fbpx
Таг: МНР

таг: МНР

МНР: Нема датум за договорот за добрососедство со Бугарија

Не е прецизиран датум за потпишување на договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, соопштија од македонското Министерство за надорешни работи, по пишувањето на бугарските медиуми дека се знае кога двете страни ќе стават параф на овој документ. Од МНР додаваат дека веројатно „станува забуна со датумот за средбата на работните групи на двете министерства кои работата на подготвување на договорот“. Како...

СДСМ: Македонија е во подредена улога во односите со соседите

Комисијата за надворешни работи на СДСМ е огорчена од несериозното и непрофесионално однесување на Министерството за надворешни работи, кога се работи за настани за кои граѓаните и медиумите на Република Македонија добиваат информации од странски функционери и медиуми, а се од суверен интерес за нашата држава. „Во врска со преговорите за билатералниот договор за пријателство со Бугарија, информации доаѓаат само...

Политика на градење мостови, вети новиот шеф на грчката дипломатија

Евангелос Венизелос му ја предаде штафетата и Министерството за надворешни работи на новиот шеф на грчката дипломатија, Никос Коѕиас. На процедурата на смена на министрите во министерството, Венизелос даде детален отчет за сработеното овие две години, спомнувајќи сосема кратко дека и НАТО и ЕУ ги прифатиле и ги признале грчките позиции околу спорот за името. - Што се однесува до...

Никос Коѕиас е новиот шеф на грчката дипломатија

Професорот Никос Коѕиас, досега неформален советник на Алексис Ципрас за надворешна политика, е новиот шеф на грчката дипломатија. Коѕиас е професор по политичка теорија за меѓународни и европски прашања на Универзитетот „Пиреја“. Неговиот политички пат секогаш бил низ ходниците на левицата, бил член на Комунистичката партија, а од неодамна се приклучи на СИРИЗА. Коѕис има долгогодишно искуство во надворешната политика....

Попоски побарал заедничка седница на владите на Македонија и на Албанија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, упатил покана преку својот колега од Република Албанија, Дитмир Бушати, за одржување заедничка седница на владите на двете земји во првата половина на 2015 година, соопшти македонското МНР. Притоа било договорено да се почне со подготовки на ниво на политички директори и со поставување временска рамка за одржување. Министерот Попоски вчера...

МВР: Контролата е на максимално ниво и пред и по „Шарли ебдо“

По најавите за можни промени во миграциската политика на ЕУ, како мерка по нападот на „Шарли ебдо“, проценките на надлежните институции во Македонија, во моментов, се дека земјата и нејзините граѓани не би биле погодени од евентуалните измени во легислативата на ЕУ. Во однос на евентуални засилени контроли на граничните премини, портпаролот на МВР, Иво Котевски, за „Мета“ вели дека контролата...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...