fbpx
Таг: мотиви

таг: мотиви

ЛП: Власта сака да го „дисциплинира“ Економскиот факултет

Либералната партија оценува дека целта на акцијата на МВР на Економскиот факултет е да се „дисциплинира“ оваа институција, која може да обезбеди веродостојни вештачења за потребите на истрагите на Специјалното јавно обвинителство. „Либералната партија изразува сомневање во мотивите на полициската акција на Економскиот факултет во Скопје. Либералната партија оценува дека целта на акцијата е пасивизирање и „дисциплинирање“ на вистинската институција што може...

„Диво Насеље“: Горчина од неодговорени прашања и почит кон жртвите

Денеска е точно една година од крвавиот судир на полицијата и на терористичката група во кумановското Диво Насеље, во која осум специјалци на Министерството за внатрешни работи (МВР) загинаа, а 37 беа ранети. Министерството за внатрешни работи, по завршувањето на борбите, на 10 мај излезе со изјави и со соопштенија дека е ликвидирана „една од најопасните терористички групи на Балканот“,...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...