fbpx
Таг: мост

таг: мост

Мостот „Беласица“ над Вардар бил безбеден и покрај пожарот, вели Град Скопје

Канцеларијата на градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, соопшти денеска оти мостот на улицата „Беласица“, близу Транспортен Центар, е безбеден за сообраќај. Мостот беше опожарен од долната страна пред неколку месеци, а потоа беше затворен за сообраќај. „Согласно експертскиот извештај за состојбата на мостот на бул.Беласица, утврдено е дека истиот нема структурни оштетувања кои ја нарушуваат безбедноста на мостот. Од...

Новиот мост во Карпош 4 ќе биде пуштен во употреба до крајот на годинава

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со генералниот директор на ТАВ, Неџат Курт, денеска изврши увид во градежните работи на мостот на Љубљанска во Општина Карпош. До крајот на годинава треба да заврши изградбата на овој мост, кој треба да ја поврзе улицата Љубљанска во Карпош 4 со улицата Скупи во Злокуќани. Новиот мост ќе има широчина од 24 метри со четири...

МОСТ: Крајно време е да се спротивставиме на руската пропаганда и на дезинформациите

Граѓанската aсоцијација МОСТ денеска ја презентираше студијата за руската пропаганда, влијание и дезинформации „Една година од руската агресија врз Украина“. Студијата е работена во текот на 2022 и 2023, а се однесува на периодот март 2022 – февруари 2023. Според авторката Росана Алексоска, руската пропаганда, влијание и дезинформации во Северна Македонија се со голем обем, повеќеканални, повторувачки и без објективност....

Мостот што ќе ги поврзе Карпош и Злокуќани ќе биде готов до крајот на годинава

Новиот мост што се гради на реката Вардар на улицата Љубљанска во Општина Карпош ќе биде готов до крајот на годинава. Станува збор за мост што ќе ги поврзе населбите Карпош 4 и Злокуќани, а ќе биде со широчина од 24 метри со четири коловозни ленти, со пешачки и велосипедски патеки од двете страни. Ова го најави вицепремиерот задолжен...

ЦУК: Директорот Стојанче Ангелов го разгледа мостот кај с. Уланци

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов, заедно со градоначалникот на Градско Кире Нацков, го посетија мостот кај селото Уланци во општина Градско, информираат во ЦУК. „По неофицијална пријава на градоначалникот, а и по јавувањето на единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, за пријава на многу заглавени дрва, гранки и друг материјал на столбовите од...

ЕСМ: Опожарениот топловод под мостот „Беласица“ ќе биде тргнат во најкус можен рок

ЕСМ Дистрибуција на топлина ќе го отстрани опожарениот топловод на мостот „Беласица“ во најкраток можен рок, информираат оттаму. Како што е наведено во соопштението, почетокот на активностите за санација на опожарениот топловод е поврзан со завршување на сите дејствија и проверки на состојбата на мостот од релевантни институции и компании. „ЕСМ Дистрибуција на топлина ќе вложи максимални напори отстранувањето на опожарениот...

Активисти во Нови Сад приведени од полицијата, протестираа против изградбата на мост

Десетици активисти од еколошката иницијатива за заштита на паркот на природата Шодрош вчера беа спречени од српската полиција за да протестираат против изградбата на нов мост во Нови Сад. Барањата на активистите се да им се покаже како ќе изгледа идниот мост, на кој начин би влијаел тој врз природата во Шодрош, како и дали кинеската компанија-изведувач на проектот...

Почна изградбата на новиот мост меѓу Карпош 4 и Бардовци

Изградбата на новиот висечки мост на улицата Љубљанска е во тек, информираат градските власти. Овој мост треба да го поврзе булеварот Илинден во Карпош 4 со улицата Скупи во Бардовци, ќе има четири коловозни ленти во двата правци, со пешачки и велосипедски патеки, ќе биде долг 113 метри, додека вкупната должина на сообраќајницата ќе биде 940 метри. Проектот во...

Вистиномер: Мостот меѓу Карпош 4 и Злокуќани допрва треба да се гради

„Вистиномер“ анализираше изборно ветување на сегашниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, за нов мост на Вардар. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Ветување: Љубљанска преку Вардар, нов мост за Карпош и Скопје! Отвораме директен пристап на карпошани до идниот клинички центар и Бардовци. Ја продолжуваме „Љубљанска“ со мост преку Вардар и ја спојуваме со улицата „Скупи“ и со булеварот „Словенија“ што...

Град Скопје најавува нов мост помеѓу населбите Карпош 4 и Злокуќани

Градоначалникот Петре Шилегов го потпиша договорот со Владата и ТАВ со кој се овозможува реализацијата на проектот за мостот на улица Љубљанска во Карпош, информираат од Град Скопје. Вредноста на договорот изнесува 382,5 милиони денари со вклучен ДДВ, а рокот на изведба е до крајот на 2023 година. „Непреченото функционирање на сообраќајот и намалување на метежот е еден од приоритетите...

Планинари изградија мост преку Лешничка река, на местото на оштетениот

Планинари од клубовите „Игл“ и „Тететкс“ изгадија импровизиран мост преку Лешничка река, на Шар Планина. Мостот на Лешница сега е нов, откако таквиот премин беше оштетен и неупотреблив. „Овој мост е важен за движењето на планинарите, посетителите и туристи кои сакаат да ја посетат Лешница, а ја користат планинарската патека која почнува од селото Бозовце. Ако нема мост нема да...

МОСТ: Гласањето почна навреме, досега се одвива без неправилности

Фото: Борче Поповски
Граѓанската асоцијација МОСТ на својата прва денешна прес-конференција за парламентарните избори соопшти дека на сите гласачки места каде што има нејзини набљудувачи, гласањето почнало навреме, се одвивало без неправилности и се почитувале сите протоколи, вклучително и оние за заштита од ковид-19. МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок, распоредени...

Предупредувачка акција во Штип – неодговорното однесување има своја цена

Штип-арт активистите денескаa спроведоа уште една акција поврзана со неодговорното однесување на работодавачите, превозниците, работниците и институциите во поглед на препорачаните мерки од Светската здравствена организација и Кризниот штаб, поради што градот под Исарот стана уште едно жариште на ковид-19. „Сакаме да пренесеме порака дека неодговорното однесување си има своја цена и истото е претставено преку банерот кој е поврзан...

Изградбата на новиот мост над Вардар во Аеродром почнува утре

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, придружуван од градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на Гази Баба, Борче Георгиевски, и на Центар, Саша Богдановиќ, изврши увид на градежните работи за проширување на булеварот АСНОМ и најави дека утре ќе почне изградбата на нов мост, во продолжение на булеварот. - Општините Аеродром, Гази Баба и Центар за помалку од две години ќе бидат...

„Гранит“ ќе го гради пробивањето на булеварот АСНОМ и мостот кон Керамидница

Градот Скопје ја избра компанијата „Гранит“ за пробивањето на булеварот АСНОМ кон населбата Керамидница и за изградба на новиот мост на реката Вардар. Станува збор за втора фаза од изградбата на булеварот АСНОМ, со која се предвидува изведба на трасата во должина од 400 метри, вклучувајќи го и мостот што ќе биде долг 120 метри. Идниот мост ќе има по...

Ревизија во Општина Гостивар откри дека мостот над реката Вардар бил без технички прием

Неповолно или воздржано мислење изразиле ревизорите за реалноста и објективноста на финансиските извештаи за работењето на Општина Гостивар во 2018 година, пишува „Порталб.мк“ како продолжение на сите досега објавени ревизорски извештаи за работењето на локалните власти. Ризик од исплати на средства врз основа на непотпишани и неодобрени сметководствени документи, нецелосен и неквалитетно извршен попис кој се однесува на земјиште, градежни...

Уште една недела сообраќајни гужви на мостот Гоце Делчев во Скопје

До 19 август треба да заврши времениот сообраќаен режим на мостот Гоце Делчев во Скопје, кој поради реконструкцијата, изминатиов период редовно предизвикуваше сообраќаен метеж. Од Градот Скопје информираат дека во текот на утрешниот ден, сообраќајот на потегот од Мавровка кон Влада ќе се одвива во една сообраќајна лента, а сообраќајот на потегот од Пошта кон Судска палата ќе се одвива...

Продолжува практиката законите да се носат во скратена постапка

Продолжува практиката законите во Собранието да се усвојуваат во скратена постапка со што се доведува во прашање квалитетот и функционалноста на новата регулатива бидејќи не се дава доволно време низ дебата да се преџвакаат предложените законски решенија. Тоа го покажува најновиот извештај „Индекс на одговорност, транспаретност и продуктивност на Собранието“ за првото тримесечје од годинава подготвен од граѓанската асоцијација „Мост“. Според...

МОСТ: Првиот круг во фер и демократска атмосфера

Фото: Борче Поповски
Првиот круг од изборите помина во фер и демократска атмосфера. Граѓаните повторно учествуваа во изборен процес во кој слободно можеа да ја изразат својата волја. Во текот на изборниот ден беа забележани само неколку изолирани случаи на неправилности кои не влијаеја на квалитетот на изборниот процес и на кои имаше соодветна реакција од надлежните органи, соопшти Граѓанската асоцијација МОСТ. Изборната...

МОСТ: Неколку инциденти на гласањето

Фото: Борче Поповски
Граѓанската асоцијација МОСТ регистрирала неколку нерегуларности, соопштија од таму по завршувањето на гласањето. - Фотографирање на гласачките ливчиња е забележано на 3 гласачки места – ГМ 1515 во село Обршани, општина Кривогаштани, ГМ 1969 во Тетово и ГМ 1080 во с. Тромеѓа, општина Куманово. „Во сите овие случаи забележана е соодветна реакција на ИО и на полицијата. ИО направиле записници,...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...