fbpx
Таг: МОН

таг: МОН

„Свирни за поддршка“, герила-акција на средношколците

По третата ноќ помината во кампот пред Министерството за образование, средношколците утрово почнаа герила-акција „Свирни за поддршка“. Застанати со транспаренти и со свирчиња на улицата пред Министерството за образование, тие бараат возачите да им изразат поддршка така што ќе свирнат од своите автомобили. Речиси сите возачи од двете колони на улицата свират и ги охрабруваат средношколците да бидат истрајни во оставарување на нивните...

Бојкотот продолжува, се бараат посредници за преговорите со МОН

Без договор заврши и третата средба меѓу „Средношколски пленум“ и Министерството за обрзование и наука. Ниту средношколците ниту министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, и по три остварени средби не отстапуваат од своите барања. Средношколците за наредните средби бараат присуство од Народниот правобранител, Првата детска амбасада „Меѓаши“ и од Хелсиншки комитет бидејќи, како што велат, не сакаат да...

Денеска трета средба меѓу МОН и „Средношколски пленум“

По 17 дена бојкот на наставата, „Средношколски пленум“ денеска има трета средба со претставници на Министерството за образование и наука. Вчера преговорите завршија без конкретен договор меѓу двете страни, но средношколците се оптимисти и веруваат дека ќе наидат на разбирање од Министерството за образование и наука. Во меѓувреме, тие велат дека бојкотот на наставата и „Средношколски фронт“ во Паркот на...

Денеска втора средба меѓу МОН и „Средношколски пленум“

„Средношколски пленум“ денеска ќе одржи втора средба со претставници на Министерството за образование и наука. Средношколците вчера ја поминаа ноќта во шаторите поставени пред МОН, во паркот на новинари. По поставувањето на шаторите, тие беа повикани на средба со министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, неговиот заменик Спиро Ристовски и со вицепремиерот Владимир Пешевски, која заврши без компромис. - На...

Средбата меѓу „Средношколски пленум“ и МОН заврши без договор

Средбата меѓу претставниците на „Средношколски пленум“ и министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, неговиот заменик Спиро Ристовски и вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски, завршила без постигнат компромис, но со договор преговорите и средбите меѓу засегнатите страни да продолжат. Во меѓувреме, бојкотот на наставата ќе продолжи, а средношколците ноќта ќе ја поминат во шатори пред МОН во паркот...

Средношколците наместија шатори пред МОН

Средношколците добија дозвола од МВР да кампуваат пред Министерството за образование и наука и веќе почнаа со местење на шаторите. - Почнавме со целосна подготовка за кампувањето и тука ќе бидеме 24 часа. Сакаме на институциите да им дадеме до знаење дека не можат да се откажат од средбата. Бојкотот продоложува и во средношколските клупи и ќе трае сè додека...

Средношколците чекаат дозвола за да кампуваат пред МОН

Средношколците од утринава се собраа пред Министерството за образование, каде ќе кампуваат и ќе чекаат министерот Абдилаќим Адеми да ги повика на разговор. Тие утринава побарале дозвола од МВР за кампување пред оваа институција и чекаат таа да им биде доставена. Сепак, велат дека и ако не добијат дозвола, тие ќе се стационираат пред Министерството.

Средношколците најавија протестен камп пред МОН

„Средношколски пленум“ денеска соопшти дека продолжуваат со протестот поради лошите реформи во образованието, а од утре почнуваат да кампуваат пред Министерството за образование и наука. „На денешниот генерален пленум, едногласно се одлучи најавениот фронт на бојкотот пред МОН (во паркот на новинари) да се постави в понеделник, каде ние 24 часа дневно ќе го чекаме министерот да нè прими на...

„Средношколски пленум“: Од училиштата бојкотот ќе се префрли пред МОН

Средношколците и студентите денеска заедно маршиира против лошите реформи во образованието и игнорантскиот однос на Министерството за образование и наука кон нивните барања. Средношколците маршот го почнаа во Градски парк, од каде се упатија кон Владата и таму се сретнаа со студентите, кои, пак, маршот го почнаа од платото на УКИМ. Паралелно извикувајќи „Заедно сме посилни“, „Доста беше молк“ и...

Средношколците и студентите во 12 часот на марш против лошите реформи

Средношколците денеска третпат ќе излезат на протестен марш против лошите реформи во образованието. Средношколскиот марш ќе почне во 12 часот во Градски парк и ќе продолжи кон Владата и Министерството за образование. Пред Владата ќе им се придружи и „Студентски пленум“, кој маршот ќе го почне во 12 пред платото на УКИМ. Двете групи заедно ќе продолжат кон МОН. „Ве повикуваме...

Детската амбасада „Меѓаши“ целосно го поддржа „Средношколски пленум“

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ денеска ја изрази својата целосна поддршка за „Средношколски пленум“ и за нивната јасно искажана и покажана потреба да бидат активни носители на општествените промени што нив ги засегаат. „Го повикуваме министерот за образование конечно да го препознае потенцијалот што го носат младите и да ја испочитува нивната одлучност активно да придонесат во создавањето подобар систем на...

Со бојкотот, растат и притисоците врз средношколците

Средношколците од денеска повторно ја бојкотираат наставата во средните училишта. Од „Средношколски пленум“ велат дека бојкотот ќе продолжи сè додека Министерството за образование е глуво на нивните барања и сè додека одбиваат да се сретнат со нив. „Бојкотот, како радикална мерка, е избран поради тоа што двата марша кои беа организирани беа игнорирани од институциите. Нашите барања се да се...

Адеми на Заеднички одбор на министри во Прага

Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, денеска во Прага имаше свое обраќање на 19. состанок на Заедничкиот одбор на министри, организиран од Централната канцеларија на Централноевропската програма за размена во областа на универзитетските студии во Виена. - Во рамките на својата мисија и преземените обврски, да се биде во чекор со актуелните случувања на европско и на глобално ниво на полето на...

„Меѓаши“: Директорите и наставниот кадар имаат одговорност пред учениците, а не пред партиите

Првата детска амбасада „Меѓаши“ денеска најостро го осуди притисокот што се врши врз средношколците кои протестираат. „Најостро ги осудуваме затворањата врати (кога учениците се внатре и/или кога учениците се надвор); однапред предодредените неоправдани изостаноци додека учениците се во училиштата; родителските состаноци проследени со „информации“ кои казни следуваат за вакви ситуации; заканите со 2.000 евра казни; уцените со неодење на екскурзии; заканите...

„Средношколски пленум“: МОН сака да го задуши револтот кај средношколците

„Средношколски пленум“ ја осуди постапката на Министерството за образование и наука со која преку класните раководители бара согласност од родителите за стапувањето во бојкот. „Новата одлука на МОН, со која се бара согласност од родителите, ја сметаме за груб притисок врз средношколците и бојкотот воопшто. Ова го оценуваме како злоупотребата на моќта на Министерството во насока на дејства против средношколскиот револт,...

Последна опомена за Владата од средношколците

Средношколците денеска вторпат се собраа на протестен марш против лошите реформи во образованието. Тие со извиците „Последна опомена“, „Доста беше молк“, „Не за математика“ го почнаа маршот пред Собранието, па се упатија кон Владата и кон Министерството за образование и наука, каде на функционерите им покажаа жолт картон. Барањата на „Средношколски пленум“ се враќање на стариот концепт на полагање на државна...

МОН попушти: Математиката нема да биде задолжителна на матура

Предметот математика во полагањето матура нема да биде задолжителен за сите ученици во средните училишта, туку само за учениците кои се запишани во гимназиско образование и кои на крајот од втората, односно почеток на третата година од средното образование, го одбрале природно-математичкото подрачје. Ова денеска го договорија Унијата на средношколци и Министерството за образование и наука. „По подолга дебата, се постигна согласност...

МОН ќе доделува парични награди за освоени први места по математика

Министерството за образование и наука информира дека во тек е јавен повик за доделување парична награда за освоено прво, второ или трето место на меѓународен натпревар од областа на математиката и на природните науки, за учениците од основните училишта, како и јавен повик наменет за учениците од средните училишта во Република Македонија. На повиците можат да се пријават ученици, заедно...

Наставници и професори протестираа против реформите во образованието

Наставници и професорите од повеќе основни и средни училишта од Македонија денеска протестираа пред Министерството за образование и наука поради новите реформи во образованието. За време на протестот, наставниците и професорите го изразија своето незадоволство и побараа да бидат повикани на дебата за новите законски измени. Тие, исто така, побараа МОН да го запре стапувањето на сила на Законот за наставници,...

„Наставнички пленум“ в недела на протест пред МОН

„Наставнички пленум“ за недела, 22 март, најавува мирен протест и обраќање пред Министреството за образование и наука (МОН), на кој ќе ги искажат своите ставови и барања против актуелните реформи во основното и во средното образование, стои во соопштението објавено на фејсбук-страницата на пленумот. „Под мотото „Подобро образование за сите“, „Наставнички пленум“ ги повикува сите граѓани на Република Македонија кои се...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...