fbpx
Таг: мобилнителефони

таг: мобилнителефони

Спречен шверц на цигари и на мобилни телефони

Девет штеки цигари со албански акцизни маркички се откриени при контрола на автомобил, управуван од албански државјанин, на граничниот премин Ќафасан. Цигарите се пронајдени во страничните празнини на багажниот простор и под резервната гума на возилото. Тие се привремено задржани, а против лицето е поведена прекршочна постапка. Истовремено, три нови мобилни телефони „ајфон 6С“ се откриени од мобилните царински тимови при контрола...

Ограбени двајца мигранти во Гевгелија

Вчераутро, двајца мигранти од Сирија и од Ирак, на возраст од 30, односни 44 години, во гевгелиската полиција пријавиле дека биле ограбени од двајца разбојници во близина на Железнички мост. Како што информираат од полицијата, мигрантите пријавиле дека околу 5.30 часот биле нападнати од две непознати лица, кои биле со возило без регистарски таблички, со црвена боја. Разбојниците им одзеле...

Штипската полиција сомничи шестмина за тешки кражби

Штипската полиција ќе поднесе пријави против шест лица, на возраст од 17 до 40 години, поради сомневање за сторени повеќе кражби и тешки кражби. Според полициските информации, дел од осомничените се товарат дека краделе нафта од автобуси и од камиони, а неколкумина од нив се осомничени дека од стан и од куќа украле мобилни телефони, катализатор за автомобил и пари. Еден...

Јанкулоска нема гајле, не сменила ниту број, ниту телефон

Министерката Гордана Јанкулоска, чии разговори со нејзиниот колега од ресорот финансии, Зоран Ставрески, најчесто се слушаа на прес-конферециите на лидерот на опозицијата, Зоран Заев, не ги сменила броевите, ниту апаратите, а нема промени ниту во секојдневната комуникација преку телефон, ни рече (по телефон!) помошникот-министер за односи со јавност, Иво Котевски, кој, исто така, е еден од прислушуваните. - Ние не...

Тепачка во разгранокот на ДУИ во Струга, полицијата не добила пријава за таков инцидент

Напната атмосфера која прераснала во физичка пресметка со тепање со мобилни телефони и со тупаници по главите имало синоќа во разгранокот на ДУИ во Струга помеѓу крилата на Рамиз Мерко и на Арбен Лабуништа, објави порталот на албански јазик „Тетовасот“, повикувајќи се на извори од партијата. По тепачката, како што пишува порталот, едно лице било хоспитализирано во болницата во Струга. Според информациита...

Обвинетите од „Монструм“ сакаат во „Идризово“ за полесно да контактираат со нарачателите?

Тројца од обвинетите од случајот „Монструм“ барале да бидат префрлени во скопскиот затвор „Идризово“ за да можат да комуницираат со нарачателите на петкратното убиство кај Смилковско Езеро, вели за „Мета“ родител на едно од убиените момчиња. - Тоа што сакаат да бидат префрлени од Битола и од Прилеп во затворот „Идризово“, значи само едно, а тоа е да дојдат до мобилни...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...