fbpx
Таг: МОН

таг: МОН

Средношколскиот сојуз со предлози за да се спречи меѓуврсничкото насилство во училиштата

Полицијата засилено да ги обезбедува училиштата до крајот на учебната година, канцелариите на училишните педагози да бидат отворени за средношколците за тет-а-тет средби, летниот распуст да биде искористен за изготвување протокол за нов модел на работа на стручните служби и обуки на соработниците, а да се отворат и бесплатни инфо линии и профили на социјалните мрежи на кои средношколците...

МОН отвори мејлови на кои ученици можат да пријавуваат врсничко насилство

Mинистерството за образование и наука (МОН) отвора адреса за пријавување насилство во училишта, [email protected], односно [email protected] како централно место каде може да се пријавува училишно насилство, за да можат институциите веднаш да реагираат и да спречуваат сериозни ситуации. Ова денеска го истакна министерот за образование и наука Јетон Шаќири, кој денеска присуствуваше во Гостивар на ученичкиот натпревар „Образовно рандеву“. Тој...

По трагедијата во Белград, МОН ќе ја враќа воспитната компонента во училиштата

Психолози, педагози, експерти за безбедност и сајбер насилство утре ќе се состанат во Министерството за образование и наука (МОН), по што ќе дадат препораки и заклучоци за тоа, што треба да се менува и подобрува во образовниот систем, соопштија оттаму. Ова следува по вчерашната трагедија во Белград, во која седмоодделенец уби деветмина и рани негови соученици од училиштето во...

Мета факт: Никако да почне реновирањето на студентските домови

Долгоочекуваното и големо најавувано реновирање на студентските домови во земјава, со кое тие треба да станат „современи и енергетски ефикасни“, никако да почне. Од првата, стартот на градежните работи сега се одложува за втората половина од годинава. Иако проектната документација за домовите кои треба да бидат реновирани во првата фаза е изработена, надлежните сега најавуваат нов рок за почеток...

Министерот Шаќири ги вети, а сега молчи за дигиталните услуги во образованието

Систем кој ќе овозможи матурантите онлајн да се запишуваат на факултет, надграден и пофункционален електронски дневник, мобилна апликација е-дневник, како и електронски свидетелства, се новините кои минатата година ги најави министерот за образование и наука, Јетон Шаќири. Лани на 15 јуни, кога информираше за бројот на електронски апликации што стасале за упис во средното образование, меѓудругото, ги даде и...

Субвенционираниот оброк отсега изнесува 140 денари дневно, Собранието го донесе законот

Собраниските пратеници попладнево ги изгласаа измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, со што овозможија да продолжи исплатата на средства за студентите по оваа основа, која престана во март. Според измените, субвенцијата за оброк од април изнесува по 140 денари дневно, наместо досегашните 120 денари. Студентите до крајот на оваа академска година средствата ќе ги добиваат на месечно ниво на...

МОН: Во „Историја и општество“ ќе се учат теми од историја, географија и граѓанско образование

Предметот Историја и општество интегрира материја од областа на историјата, граѓанското образование и географијата. Овој предмет, согласно новата концепција се воведува од четврто одделение и се изучува до деветто одделение (наместо од шесто до деветто одделение како што беше досега). Oва е ставот на Министерството за образование и наука, по реакциите на Здружението на историчари, од каде што вчера се...

Студентите што земаа пониски стипендии од денеска ги добиваат зголемените износи

Денеска започна исплатата на зголемените износи за оние студенти што земаа пониски стипендии. Студентите на своите трансакциски сметки, покрај редовната исплата на месечната (пониска) стипендија, добиваат уште една исплата – толку колку што изнесува разликата од пониската стипендија до зголемената сума од 6.050 денари. Така, студент што досега земал месечна стипендија од 3.300 денари, за месец април ќе добие исплата...

Вработени во Државниот испитен центар се закануваат дека ќе нема државна матура ако не им се покачат платите

Вработени во Државниот испитен центар, кои се членови на Синдикалната организација, денеска најавија стопирање на сите процеси кои ги работат, вклучително и подготовките за претстојната државна матура. Во изјава за медиумите пред просториите на ДИЦ, Емилија Бошковска, претседателката на синдикалната организација и советничка во Државен испитен центар, кажа дека се обратиле за решение на проблемот во Министерството за финансии,...

МОН: Училиштата да ја искористат можноста за грантови за меѓуетничка интеграција

Министерството за образование и наука (МОН) потсетува дека на 30 април истекува рокот за аплицирање на повикот на МОН и ОБСЕ во Скопје за доделување на грантови со кои ќе се финансира спроведувањето на заеднички наставни и воннаставни активности на децата со различно етничко потекло и јазици на територијата на земјава. Право на учество на овој повик имаат сите училишта...

Пет месеци по констатираните грешки, учебникот „Историја и општество“ сè уште е во употреба

Новиот учебник по предметот Историја и општество за петто одделение, сè уште се користи во наставата, иако уште од средината на декември лани, беа констатирани низа неточни информации и нелогичности. Иако за овој учебник реакциите во јавноста беа големи и имаше најава од министерот за образование и наука, Јетон Шаќири дека ќе биде повлечен ако се утврдат повеќе од...

Законот за субвенциониран студентски оброк ќе се носи по скратена постапка – што предвидуваат измените?

Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за субвенциониран студентски оброк да се донесе по скратена постапка, одлучија пратениците на денешната собраниска седница. Пратеничката Моника Зајкова, која е една од предлагачите на законот, појасни дека со предлогот се предвидува дневниот износ на оваа субвенција да се зголеми почнувајќи од април. Од септември пак, треба да почне да се применува системското...

Предметот Етика во религиите останува да биде дел од образовниот систем

Предметот Етика во религиите останува изборен предмет во наставниот план за деветгодишното основно образование, за учебната 2023/2024 година, соопшти Министерството за образование и наука. „Согласно Концепцијата за основно образование, што етапно се воведува, во учебната 2023/2024 година освен задолжителни предмети има и два изборни предмети - втор странски јазик и слободни изборни предмети. Бирото за развој на образованието позитивно одговори на барањето на...

Се чека пратениците да ги усвојат измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека во соработка со пратениците се работи на унапредување на законското решение за правото на субвенциониран студентски оброк, што подразбира, меѓу другото, и зголемување на дневниот паричен надоместок на студентите. „Предлог измените на законот за новото системско решение се во собраниска процедура и по нивно усвојување, исплатата ќе продолжи редовно, а студентите кои...

МОН: Ќе се потпишуваат спогодби за ретроактивна исплата на зголемените ученички и студентски стипендии

Учениците и студентите кои добиваа пониски стипендии по последното покачување од учебната 2021/2022 година, сега ќе треба да потпишат нови договори со Министерството за образование и наука за да им биде исплатена разликата ретроактивно. Попрецизно речено, од МОН информираа дека: Сите ученици и студенти кои оствариле право на стипендија пред учебната односно академската 2021/2022 година и доставиле анекси кон нивните договори...

Сите институции во зградата на поранешна „Нова Македонија“ три дена дена немаат струја

Поради посериозен дефект во електричната мрежа, зградата на поранешна „Нова Македонија“ веќе три дена нема струја, потврди ЕВН. Во оваа зграда се сместени повеќе министерства, еден инспекторат, една комисија, една управа, како и неколку државни агенции. Од ЕВН велат дека тие се надлежни за мрежата до броилото, а во зградата имало „внатрешен дефект“ за што немаат надлежност, но сепак помагаат...

Покачувањето на субвенционираниот студентски оброк е во собраниска процедура

Во собраниска процедура се измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, со кои износот за студентски оброк треба да се зголеми за 20 денари дневно. Така, наместо 120 денари како и досега, од април студентите на месечно ниво ќе добиваат исплата во која се пресметани 140 денари дневно за секој работен ден од месецот. Предлог-законот од група пратеници е поднесен...

Mладите да се запишуваат во средните стручни училишта и на техничките факултети, порача Шаќири

При изборот на образование, младите да се водат од податоците за тоа што е потребно на пазарот на трудот, порача денеска министерот за образование и наука Јетон Шаќири на средбата со полуматурантот Олег Стефановски. Олег е ученик во основното училиште „Браќа Миладиновци“ во Скопје, а својата иднина ја гледа работејќи во областа на информатичко-комуникациските технологии, како 3Д дизајнер на игри. Тој...

Вкупно 4.900 ученици од денеска ќе бидат тестирани за ТИМСС

Од денеска започнува тестирањето ТИМСС (Trends in International Mathematics and Science Study), со кое се опфатени 150 основни училишта од државата. До крај на наставната година ќе бидат тестирани околу 4.900 ученици на македонски и на албански јазик. Kaко што информираат во Министерството за образование и наука, со учеството во меѓународните студии, се мерат постигањата на учениците и се добиваат...

Матурантите договараат ресторани за прослава, но и учат за матурскиот испит

Откако наставата се нормализира во последниве недели после лажните дојави за бомби, матурантите се подготвуваат за претстојните прослави, но и за полагање на испитот на зрелоста. Годинава за прв пат државна матура ќе се полага малку порано од вообичаено, на 27 мај, а прославите ќе започнат претходно, од средината на мај. „Ние ќе славиме во „Рагуза“, па ќе одиме на...

Доналд Трамп обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи, вклучувајќи и такви за американски нуклеарни тајни и воени планови. Обвинителите велат дека кога Доналд Трамп...