fbpx
Таг: мобилна апликација

таг: мобилна апликација

Корисниците ќе треба да ја преземат новата верзија на апликацита „Мој ДДВ“, информира УЈП

Управата за јавни приходи (УЈП) ги информира корисниците на апликацијата „МојДДВ“ дека е извршено нејзино прилагодување во согласност со последните законски измени, со кои исплатите кон граѓаните на квартално ниво се зголемија на 2.100 денари по корисник. „Ова значи дека сите корисници на „МојДДВ“, ќе треба да ја превземат новата верзија на апликацијата од Play Store, App Store и Huawei App Gallery. Измените...

Утре ќе се промовира „Бебо“, новата апликација за родители на деца до шест години

Во организација на УНИЦЕФ, во среда ќе биде промовирана нова мобилна апликација „Бебо“ („Bebbo“) која ќе понуди поддршка на родителите со деца до шестгодишна возраст. На промоцијата ќе се обратат министрите за здравство и за образование и наука Беким Сали и Јетон Шаќири, како и Јована Тренчевска, министерката за труд и социјална политика и Патриција ДиЏовани, претставничката на УНИЦЕФ. „Бебо“...

Порталб.мк: Пирамидалната шема Биг Комерц „ги изгоре“ граѓаните

Социјалните мрежи вријат откако беше затворена илегалната апликација „Биг Комерц“, која го украла оригиналното име на една компанија од Австралија за е-трговија, и преку која се измамени засега неутврден број граѓани кои вложиле пари во оваа, очигледно пирамидална шема, со надеж дека ќе ги вратат многукратно за краток период, пишува Порталб.мк. Илузијата „Биг Комерц“ се урна како кула од карти,...

Во Валандово започна пилот-проект за селекција на отпадот од граѓаните

Општина Валандово го започна пилот-проектот за селекција на отпадот на нејзина територија, за што е создадена општествено одговорна апликација „Селектирај отпад“. „Селектирај отпад“ е прва апликација во нашиот регион која има за цел да го промени начинот на собирање на отпад, а воедно и нуди можност за личен паричен бенефит за граѓаните од своето учество“, информираат од локалната самоуправа во...

Шаќири за Порталб: Апликацијата за електронска идентификација преку мобилен е подготвена

Министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, за Порталб.мк денеска изјави дека апликацијата за електронска идентификација е подготвена и од следната недела ќе почне да се имплементира во банкарскиот сектор. „Пред неколку месеци ја промовиравме апликацијата за електронска идентификација со Mastercard. Апликацијата е подготвена, следната недела ќе дојдат претставници на Mastercard и ќе започне со имплементација во првата банка,...

ТикТок била најсимнувана апликација во светот минатата година

ТикТок
ТикТок е прогласена за најсимнувана апликација во светот во 2020 година од страна на компанијата за дигитална анализа „Еп Ени“ (App Annie), со што го зазеде местото на Фејсбук Месинџер (Facebook Messenger). Платформата за споделување на видеа е единствената апликација што се најде во „топ 5“ на листата најсимнувани мобилни апликации, која не е во сопственост на „Фејсбук“. Апликациите на...

МЗ: Достапна апликацијата за CommonPass сертификат за патување во странство

Министерството за здравство информира дека е достапна апликацијата за CommonPass сертификат за патување во странство. CommonPass е унифициран дигитален сертификат кој се презема од апликација од Google Play Store/App Store со кој се потврдува вакциналниот статус на секој граѓанин. „Со овој сертификат во моментот може да се патува најчесто во САД и Канада каде се користи најмногу. Покрај патувањето и...

Македонската апликација Challenger воведе награди за секој изминат километар на велосипед

Велосипедистите од вчерашниот ден добија нова поволност за редовното користење на ова превозно средство. Македонската мобилна апликација Challenger лансираше нова функционалност, со којашто се наградуваат корисниците коишто активно возат велосипед. За секој поминат зелен километар корисниците добиваат поени, кои потоа може да се заменат за попусти во локални бизниси. Исто така, со исполнување на зададени предизвици се добиваат и директни...

Филипче: Граѓаните кои се вакцинираа во други земји ќе добијат дигитален сертификат во земјава

Министерот за здравство Венко Филипче денеска појасни дека македонските граѓани кои се вакцинирале против ковид-19 во други земји ќе можат да добијат дигитален сертификат за извршена вакцинација во земјава. Тој појасни дека потврдите за вакцинација имаат QR кодови, кои ќе бидат составен дел на апликацијата за мобилни телефони. „Сѐ што треба граѓаните да направат е да се скенира QR кодот...

Работниците ќе можат да пријaват кршење на нивните права преку новата мобилна апликација „ССМ – Мои работнички права“

ССМ Мои работнички права
Работниците чии работнички права во државата се прекршени, отсега истото ќе можат да го пријават и преку новата мобилна апликација што денес ја презентираа Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) и Државниот инспекторат за труд (ДИТ). Преку апликацијата „ССМ – Мои работнички права“ граѓаните ќе можат на брз и едноставен начин, преку своите мобилни телефони, да добиваат директни информации за...

Мобилната апликација „ХелтБади+“ достапна и на македонски и на албански јазик

ХелтБади+ е апликација која отсега е достапна на македонски и на албански јазик што треба да им помогне на граѓаните да се борат против против ширењето на корона вирусот, но и против дезинформациите сврзани со него. ХелтБади+ може да се инсталира на мобилните телефони со оперативен систем Андроид, но и да се користи преку интернет, на посебната веб-страница. Оваа апликација/програма/веб-сајт...

Обезбедена бесплатна мобилна апликација BE SAFE за жртвите на семејно насилство за време на полицискиот час

СОС линија семејно насилство фото: МТСП
Министерството за труд и социјална политика (МТСП) известува дека жртвите на семејно насилство кои ќе имаат потреба од помош, поддршка и заштита од семејно насилство за време на полицискиот час, во периодот од 22 до 5 часот наредниот ден, треба најпрво да се јават на Националната бесплатна мобилна СОС линија за жртви на семејно насилство 070/075/077 141-700. Линијата обезбедува...

Достапна нова мобилна апликација „Discover Ohrid“ за промоција на охридскиот туризам

Денеска пред јавноста Центарот за интегриран развој Охрид – ЦИРО, со поддршка на Германското друштво за меѓународна соработка ГИЗ, ја презентираа туристичката мобилна апликација „Discover Ohrid“. На апликацијата која е двојазична на македонски и англиски јазик, патеките поврзани со културата се и со аудио-водич, а поставената офлајн мапа во апликацијата овозможува патеките да се користат и без интернет конекција. Концептот на...

Достапна нова мобилна апликација „Дарувај Крв“ за крводарители

„Дарувај Крв“ е нова мобилна апликација наменета за сите оние што даруваат или сакаат да даруваат крв. Апликацијата ќе покажува крводарителски акции што се организираат низ Македонија од разни здруженија, со цел полесно информирање каде и кога може да се спаси живот. Во моментов „Дарувај Крв“ е достапна само за Андроид телефони, но наскоро е најавено дека ќе проработи и...

Младите Елена, Ѕвезда и Лазе добија награда од Светска банка за апликацијата „Walkiie“ за помош на лицата со попреченост

Walkiie
Македонската апликaција „Walkiie“ е помеѓу седумте победници на натпреварот „IDEAS 4 ACTION “ (Идеи за акција) организиран од страна на Светска банка. Во конкуренција за наградите учествувале 4.000 кандидати од цел свет, а победниците беа прогласени врз база на оригиналноста на идејата и потенцијалот да влијаат врз општите политики. Годишниот натпревар „IDEAS 4 ACTION“ претставува платформа за млади претприемачи која...

Создадена прва мобилна апликација за помош и поддршка на жртвите на насилство „Биди безбедна”

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) заедно со УНДП ја креираа првата мобилна апликација за помош и поддршка на жртвите на насилство ,,Биди безбедна”, достапна на три јазици: македонски, албански и ромски. Апликацијата ќе им помогне на жртвите на семејно насилство брзо и едноставно да побараат помош и поддршка, без разлика на времето и местото на кое се наоѓаат...

Земјоделците и граѓаните од Источниот регион преку апликација ќе следат агро-метеоролошките прилики

Со поставувањето на агро-метеоролошката станица во близина на Берово, комплетиран е процесот на инсталирање на систем на станици во 11 општини во Источниот регион. Податоците од агро-метеоролошките станици се достапни преку мобилна апликација (Meteobot) која може да се инсталира на секој мобилен телефон, а во функција е и веб страна (www.agroistok.mk) каде се презентирани повеќе кластери на информации. Податоците се за секоја...

Преку мобилната апликација „National Park Galicica“, убавините на Галичица достапни за секого

Мобилната апликација „National Park Galicica“ им овозможува на сите посетители да ја искусат невидената убавина на Националниот парк „Галичица“ на едноставен начин, каде што најважните информации се достапни на едно место. Преку мобилната апликација, сите љубители на природата, па дури и оние кои не се во можност да го посетат паркот, имаат можност да се запознаат со типот на патеки...

Промовирана Монументал МК – нова туристичка рута за споменици и бруталистичка архитектура

По повод прославувањето на Денот на народното востание - 11 Октомври, Институтот за стратешки истражувања и едукација – ИСИЕ денеска ја промовираше Монументал МК - нова туристичка рута за споменици и бруталистичка архитектура. Станува збор нов туристички водич и бесплатна мобилна апликација на пет јазици, вебсајт и промотивни сувенири. Оваа тура опфаќа 30 локации во Скопје и другите градови...

Порталб: Не е познато колку беше ефикасна апликацијата „Стоп Корона“, малку инсталации во споредба со најавеното

Не е познато колку беше ефикасна апликацијата „Стоп Корона“, која имаше за задача да им помогне на граѓаните да ги идентификуваат контактите што можеби ги имале со луѓе заразени со ковид-19. Бројот на инсталации на телефоните е далеку од она што властите го најавуваа, пишува „Порталб.мк“. Министерството за здравство не даде одговор на прашањата на Порталб во врска со ефикасноста...