fbpx
Таг: млади бендови

таг: млади бендови

Во сабота со концерт на млади бендови во МКЦ ќе се одбележи Денот на Европа

По повод 9 мај - Денот на Европа, во сабота (7 мај) во Младинскиот културен центар во Скопје ќе се организира Концерт на млади бендови на кој ќе учествуваат седум средношколски бендови. Концертот ќе започне од 12 часот напладне и ќе трае до 17 часот, а ќе настапат бендовите „Црно собрание“, „Резонанца“, „Улично радио“, „Zanadu“, „Exhibit A“, „DIBS“ и „Visionary...

Денот на Боб Марли годинава ќе се одржи во Градски парк, повик до младите бендови да се пријават за учество

Доближувајќи ја реге музиката и пораката на БОБ МАРЛИ-ONE LOVE, ONE HEART, A WORLD WITHOUT BORDERS до сите луѓе, овој настан е нешто што се памети засекогаш. Организаторот повикува сите ние како поединци да придонесеме во продолжувањето на традицијата на Денот на Боб Марли, којшто секоја година пред ковид-19 пандемијата се одржуваше во форма на музички хепенинг во Градскиот...

Од свирење во подрум „2 на 2“ до студиски албум: „Музика ќе правиме што и да биде“

Панк, фанк, рок со по некој акорд и мелодија од каде малку се краде и помалку се додава од(во) овие музички правци се создава сосема нов освежувачки звук, односно бенд  „Cut your nipple“ – еден од новите претставници на денешната алтернативна музичка сцена во Македонија. Марко, Павел и Тео започнуваат да „џемаат“ своја музика во 2018 година, а досега веќе...

Битолчани на протест за смртта на Јана: „Немаме солзи да ви ги исплачиме гревовите“

Под мотото „Правда за Јана“, „Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа протест за смртта на шестгодишното девојче кое минатата среда почина на детското одделение во...