fbpx
Таг: модул

таг: модул

Модулот „Филе“ се разбуди

Европската вселенска агенција (ЕСА) денеска соопшти дека модулот „Филе“, кој неколку месеци беше во хибернација, се „разбудил“ и контактирал со Земјата. „Филе“, кој е првиот вселенски модул што слетал на комета, беше спуштен на површината на кометата „67Р Чурјумов-Герасименко“ во ноември минатата година, од вселенското летало „Розета“. Модулот на површината на кометата беше во функција околу 60 часа, по што падна во...

Адеми му пиша на ректорот: Еве, вака ќе изгледа државниот испит

„Мета“ дојде до документ испратен од Министерството за образование и наука, потпишан од министерот Абдилаќим Адеми, до ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Велимир Стојковски, на 5 декември, во кој е објаснет моделот на државниот испит за студентите и начинот на кој ќе се спроведува. Во документот се вели дека испитот ќе биде составен од пет прашања од секој...

Модулот „Филе“ открил органски молекули на површината на кометата

Модулот „Филе“ детектирал органски молекули на површината на кометата „67P/Чурјумов-Герасименко“, соопшти тимот научници. Според нив, анализите покажале дека модулот открил органски молекули кои би можеле да ги претставуваат некои од основните хемиските соединенија од кои еволуирал животот на Земјата. Останатите анализи покажуваат дека површината на кометата е покриена со мраз и со тенок слој прашина со дебелина од 10 до...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...