fbpx
Таг: млад отворен театар

таг: млад отворен театар

„Млад отворен театар“ по 47-ми пат годинава ќе се одржи од 10 до 19 ноември

Младинскиот културен центар (МКЦ) најави дека 47-то издание на „Млад отворен театар“ – МОТ ќе се одржи во периодот од 10 до 19 ноември. Годинава на театарскиот фестивал ќе има 25 програмски активности и ќе учествуваат од театри од Словенија, Грција, Турција, Велика Британија, Србија, Црна Гора и Македонија. Фестивалската програма ќе започне со дуодрамата „Кислород“ на Народниот театар Битола...

Вечерва почнува 46-тото издание на Млад Отворен Театар

Со експерименталната претстава „Како крајот и да не е сосема блиску“, во која нема актери, туку изведувачи се луѓе од публиката, вечерва почнува 46-тото издание на Младиот отворен театар (МОТ). Претставата на Битеф театарот, која е инспирирана од суптилните поместувања на светот, односите и човечката интеракција преку виртуелната реалност, аудиовизуелните инсталации и текстот, ќе се прикажува во просториите на...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...