fbpx
Таг: Море сокол пие

таг: Море сокол пие

Barcelona Gipsy balKan Orchestra: Македонската музика отсекогаш била нешто посебно, нешто вечно

Бендот Barcelona Gipsy balKan Orchestra (БГКО) со прекрасната вокалистка Маргерита Абита го одушеви светот со преработката на песната „Море сокол пие“. Таа, откако се придружи на бендот во ноември 2019 година донесе нови вкусови, свежа енергија и нова суштина на интернационалниот бенд. Сега, бендот со ентузијазам чекори кон нивната 10-годишнина, со објавени шест успешни студиски албуми. 2021 година ги врати...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...