fbpx
Таг: Мобилност

таг: Мобилност

Нови можности за македонските научници, професори и студенти преку CEEPUS програмата

Министрите за образование од 16 земји во Европа, меѓу кои и Северна Македонија, денеска во Варшава, Полска потпишаа нов договор за продолжување на CEEPUS – Централноевропската програма за размена на универзитетски студии IV, која овозможува мобилност на студенти, професори и научници, како и стипендирање на нивната доедукација и професионална надградба. Министерот за образование Јетон Шаќири за време на потпишувањето на...

Стапија во сила договорите за зголемена мобилност и движење со лични карти во Западен Балкан

Во Северна Македонија, Албанија и Косово денеска стапија на сила трите договори потпишани на 3 ноември лани во рамките на Берлинскиот процес, со кој на граѓаните им се овозможува слободно движење со лични карти во Западен Балкан, мобилност на студентите, професорите и академските работници, како и кратење на процедурите за признавање на стручните квалификации на докторите на медицина, забарите...

Објавен повик за млади истражувачи за регионална мобилност

Младинскиот образовен форум (МОФ), заедно со Центарот за наука и иновации за развој (SCiDEV) од Албанија и Центарот за образовна политика (ЦЕП) од Србија објавуваат повик за млади лица за истражување, активизам и зајакнување на регионалната соработка меѓу трите земји. Како што соопштија од МОФ, повикот е дел од Регионалната програма за младинско лидерство за мобилност за 2022/2023 година и...

„Европската недела на мобилност“ почнува денеска, пораката е да користиме повеќе велосипед

Како и минатите години, кампањата „Европска недела на мобилност“ која се спроведува на иницијатива на Европската комисија започна денеска и ќе трае до 22 септември. Кампањата има за цел да промовира алтернативни форми на мобилност, како што се пешачењето и велосипедизмот. Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) нареднава недела ќе реализира низа активности за промоција и поддршка...

Велосипед во македонските возови и понатаму не може да се превезе, „На Точак“ со петиција

Граѓанската иницијатива „На Точак“ пред парламентарните избори ја започна петицијата #МојатаЦрвенаВелоЛинија, со која на политичарите (пратеници и членови на извршната власт) им поставија 10 конкретни барања за унапредување на велосипедскиот сообраќај во земјава. Меѓу нив, на високото четврто место се наоѓа барањето Македонски железници да овозможат превоз на точаци во возовите низ земјава. Онлајн петицијата досега е потпишана од над...

Најмногу патуваме со автомобили, сè помалку користиме јавен превоз, автобуси и возови (инфографик)

Во изминативе три децении, навиките за патување на македонските граѓани значајно се промениле. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека автомобилот и такси превозот постанале главното средство за патување низ годините. Во 2018 година, 80,4 отсто од изминатите патнички километри во патниот превоз (9.452 милиони патнички километри) граѓаните ги поминале со своите автомобили или со такси. За разлика...

Проектот РИСЕ ќе поддржи над 200 млади претприемачи од Западен Балкан

Регионалната канцеларија за младинска соработка (РИКО) заедно со своите партнери започнува програма за млади социјални претприемачи од Западен Балкан. Проектот РИСЕ ќе поддржи над 200 млади претприемачи од Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија да ги развијат своите идеи за социјален бизнис. Преку серија работилници, програми за мобилност и финансиска поддршка, младите ќе имаат шанса да...

Кампања на „Мобилност“: „И мојот глас се брои“

За време на денешната кампања „И мојот глас се брои“, членовите на здружението „Мобилност“ сликовито посочија со кои проблеми се соочуваат додека се движат низ Тетово. За да пристигнат до седиштето на нивното здружение, тие мораа да се движат по улица ризикувајќи ги своите животи. Тротоарите беа узурпирани од автомобили и од трактори на кои се продава зеленчук. - Тротоарите се...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...