fbpx
Таг: Музеј на современата уметност – Скопје

таг: Музеј на современата уметност – Скопје

Проект за МСУ избран од фонд за културно наследство за југоисточна Европа

Проектот „МСУ - Скопје ремек дела за сите“ е единствниот македонски проект избран во првиот повик за грантови од „Фондот за културно наследство на Хедли за Југоисточна Европа“ за 2024 година, преку „Балканската мрежа на музеи“ (BMN), од вкупно 46 пријавени проекти. Во рамките на проектот за Музејот на современа уметност - Скопје (МСУ)  вклучени се организации и стручни лица...

Денеска се отвора изложбата „Иднината како проект | Доксијадис во Скопје“

Денеска, со почеток во 19 часот, во Музејот на современата уметност - Скопје ќе се отвори архитектонската изложба „Иднината како проект | Доксијадис во Скопје“, информираат од Музејот на современа уметност. Во годината кога Скопје одбележува 60 години од катастрофалниот земјотрес што го разурна градот на 26 јули 1963 година оваа изложба има за цел одново да ја стави во...

Во МСУ на 19 септември се отвора изложбата „Горчлив шеќер“ на Ѓорѓе Јовановиќ

На 19 септември, во 20 часот, во Музејот на современетата уметност (МСУ) – Скопје ќе биде отворена изложбата „Горчлив шеќер“ (Bitter Sugar) на македонскиот уметник Ѓорѓе Јовановиќ, информираат од МСУ. Куратори на овој комплексен мултимедијен проект се Владимир Јанчевски и Благоја Варошанец. Проектот е составен од два дела, просторна инсталација и анимации и видеа, осмислени како фрагменти од актуелната стварност...

Отворена изложбата „Дефрагментација“ за одбележување на шест децении од земјотресот

Во присуство на бројни гости и почитувачи на уметноста, синоќа во Музејот на современата уметност – Скопје (МСУ – Скопје) беше отворена изложбата „Дефрагментација“ со дела од колекцијата на МСУ – Скопје, подарени од уметници од Чешка, Унгарија, Полска и Словачка. Изложбата е резултат на заедничката соработка на амбасадите на земјите од Вишеградската група и скопскиот Музеј на современата уметност....

Над илјада посетители на отворањето на изложбата на МСУ во Виена

Повеќе од илјада посетители вчеравечер беа дел од големото отворање на изложбата „Ниедно чувство не е конечно. Колекција на солидарноста, МСУ Скопје“ (No Feeling is Final. The Skopje Solidarity Collection) во престижната галерија „Кунстхале Виена“. Дел од изложбата се 94 избрани дела од солидарната колекција на Музејот на современата уметност - Скопје (МСУ Скопје) во симбиоза со 50 дела на...

Вечерва во престижната „Кунстхале Виена“ се отвора изложбата од солидарната колекција на МСУ

Во престижната галерија „Кунстхале Виена“ вечерва во 19 часот ќе се отвори изложбата на дела од вредната уметничка колекција на Музејот на современата уметност во Скопје. Изложбата има наслов „Ниедно чувство не е конечно. Колекција на солидарноста, МСУ – Скопје“ („No Feeling is Final. The Skopje Solidarity Collection“), а е резултат на соработката меѓу двете уметнички институции – МСУ...

Во четврток се отвора 14-тото Меѓународно биенале на млади уметници во МСУ – Скопје

Во четврток, на 6 април, во 20 часот во Музејот на современа уметност – Скопје (МСУ – Скопје) ќе биде отворено четиринаесеттото Биенале на млади уметници со наслов „Будења“ (Awakings). Куратори на изложбата се Ива Димовски, Бојана Јанева и Никола Узуновски. Учество на изложбата ќе земат 38 млади уметници од земјава и од странство. „Годинашната тема „Будења“ се осврнува кон процесите...

За првпат изложба во Кунстхале Виена со дела од Музејот на современата уметност – Скопје

Во престижниот простор Кунстхале Виена, кој е дел од Музеум Квартиер, еден од најголемите европски културни центри, на 20 април ќе биде отворена изложбата – „No Feeling is Final. The Skopje Solidarity Collection“. За првпат, во Виена ќе биде претставена селекција на дела од вредната уметничка колекција на Музејот на современата уметност - Скопје. Ова големо претставување е резултат на...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...