fbpx
Таг: модна ревија

таг: модна ревија

Проблемот со дивите депонии во Скопје повторно го третираме во „Шорткат“

По половина година, во новата епизода на „Шорткат“ повторно го третираме проблемот со дивите депонии во Скопје. Обиколивме неколку локации низ главниот град, а она што го забележавме на овие места ќе може да го гледате вечерва на нашите канали на социјалните мрежи од 19 часот. Во „Шорткат“ информираме и за рекордниот број на ученици-повторувачи во средните училишта во земјава,...

„Метаверзум или универзум“ – се одржа модниот перформанс на ТМФ

Технолошко-металуршкиот факултет и годинава по повод Денот на факултетот ја организираше традиционалната модна ревија, овојпат насловена „Метаверзум или универзум“. Вчеравечер во дворот на ТМФ можеа да се видат креациите на студентите од студиската програма Дизајн и инженеринг на облека, кои пред присутните ги прикажаа стекнатите знаења и креативни идеи. Под менторство на професорката Лидија Георгиева, тие пренесоа силна порака – дека...

Започна првата сезона на првиот моден фестивал во земјава

Големата модна манифестација, Скопски моден фестивал (Skopje fashion Festival) официјално се отвори вчера започнувајќи ја својата модна прогноза за месец март со модни ревии на локални дизајнери, парчиња накит и впечатливи креатори. Првиот ден на првата сезона на фестивалот започна со ревијата на македонскиот дизајнерски бренд за облека „KTN“ зад кој стојат сестрите Ангелина, Ива и Сандра. На речиси сите дизајни...

Заврши ЕXPO 30 – настан кој во фокусот ја прикажа македонската мода (галерија)

Вчера во Музеј на современа уметност се одржа вториот и последен ден од настанот EXPO 30 во организација на Боттега Евенти, гостите и овој пат имаа можност да ги погледнат новите модни колекции на уште пет македонски дизајнери, да се забавуваат со македонски ди-џеи и да дегустрираат македонски производи. Настанот е организиран по повод одбележување на 30 години независност...

Традиционална модна ревија на ТМФ – „Иднината е одржлива“, порачаа студентите (ГАЛЕРИЈА)

Модна ревија ТМФ
Технолошко-металуршкиот факултет при УКИМ ја одржа традиционалната, дваесет и прва по ред, модна ревија на студентите на студиската програма дизајн и инженеринг на облека. Годинава, поради ситуацијата со пандемијата, ревијата се одржа во видео-форма под мотото „Иднината е одржлива“. Студентите под раководство на професорката и модна дизајнерка Лидија Георгиева ја интерпретираа оваа тема со нивните креации изработени од материјали кои...

Еко модна ревија за роденденот на Кралицата Елизабета: И модната индустрија влијае врз климатските промени

Националниот ден на Обединетото Кралство – роденденот на Кралицата Елизабета Втора, Британската амбасада во Скопје го одбележа со одржлива еко модна ревија на тема животна средина, при што беше потенцирана посветеноста кон климатските промени и потребата од подигање на свеста за проблемите со цел да се мобилизира акција. На модната ревија во Музејот на современа уметност во Скопје можеа да...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...