје традиционално ќе се претвори во театар под отворено небо. На отворањето ќе учествуваат педесетина изведувачи од светот, акробати, жонглери, танчери, магионичари, кловнови и музичари. На плоштадот Македонија точките на артистите ќе се одвиваат на три локации...

Утре марш „Борбата продолжува, гласот победува“ од СЈО до Собранието

Утре во 14 часот, граѓани, граѓански активисти, новинари и уметници ќе маршираат по повод 11 Октомври. Граѓанскиот марш го иницираат лидерот на СДСМ, Зоран Заев, новинарите Томислав Кежаровски и Атанас Костовски, активистот Влатко Васиљ, актерката Ирена Ристиќ, музичарите Златко Ориѓански и Бени Шакири и припадничката на Сојузот на борци, Вера Бунтеска. Под мотото „Борбата продолжува, гласот победува“, предводени од иницијаторите, граѓаните ќе го почнат маршот кај раскрсницата на булеварот...

Политичари, новинари и уметници ќе маршираат заедно на 11 Октомври

Денеска на пладне во Кино Култура граѓански активисти, уметници и новинари ќе ги презентираат деталите за протесниот марш што ќе го организираат на 11 октомври. Како главни иницијатори на настанот се наведуваат Зоран Заев, Вера Бунтеска, Златко Ориѓански, Ирена Ристиќ, Томислав Кежаровски, Бени Шаќири, Атанас Костовски и Влатко Васиљ. Настанот ќе се одвива под мотото „Борбата продолжува, гласот победува“.

„Охридско лето“: Вечерва концерт на „Судар перкашн“ и музика за удирачки инструменти

Во предворјето на црквата „Света Софија“ вечерва, со почеток во 21 часот, ќе настапи Ансамблот „Судар перкашн“ од Хрватска. На програмата на концертот, кој е во рамките на годинешното издание на фестивалот „Охридско лето“, се дела од Мештровиќ, Моцарт и од други композитори. Ансамблот е формиран во 2010 година за да се поттикне развојот и создавањето на музика за удирачки инструменти. Во ансамблот членуваат млади...

Регионални натпревари на ученици од државните средни музички училишта

Во Државното средно музичко училиште „Тодор Скалоски Тетоец“ во Тетово се натпреваруваат 220 ученици како дел од регионалните натпревари на млади музичари, кои се одвиваат на ниво на цела Македонија. Младите таленти се натпреваруваат во теоретски предмети, ансамбли, хорови и во свирење на разни инструменти. - Ова се шести по ред регионални натпревари. Освен во Тетово, исти вакви натпревари течат и...

Најплатените музичари за 2014 година

Познато е дека светските музичари заработуваат голема сума пари, а ова се десетте најплатени во 2014 година   Тоби Кеит: 65 милиони долари Келвин Харис: 66 милиони долари Пол Мекартни: 71 милион долари „Уан дајрекшн“: 75 милиони долари Џастин Бибер: 80 милиони долари Брус Спрингстин: 81 милион долари Бон Џови: 82 милиони долари „Иглс“: 100 милиони долари Бијонсе: 115 милиони долари Д-р Дре: 620 милиони долари

Музичари ќе го тужат „Јутјуб“

Видеосервисот „Јутјуб“ ќе се соочи со тужба во износ од една милијарда долари од Фарел Вилијамс, групата „Иглс“ и од други музичари кои бараат отстранување на околу 20.000 видеозаписи од сервисот. Ирвинг Азоф, основач на асоцијацијата „Глобал мјузик рајтс“, која застапува повеќе од 40 уметници, меѓу кои Фарел Вилијамс, Крис Корнел, Смоки Робинсон, Џон Ленон, „Иглс“, тврди дека „Јутјуб“ нема права за...

Гоше Николов од Мета.мк е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“

Новинарот на Мета.мк Гоше Николов е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“ за 2024 година, што ја доделува Македонска платформа против сиромаштија (МППС). Тој наградата ја доби...