fbpx
Таг: МОН

таг: МОН

Пријавувањето во средно годинава ќе се врши и електронски и со носење хартиени документи

Пријавувањето ученици во средно образование ќе се врши преку електронско аплицирање, а првото пријавување ќе се врши на 20 јуни до полноќ, информираат во Министерството за образование и наука (МОН). Оттаму информираат дека учениците, преку линк до порталот за електронски услуги https://e-uslugi.mon.gov.mk, ќе можат да аплицираат со специјална најава за средношколци преку сопствените кориснички сметки на Schools.mk. „Првото пријавување на учениците...

Надлежните признаа пропусти во полагањето англиски јазик од државната матура

Да се лоцира одговорноста за пропустот при полагањето на вториот екстерен испит од државната матура, побараа денеска надлежните во Министерството за образование и наука (МОН), откако на полагањето на вториот испит во саботата, некои медиуми објавија дека е пробиен тестот. Надлежните во Државниот испитен центар (ДИЦ) демантираа и кажаа дека тестот не бил пробиен, туку дека прашањата биле споделени откако...

МОН и ОБСЕ доделија грантови за заеднички активности на ученици со различно етничко потекло

Четиринаесет училишта добија грантови за спроведување на заеднички наставни и воннаставни активности на ученици од различно етничко потекло, кои следат настава на различни наставни јазици. Целта на активностите е јакнење на соработката и довербата помеѓу младите, а финансиските средства за нивна реализација се обезбедени преку проектот „Градиме нови мостови“ кој беше најавен на почетокот на годинава од страна на...

Шаќири: Полуматурантите да се фокусираат на стручното образование

Државата има дефицит на стручен кадар и доста работни места со солидни примања каде се бараат квалификувани работници се неисполнети. Со диплома од средно стручно училиште полесно ќе можат да се вработат, но и ќе имаат добра основа за понатамошна академска надобразба, порача денеска министерот за образование и наука Јетон Шаќири, апелирајќи полуматурантите да се фокусираат на средно стручно...

Бесплатен јавен превоз: Ќе се отстрани ли дискриминацијата врз студентите од приватните универзитети?

Индиректна продолжена дискриминација врз основа на личен и општествен статус извршил Град Скопје врз студентите од приватните универзитети, со тоа што не им овозможил бесплатен јавен превоз, како што е случај со нивните колеги од државните високообразовни установи. Ова го утврдила Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) откако двајца студенти од Куманово поднеле претставки, во кои велат...

На две недели пред крајот на учебната година стаса нов учебник по македонски јазик за петто одделение

На две недели пред крајот на учебната година, во основните училишта стаса учебникот по македонски јазик за петто одделение. Учебникот е направен согласно новата Концепција за основно образование. Во Министерството за образование и наука (МОН) објаснуваат дека тие го праќаат на печатење учебникот штом ќе добијат одобрение од Националната комисија за учебници дека може да се користи. „Печатењето учебник е...

Измислен дополнителен критериум – поништен конкурсот за ректор на Тетовскиот универзитет

Десет дена по распишувањето, се поништи јавниот конкурс за избор на ректор на Универзитетот во Тетово (УТ). Ова се случи откако јавноста дозна за прекршувањата направени на овој конкурс во врска со поставувањето на дополнителните фаворизирачки/дискриминаторски критериуми кои не се предвидени во Законот за високо образование, а ниту пак во Статутот на самиот Универзитет. Прекршувањата се констатирани и од...

Почна исплатата на субвенционираниот студентски оброк за мај

Денеска започна исплатата на субвенционираниот студентски оброк за мај. На своите сметки студентите добиваат средства во висина од 2.940 денари – највисокиот износ што досега го добиле по оваа основа. Потсетуваме дека од минатиот субвенционираниот студентски оброк изнесува 140 денари, наместо 120 колку што изнесуваше до март. Субвенционираниот оброк на месечно ниво ќе се исплаќа заклучно за месец јуни, по што...

Кина и македонското високо образование: Влијание сконцентрирано на државните универзитети

Кинеското влијание врз македонското високо образование е сконцентрирано првенствено на неколку државни универзитети во Македонија, и тоа преку континуирана соработка низ годините што резултирала со размена на студенти и универзитетски кадар и со потпишување на договори и меморандуми за соработка. Во соработката предничат три универзитети и тоа најстариот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Универзитетот „Гоце Делчев“ и Универзитетот „Свети Апостол...

Мета факт: Исполнето е ветувањето за зголемен субвенциониран студентски оброк, но системското решение ќе почека

Ветувањето на министерот за образование и наука Јетон Шаќири дека износот на субвенциониран студентски оброк ќе се зголеми на најмалку 140 денари дневно е исполнето, откако студентите од април почнаа да ја добиваат повисоката сума. Истовремено, најавата дека од март ќе почне да се применува системското решение со кое студентите ќе купуваат субвенциониран оброк директно од давателите на услугата, не...

МОН: Продолжуваат работилниците за стручните соработници во училиштата за менталното здравје

Продолжуваат работилниците за стручни соработници од сите основни и средни училишта во државата, информираше Министерството за образование и наука (МОН) во однос на работилниците што ги организира со поддршка на УНИЦЕФ. Досега биле организирани шест вакви работилници во Охрид, Битола, Тетово, Куманово и Скопје, преку кои било разговарано со 411 стручни соработници во училиштата. За денес, пак, предвидени се работилници со...

Шаќири: На владина седница ќе одлучиме дали новата учебна година ќе почне на 10 септември

На владина седница ќе се одлучува дали новата учебнатa 2023/2024 година ќе започне на 10 септември, наместо како досега, на 1 септември, вели за Мета министерот за образование и наука, Јетон Шаќири. Ако оваа идеја се озакони, тогаш секоја следна учебна година за основците и средношколците ќе започнува на 10 септември. Инаку, тековната учебна година ќе биде продолжена за четири...

Од МОН ветуваат дека свидетелствата годинава нема да доцнат како лани

Учениците од основните и средните училишта на време ќе ги добијат свидетелствата за учебната 2022/2023 година, односно, ќе ги добијат следниот месец, ветуваат надлежните во Министерството за образование и наука (МОН). Оттаму појаснуваат дека нивните колеги во Бирото за развој на образованието (БРО), под чија надлежност е спроведувањето на постапката за набавка на педагошка документација за училиштата (вклучително и...

„Молкум“ укинати стипендиите за магистрите и докторантите

Само една година откако ги воведе, Министерството за образование и наука (МОН) ги укина стипендиите за студентите запишани на втор и трет циклус студии на домашните високообразовни установи. Иако беше најавено дека конкурси за овие видови стипендии ќе има, надлежното министерство очигледно се предомислило, без јавно да ја сподели одлуката. Властите, сепак, не пропуштија во повеќе прилики да се...

Сојуз на средношколци: Нашите предлози околу менталното здравје се прифатени и преточени во владините препораки

Сојузот на средношколци информираше дека нивните четири-предлог мерки за подобрување на состојбата со менталното здравје на средношколците се прифатени од страна на Министерството за образование и наука (МОН). Ова го констатирале по вчерашната прес-конференција на министерот за образование Јетон Шаќири, на која тој ги презентираше десетте препораки на Владата околу менталното здравје на учениците и меѓуврсничкото насилство во училиштата. „Имено,...

Шаќири: Нема повеќе користење телефон на час, стручни тимови да разговараат со секое дете

Сите училишта во Македонија да одржат состаноци со сите родители на тема „Подобрување на процесите, безбедност на организација и состојбите на училишните објекти и околината“. Да се отворат дискусии за тоа, дали се потребни училишни униформи како кодекс на облекување на учениците, а родителите да се запознаат со етичкиот кодекс на наставниците и да се размисли за надополнување на...

Досега има над 20 пријави од ученици-жртви на насилство, ќе ги решаваат инспектори

Една недела откако се во функција електронските адреси [email protected] и [email protected], стасале дваесетина пријави од ученици кои биле жртви на меѓуврсничко насилство во училиште, а испратени се и сугестии од професори за тоа како да се превенира меѓуврсничкото насилство. Директори на основни училишта со кои разговараше Мета, велат дека по масакрот во белградското училиште, засилени се средбите со родители, наставници,...

МОН: Ги разбираме колегите од ДИЦ, но инстистираме матурскиот испит да се одржи на 27 мај

Министерството за образование и наука (МОН) инсистира државната матура да се одржи во предвидените рокови, а за секој нов предлог да се консултираат и учениците. Ова е апелот од одговорните во МОН, по денешната прес-конференција на вработените во Државниот испитен центар (ДИЦ), на која штрајкувачите кажаа дека штрајкот продолжува и дека продолжуваат да биде стопиран, меѓудругото, и процесот за...

Студентите го добија првиот покачен субенциониран оброк

Студентите во земјава на своите сметки денеска ги добија средствата за субвенциониран студентски оброк за април. За овој месец на студентите им се исплатени 2.520 денари. Од месец април државата почна да ја исплаќа зголемената сума од 140 денари дневно за секој работен ден во месецот. Покачувањето на оброкот следува откако студентите и државата во ноември минатата година се договорија...

Објавен е конкурсот за стипендии за студенти што ќе се запишат на најдобрите 100 универзитети во светот

Министерството за образование и наука (МОН) го објави конкурсот со кој за академската 2023/2024 година ќе додели стипендии за студенти што ќе се запишат на стоте најдобри универзитети во светот. Станува збор за седум стипендии за додипломски студии од прв циклус во прва година од областа на техничките науки, архитектурата, градежништвото, математиката, меѓународното право, економијата и финансиите, физиката, биологијата, хемијата,...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...