fbpx
Таг: модни дизајнери

таг: модни дизајнери

Дизајнерката Мирјана Јосифоска ја презентираше новата колекција на „Моден викенд Скопје“

Младата модна дизајнерка Мирјана Јосифоска синоќа во „Јавна соба“ ја презентираше нејзината најнова колекција „Циклус/Cycle“. Мирјана Јосифоска е млада модна дизајнерка со повеќегодишно искуство во изложби на своите креации, а позната е по своите рачно изработени шапки со занаетчиски техники кои се дизајнирани на видно уникатен начин и за кои во емисијата „Шорткат“ веќе објавивме прилог. Материјалите што ги користи...

Модни ревии на македонски дизајнери, диџеј сетови и македонски производи на Expo 30

По повод одбележување на 30 години независност на државата ќе се одржи EXPO.30, настан во организација на Боттега Евенти и поддржан од страна на Владата на РС Македонија. Настанот ќе се одржи на 16 и 17 септември во Музејот на современа уметност, во надворешниот простор. Во фокусот на EXPO.30 е македонската мода претставена преку премиерна проекција на документарен филм кој...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...