fbpx
Таг: Мухамед Зекири

таг: Мухамед Зекири

Битиќи, Бочварски и Макрадули сведочеа за Зекири: Пошта треба да има 56 вработени, а се над 250

На предлог на одбраната вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и поранешниот директор на Пошта на Северна Македонија, Јани Макрадули, денеска сведочеа во судскиот процес во кој поранешниот секретар на Владата на Северна Македонија, Мухамед Зекири е обвинет дека без постапка за јавна набавка склучил договори за консултантски услуги за анализа на...

Поднесен Обвинителен акт против Мухамед Зекири за злоупотреби „тешки“ повеќе од 1,45 милиони евра

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) денеска во Основниот кривичен суд Скопје поднело Обвинителен акт против поранешниот Генерален секретар на Владата, Мухамед Зекири, со кој го товари за злоупотреби во службата. Истовремено, од судот било побарано да биде продолжен куќниот притвор на Зекири, се вели во соопштението од Обвинителството. Зекири се товари за незаконско склучување...

Судот му изрече на Мухамед Зекири во 30-дневен притвор

Скопскиот кривичен суд на генералниот секретар на Владата, Мухамед Зекири му одреди 30-дневен притвор. Судија на претходна постапка вчера вечер одлучи да го прифати барањето на Обвинителството за организиран криминал и корупција за притвор поради опасност од бегство, можност за уништување на докази или влијание на сведоци. Зекири по судската одлука беше спроведен од судот до затворот во Шутка. Ваквиот...

Судот издаде наредба за спровод на Мухамед Зекири, премиерот очекува транспарентна и независна постапка

Основниот кривичен суд Скопје соопшти дека дека по добиеното барање, издадена е наредба за спровод на Мухамед Зекири, кој по денешното обвинение дека сторил кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување, самиот си поднесе неотповиклива оставка. „По добивање на предлогот, во Законски предвидениот рок судија на претходна постапка, согласно одредбите од ЗКП издаде наредба до надлежната ПС за спровод...

Мухамед Зекири на местото на Рашковски како генерален секретар на Владата

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири е именуван за нов секретар на Владата на РСМ на денешната 24.седница, информираа вечерва од владината прес-служба. Зекири доаѓа на местото на Драги Рашковски, којшто си поднесе оставка од оваа функција пред речиси два месеци. Иако Мухамед Зекири се споменуваше како можен директор на Фондот за здравствено осигурување, сепак на Зеќири сега му припадна функцијата...

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири објави дека е позитивен на корона вирусот

Мухамед Зекири, потпретседател на СДСМ и пратеник во последниот парламентарен состав, денеска преку Фејсбук соопшти дека тој, неговата сопруга и тримесечната ќерка се позитивни на ковид-19. „И покрај внимателноста и придржувањето до препораките за минимум контакти, би сакал да ве информирам дека јас, сопругата и тримесечната ќерка имаме позитивни резултати на ковид-19. За среќа немам никакви симптоми, но тестот покажа...

Џафери: Ја прекинав седницата заради однесувањето на пратениците, особено на Зекири

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вели дека ноќеска ја прекинал седницата за одземање на имунитетот на Трајко Вељаноски затоа што истекло времето за носење одлука, но и поради однесувањето на пратеникот од мнозинството Мухамед Зекири. - Седницата е прекината затоа што одмина времето предвидено за носење одлука до 24 часот. Седницата е прекината поради однесувањето на пратениците, а посебно на...

Новите членови на Антикорупциска комисија дадоа свечена изјава во Собранието

Новоизбраните членови на Државната комисија за спречување на корупцијата попладнево во Собранието дадоа свечена изјава. Тие беа избрани претходно на пленарна седница со 65 гласа „за“, 10 воздржани и ниту еден глас против. Претседателка на Комисијата е Билјана Ивановска, а членови се Владимир Георгиев, Софка Пејовска Дојчиновска, Катица Николовска, Нури Бајрами, Горан Трпеноски и Салаи Шемши. Новите антикорупционери имаат мандат од пет години,...

Зеќири: Наместо да бараат амнестија за Груевски, ВМРО-ДПМНЕ да кажат дали се за ЕУ

Наместо да се обидуваат преку нелогични барања да дојдат до амнестија за Никола Груевски, Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ треба едноставно да кажат дали се за ЕУ и НАТО или не, изјави денеска пратеникот и потпретседател на СДСМ, Мухамед Зеќири пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. „Сите пратеници, вклучително и оние на ВМРО-ДПМНE се должни да ја следат мнозинската волјата на...

Зекири: Со или без ВМРО-ДПМНЕ референдумот ќе биде распишан

Пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири, вели дека денес со или без ВМРО-ДПМНЕ ќе биде распишан референдумот, а потврди дека истиот ќе биде одржан на 30 септември. Коментирајќи ја изјавата на Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ кој рече доколку овој договор не биде усвоен опозицијата ќе постигне подобар договор со Грција, Зекири вели дека е смешно да се слуша тоа. -Имаа цели 11...

Зекири: Кривични пријави за Милошоски и за вработен кај Иванов за издавање државна тајна

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири на прес-конференција во Собранието рече дека ќе бидат поднесени кривични пријави за оддавање државна тајна за претседателот на собраниската Комисија за надворешни прашања, Антонио Милошоски, и за лице од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, поради изнесување класифицираните материјали од лидерски средби кај претседателот, на кои посочил денеска Милошоски. Тој истакна дека Милошовски не поседува безбедносен...

Зекири: Насилниците мора да одговараат, независно чии луѓе се

Лица од обезбедувањето на Сашо Мијалков вчеравечер вербално и физички ме нападнаа. Објектот е под видео надзор и сето ова што го зборувам полицијата лесно може да го утврди, изјави денеска на прес-конференција, пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири. Зекири тврди дека десетина лица кои седеле на маса со Мијалков дошле и побарале од него да го напушти местото затоа што...

Зекири тврди дека обезбедувањето на Мијалков го нападнало, ексшефот на УБК демантира

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири обвини дека вчера во еден скопски локал бил нападнат од обезбедувањето на Сашо Мијалков, поранешниот директор на УБК. Мијалков ги демантираше обвинувањата и најавува тужби. Зекири тврди дека синоќа тој во кафулето „Дион“ бил нападнат од обезбедувањето на Мијалков. – Инцидентот го предизвика обезбедувањето на Мијалков, а тој директно го побара тоа од нив. Додека седевме во...

ВМРО-ДПМНЕ: Народот на 11 декември порача дека не сака да биде воден од криминалци

Се што прават челниците на партијата водена од аболираниот криминалец Зоран Заев е обид за изигрување на законот, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Поранешниот новинар Мухамед Зекири донирал 180.000 денари за кампањата на СДСМ, набргу по вработувањето во партијата. Откако стана политичар Зекири на својот анкетен лист пријави подновување и со нов џип и купување на нов стан. Петре Шилегов донирал 3...

Зекири: Ако ДУИ победи кај Албанците, СДСМ ќе мора да коалицира со нив во владата

Владиното мнозинство го прават бројките и СДСМ нема да може да оди против волјата на гласачите ако тие повторно дадат доверба на ДУИ, вели членот на централниот одбор на СДСМ, Мухамед Зекири, во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“, во одговор на прашањето дали е можна постизборна коалиција СДСМ - ДУИ. Сепак, тој додава оти не верува дека Албанците по...

ЗНМ ги осудува притисоците врз новинарот Мухамед Зекири

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро ги осудува притисоците и заканите на претставници на ДУИ врз новинарот на ТВ „Шења“, Мухамед Зекири. „Ваквите притисоци ја загрозуваат слободата на говорот и поттикнуваат самоцензура кај новинарите. Со закани и со притисоци врз новинарите, Македонија нема да се извлече од групата африкански земји, каде масовно се кршат медиумските слободи“, пишува во соопштението...

Не бев во бегство, тврди Палевски, откако му беше одреден притвор од 30 дена

„Не сум бил во бество и не смеам да зборувам поради истрагата“, изјави пред новинарите првоосомничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, Љупчо Палевски Палчо кога со...