fbpx
Таг: мобилен телефон

таг: мобилен телефон

Најиграната игра за мобилни “Genshin Impact” добива нов голем апдејт наречен “Sumeru”

Genshin Impact Sumeru Слика од HoYoverse
Најиграната игра за мобилни "Genshin Impact" добива нов голем аптејт наречен "Sumeru". Се работи за нова голема нова Open World мапа, иако и светот во "Genshin Impact" веќе е многу простран. Играта ја имаме споменато и во претходни написи. Се работи за кинеска игра, која е број еден игра за мобилни во светот. Според мерењата од јуни 2022 година,...

Шаќири за Порталб: Апликацијата за електронска идентификација преку мобилен е подготвена

Министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, за Порталб.мк денеска изјави дека апликацијата за електронска идентификација е подготвена и од следната недела ќе почне да се имплементира во банкарскиот сектор. „Пред неколку месеци ја промовиравме апликацијата за електронска идентификација со Mastercard. Апликацијата е подготвена, следната недела ќе дојдат претставници на Mastercard и ќе започне со имплементација во првата банка,...

Утврдени 168 сообраќајни прекршоци во Скопје, 66 за брзо возење, во целата земја фатени 91 пијан возач

На територијата на град Скопје вчера сообраќајните полицајци изрекле вкупно 168 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 66 санкции, 14 за возење без возачка дозвола, три прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, четири за технички неисправни и нерегистрирани возила, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Изречени се и осум санкции за користење мобилен телефон, 13 за...

Сними филм на мобилен и до 15 ноември пријави се за учество на „Мобил филм фест“

Меѓународниот фестивал за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил филм фест“ објави отворен повик за филмови за учество на 12-тото издание, кое е предвидено да се одржи од 25 ноември до 1 декември годинава. Право на пријавување имаат сите заинтересирани лица кои снимиле филм со мобилен телефон што не е подолг од 10 минути, а исто така критерум е филмовите...

Затвореник од „Идризово“ 7 месеци по телефон глумел директор: Измамил 7 лица за над 5.100 евра

Затвореник од скопскиот затвор „Идризово“ седум месеци преку мобилен телефон се јавувал на различни лица, лажно се претставувал како директор и успеал да измами седум лица и да причини материјална штета од околу 315.000 денари (над 5.100 евра), информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). „СВР Тетово поднесе кривична пријава против Б.А.(34) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за...

Од денеска до 6 декември ќе се одржи 11. Мобил филм фестивал преку Cinesquare.net

Деведесет филма од цел свет од денеска до 6 декември ќе бидат дел од програмата на Мобил филм фестивал, што ќе се реализира по 11.пат. Филмовите се поделени во три програми и ќе бидат бесплатно достапни на VoD платформата Cinesquare.net. Поради ковид-ситуацијата, годинава фестивалот ќе се реализира исклучиво со онлајн-програма. Мотото на фестивалот е „Размислувај поразлично“. Сите филмови на...

Српски медиум со куп дезинформации за и околу Катица Јанева

Српскиот портал „Информер“ излезе со текст со кој уште во насловот ја дезинформира јавноста. Во гломазната насловна конструкција: „Аферата „Рекет" ја тресе Северна Македонија! "Падна" Боки 13, главниот обвинител под истрага, а сега се огласи и премиерот Зоран Заев!“, (AFERA "REKET" TRESE SEVERNU MAKEDONIJU! "PAO" je BOKI 13, glavna tužiteljka POD ISTRAGOM, a sada se oglasio i premijer Zoran Zaev!)...

Притвор за осомничениот за убиство на сосетката во Охрид

Поради основан сомнеж дека сторил разбојништво, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ј.К. (37) од Куманово, со привремен престој во стан на улицата Галичица во Охрид, информираат од СВР Охрид. Нему, Основното јавно обвинителство му одреди мерка притвор во траење од 30 дена, по што е пренесен во казнено-поправна установа во Скопје. - На 20 овој месец, во 11.45 часот, пријавениот, заради стекнување противправна...

Од следната недела возење во ЈСП само со електронска картичка

Eлектронската наплата во автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) и приватните превозници ќе почне задолжително да се применува од следната недела. Првичната цена на електронска картичка ќе изнесува 150 денари. Покрај во возилата, картичките ќе може да се купат и во сите 26 билетарници на ЈСП, во инфо-центрите, како и во продавниците кои имаат склучено договор со ЈСП, информираат од...

Радикалите спречија извештајот на ЕК за Србија да биде претставен во собранието

Шефот на делегацијата на Европската Унија во Србија, Мајкл Девенпорт, денеска не успеа да го претстави извештајот на Европската комисија за напредокот на Србија на седницата на собранискиот одбор за европска интеграција, поради опструкциите на пратениците на десничарските партии кои се противат на влегувањето на Србија во ЕУ. Како што јавува дописничката на „Мета“ од Белград, седницата е одложена сè...

Студентите на Универзитетот „Гоце Делчев“ ќе може да се запишуваат преку мобилен телефон

Универзитетот „Гоце Делчев“ (УГД) од Штип ќе запишува нова генерација на студенти преку новата електронска платформа која денеска беше претставена на јавноста. Средношколците кои сакаат да се запишат на некој од факултетите преку платформата ќе може да ги внесат своите лични податоци, по што ќе одговараат на прашањата кои се однесуваат на државната матура. Целата процедура со плаќањето исто така е електронска. Сепак,...

Кривична за осуденик од штипскиот затвор бидејќи нудел поткуп на полицајци

Секторот за внатрешни работи Штип поднел кривична пријава против осуденик во штипскиот затвор, кој се товари дека на двајца полициски службеници им нудел поткуп, информира МВР. Според полициските информации, 41-годишниот В.Е. од Кочани на 17 март оваа година, двапати на двајца полициски службеници им понудил сума од 50 евра за да му го вратат мобилниот телефон, кој претходно му бил...

Заканувајќи му се со нож, му одзеле мобилен телефон

На Камен мост во Скопје синоќа по полноќ се случило тешко разбојништво. Движејќи се во правец кон Центар, три засега непознати сторители извршиле разбојништво над Д.А. (18) од Скопје, при што му одзеле мобилен телефон „хуавеј“, стекнувајќи противправна имотна корист од околу 14.000 денари. Разбојништвото било извршено на тој начин што сторителите го пресретнале оштетениот, му го попречиле движењето, при што...

Ковачевски: Пресудите за „Јавна соба“ обесхрабруваат повторни појави на вакви случаи

Во рамките на одбележувањето на 16 дена активизам против родово насилство на Форумот за родова еднаквост во организација на Министерството за труд и социјална политика и Фондацијата Фридрих Еберт,...