fbpx
Таг: млади истражувачи

таг: млади истражувачи

Објавен повик за млади истражувачи за регионална мобилност

Младинскиот образовен форум (МОФ), заедно со Центарот за наука и иновации за развој (SCiDEV) од Албанија и Центарот за образовна политика (ЦЕП) од Србија објавуваат повик за млади лица за истражување, активизам и зајакнување на регионалната соработка меѓу трите земји. Како што соопштија од МОФ, повикот е дел од Регионалната програма за младинско лидерство за мобилност за 2022/2023 година и...

Народна банка ги повика младите истражувачи да достават трудови за Годишната награда за 2023 година

Народната банка ги повика заинтересираните млади истражувачи со свој труд да се пријават на Конкурсот за Годишната награда за најдобар труд од областа на макроекономијата и банкарството за 2023 година. Конкурсот беше објавен во јули, а крајниот рок за доставување на трудовите е 1 февруари 2023 година. Право на учество имаат сите државјани на Северна Македонија на возраст до 35...

Димитар Фуна ја доби наградата за најдобар млад истражувач на Народната банка

Добитник на Годишната награда на Народната банка (НБРСМ), која се доделува на млади истражувачи за најдобар труд од областа на макроекономијата и банкарството е младиот истражувач Димитар Фуна, соопштија од НБРСМ. Фуна дипломирал на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) во Скопје во 2020 година, додека минатата година се стекнал со звањето магистер по финансии и сметководство...

Младите истражувачи поканети да учествуваат со свој труд на Годишната награда на Народната банка

Народната банка го објави конкурсот за Годишната награда за млади истражувачи за  најдобар труд од областа на макроекономијата и банкарството за 2022 година, информираат од НБРСМ. Наградата се доделува заради поттикнување на развојот на научната мисла и изработка на трудови од областа на макроекономијата и банките и банкарските системи, како и афирмација на млади и стручни кадри. Право за учество...

Доделена годишната награда на Народната банка за млади истражувачи за 2021 година

Народната банка ја додели Годишната награда за млади истражувачи за најдобар труд од областа на макроекономијата и банкарството за 2020 година. Нејзин добитник е Рејхан Сулејман, за трудот „Влијанието на претприемaштвото врз економскиот раст во земјите во транзиција и во земјите од регионот МЕНА (Среден Исток и Северна Африка): со осврт на Северна Македонија“. „Трудот на Сулејман беше оценет со...

Со „Раката на Венера“, нашиот тим „eBionics“ победи на глобален младински натпревар во Њујорк

Денес во Њујорк, УНИЦЕФ заедно со партнерите ги прогласи осумте победници на глобалниот младински предизвик Генерација без граници 2019/2020. Меѓу нив, во категоријата севкупни победници на возраст под 18 години, победник беше тимот „eBionics“ со решението „VenusArm“ (Раката на Венера) – 3Д печатена бионичка рака наменета за лицата со недостаток на горен екстремитет, информираат од УНИЦЕФ. „Пресреќни сме и благодарни...

Наградени 39 проекти на училишта на „Предизвик за млади истражувачи 3“

Триесет и девет проекти на основни и средни училишта од целата држава, се наградени во рамките на јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 3“ кој го спроведува Фондот за иновации и технолошки развој во соработка со Министерството за образование и наука. Годинава прворангирано основно училиште е ООУ „Страшо Пинџур“ од Неготино, додека кај средните училишта најдобро рангиран е проектот на...

Тимови од 39 училишта во финалната селекција на предизвикот за млади истражувачи на ФИТР

Ученици од 39 основни и средни училишта влегоа во финалната селекција на јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 3″ на Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР), кој се спроведува во соработка со Министерството за образование и наука. Од ФИТР велат дека најмногу поднесени апликации се од училиштата од Скопје – вкупно 23, но апликации има од над дваесет места...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...