fbpx
Таг: Монструм

таг: Монструм

Порталб: Скопска Апелација донела одлука за случајот „Монструм“, но се очекува да ја објави во септември

Апелацискиот суд во Скопје ја донел одлуката за случајот „Монструм“, по одржаната јавна расправа на 18 март годинава, но таа не може да се објави бидејќи сѐ уште не е напишана и потпишана, известува Порталб.мк. „Ве известуваме дека предметот КОК-66/17 на Основен кривичен суд Скопје е доставен на одлучување по жалба до Апелациониот суд и е со број КОКЖ-109/21, за...

Алтернатива одлучи – влегува во владејачката коалиција

Алтернатива вчеравечер донела одлука да стане дел од владејачкото мнозинство. Како што соопштија од партијата чиј претседател е Африм Гаши, одлуката е донесена на седницата на Централното собрание, а повеќе детали ќе бидат соопштени денеска на прес-конференција со почеток во 13 часот, што ќе ја одржат Гаши и премиерот Зоран Заев. Алтернатива има четири пратеника. Посочи дека добива места во...

Тројца од протестантите за „Монструм“ што вршеа насилство на 26 февруари добија по една година затвор

Три лица што беа обвинети за насилство за време на протестот против пресудата за „Монструм“ на 26 февруари годинава добија затворски казни од по една година. Шабан Весели, Бехар Далити и Бесар Касили од скопскиот суд беа осудени уште на првото судско рочиште, откако тие го признаа кривичното дело. Основното јавно обвинителство од Скопје гони седум обвинети за насилство, бидејќи...

Утре протест против пресудата за случајот „Монструм“, ќе бидат блокирани повеќе сообраќајници

Утре попладне поголем дел од северниот дел на Скопје и просторот околу Судска палата ќе биде блокиран поради протест против изречените казни за обвинетите во случајот „Монструм“. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР), според најавата на организаторите, протестот ќе почне во 13 во паркот Чаир на бул. „Христијан Тодоровски Карпош“ близу Фудбалскиот стадион, а ќе продолжи кон Основен...

Три доживотни казни изрече судот во случајот „Монструм“, и две казни од по девет и 15 години затвор

Обвинетите Халил Демири и Африм Исмаиловиќ се прогласуваат за виновни дека го сториле кривично дело тероризам од член 394б став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик, и се осудуваат на казна доживотен затвор. Обвинетиот Агим Исмаиловиќ се прогласува за виновен дека го сторил кривично дело тероризам од член 394б став 1 во врска со член 22...

Одбраната на обвинетите во „Монструм“ смета дека случајот е исконструиран и нема доволно докази

Денеска во Кривичен суд, одбраната во завршни зборови за „Монструм“ изјави дека  обвинителството не обезбедило доволно докази за овој случај и има само голи индиции и не ги докажува претпоставките за можен мотив. „Дека ова е целосно ксонструиран слуачај не е наша констатација, туку тоа е констатирано и во извештајот на Прибе, а се зборува и во американскиот Стејт департмент,“...

Истекувањето на мандатите на членовите на поротата во „ТНТ“ и „Монструм“, (не)намерна грешка на судијата

За враќањето од почеток на некои предмети, како случаите „ТНТ” и „Монструм“, најголема вина носи судијата на предметите. Тој, кога го започнал судскиот процес, не водел сметка дека може да има членови на поротата чиј мандат може да истече, пишува „Порталб.мк“. Васко Тодоровски, директор на Здружението за истражување, анализа и развој „Зелена Лупа“, вели дека знаејќи ја практиката на судството...

Дескоска ќе се сретне со семејствата на жртвите во „Монструм“

Министерката за правда Рената Дескоска ќе се сретне со семејствата на жртвите во случајот „Монструм“ и детално ќе ги информира околу преземените дејствија за екстрадиција на лицата од Косово, соопшти Министерството за правда. Соопштението уследи откако обвинителката Фатиме Фетаи на денешното рочиште за случајот „Монструм" пред судот рече дека ќе мора Министерството за правда да побара детален одговор околу...

Случајот „Монструм“ останува кај обвинителите Фетаи и Бубевски

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, за предметот „Монструм“, ги овластил истите обвинители кои и до сега го застапуваa, Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски. Судењето за случајот „Монструм“ ќе продолжи утре, а Фетаи и Бубевски бидејќи се вратија во ОЈО Скопје, оттаму ќе го застапуваат случајот. Во Јавно обвинителство продолжуваат постапките за распределба на предметите, при што, како што наведуваат од таму,...

Крим-техничари ја обија бравата на „опелот“ од „Монструм“ за да се направи увид

Во депото на Агенцијата за управување со одземен имот денеска беше извршен увид во црвениот „опел омега“ кој беше посочен како автомобилот со кој се превезувале сторителите на петкратниот масакр кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година. Судиите од скопскиот Кривичен суд, Огнен Ставрев и Осман Шабани, заедно со обвинителите од СЈО, Фатиме Фетами и Гаврил Бубевски првин, заедно...

Загрозениот сведок во „Монструм”: Слушнав истрели пред да ги видам телата

Пред да ги види телата на четирите убиени момчиња кај Смиљковското Езеро, загрозениот сведок Е1 слушнал и повеќе истрели, рече тој на денешното судско рочиште за случајот „Монструм”. Сепак сведокот потенцираше дека не видел кој пукал, а прашан зошто сега првпат кажува дека слушнал истрели, рече дека не бил прашан. Адвокатот Насер Рауфи реагираше дека сведокот досега сведочел осум пати,...

Загрозениот сведок во „Монструм“ лаже, тврдат адвокатите

Тензична ситуација на моменти се случуваше во судницата 1 во Основниот суд Скопје 1 на сослушувањето на загрозениот сведок во случајот „Монструм“ на СЈО, бидејќи тој за првпат кажа дека видел четири тела критичната вечер на 12 април 2012 на Смиљковско Езеро, известува „СДК“ - На 19.04. 2012 пред истражен судија сте рекле дека сте дознале за настанот утредента од...

Загрозениот сведок во „Монструм“ кажа дека видел четири тела кај Смилковско езеро

Во Кривичниот суд за време на сослушувањето на загрозениот сведок од предметот „Монструм“, тој кажа дека на 12 април 2012 година кај Смилковското езеро видел четири тела. Претходно адвокатот Алмир Алиспахиќ се обиде да ја провери и оспори меморијата на загрозениот сведок прашувајќи го како на претходното рочиште биле облечени тој и неговиот колега Насер Рауфи. Загрозениот сведок, кој исказот го...

Министерството за правда почна постапка за екстрадиција на двајца обвинети во „Монструм“

Од Министерството за правда до Основниот суд Скопје 1 утрово пристигнало писмо со известување дека и официјално е започната постапката за екстрадиција на двајцата обвинети во случајот „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири кои се наоѓаат во Косово. Во мај судењето за „Монструм“ почна од почеток, откако предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство. Обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското езеро...

Продолжува сведочењето на загрозениот сведок во „Монструм“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска со сведочење на загрозениот сведок продолжува судењето за предметот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство, за петкратното убиство кај Смилковско езеро, сторено на 12 април 2012 година. Претседателот на судечкиот совет Огнен Ставрев, претходното рочиште го прекина поради замореност на загрозениот сведок, по неговото сослушување од страна на СЈО и еден од адвокатите од одбраната. Загрозениот...

Заштитениот сведок препозна неколкумина од обвинетите во „Монструм“

Заштитениот сведок кој беше сослушан преку камера од друга просторија на денешното рочиште за случајот „Монструм“ на СЈО со модифициран глас кажа дека си останува на исказот даден на претходна постапка и препозна тројца од обвинетите. Сведокот рече дека од 30 сантиметри до 30 метри далечина, во неколку наврати, секој ден пред да се случат убистватат ги гледал на местото...

Обвинителката Фетаи бара екстрадиција на Африм Исмаиловиќ и Алил Демири

Обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, на почетокот на рочиштето за случајот „Монструм“ побара од судот да започне постапката за екстрадиција на обвинетите Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, кои се на Косово и се недостапни за македонските власти, а по нив е распишана меѓународна потерница. Судијата Огнен Ставрев кажа дека веќе се во контакт со косовските власти за постапката за екстрадиција. Во...

Продолжува судењето за „Монструм“

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето за предметот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство, за петкратното убиство кај Смилковско езеро, сторено на 12 април 2012 година. Претходното рочиште беше одложено поради болест на судијата Осман Шабани. На последното рочиште за „Монструм“ се гледаа аудио и видео снимка од испрашувањето на заштитениот сведок Хаки Азири од 7 мај 2012 година од страна...

Судењето за „Монструм“ одложено, се разболел судијата

Поради болест на судијата Осман Шабани, денешното рочиште на случајот на СЈО „Монструм“, на кое требаше преку видеоврска, со затемнет лик и изменет глас, да се сослуша загрозениот сведок Е1, е одложено, јави „Порталб“. Родителите и роднините на убиените четири момчиња од Радишани и на рибарот од Црешево, реагираа на одложувањето на судењето, кое треба да продолжи на 22 и...

Судењето за „Монструм“ одложено поради немање технички услови

Денешното рочиште за случајот „Монструм“, за убиството на четирите момчиња од Радишани и рибарот од Црешево на Смилковско Езеро на 12 април 2012 година, денеска беше одложено. Како што кажа судијата Огнен Ставрев, нема технички услови да биде сослушан загрозениот сведок Е1, па следното рочиште го закажа за 11 јули. Ако има соодветни услови сведочењето на Е1 во овој термин...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...