fbpx
Таг: МКЦ

таг: МКЦ

Од 18 до 20 јуни ќе се одржи шестото издание на „Златна рамка“ во МКЦ

Шестото издание на „Златна рамка“ - Денови на македонскиот филм, во организација на Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) ќе се одржи од 18 до 20 јуни во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар (МКЦ), информираат организаторите. Филмската ревија „Златна рамка“ претставува можност за публиката бесплатно да ги погледне македонските филмски остварувања што биле реализирани во текот на изминатата година,...

Перформанс „Мачката Елеонора“ на 15 и 16 овој месец во МКЦ

н На 15 и 16 овој месец, ќе има две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“, со почеток од 20 часот, информираат од организацијата „Тииииит! Инк.“. Перформансот, како што појаснуваат оттаму, бил развиен во рамки на платформата за изведувачки уметности „Испробување Феминистички Иднини 2.0“. „Тој премиерно беше изведен лани на МОТ, а поради голем интерес, имаше и втора изведба во...

Единствениот локален фестивал за јапонска култура со трето издание

Фестивалот за јапонска култура „Сакура“ ќе се одржи во Младинскиот културен центар (МКЦ) на 1 јуни. Ова претставува трето издание на овој фестивал, кој оваа година првпат го носи името „Сакура“. Тој е организиран од Јапан@мк, единствената организација која се занимава со промовирање на јапонска култура во државата. Од Јапан@мк најавуваат богата програма која ќе опфати уметнички изложби, настапи и перформанси,...

МКЦ поради изборите е нефункционално – на 30 луѓе не им се продолжени договорите

Сите настани, работилници во Детскиот креативен центар, предавања во Планетариум, детски родендени во Младинскиот кулурен центар од денеска се откажани. Родителите кои веќе имале купено карти за одредени настани или имале уплатено за одредени работилници добиле известување дека парите ќе им бидат рефундирани, а тие биле известени дека станува збор за „директиви што ги донела Државата комисија за спречување...

Објавен распоредот на изведувачи на вечерашниот музички фестивал „Земјотрес“

Дванаесеттото издание на фестивалот за домашна независна музика „Земјорес“ ќе започне во 19 часот во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје. Ќе изведуваат над 20 македонски артисти, вклучувајќи бендови и диџеи, кои ќе настапуваат на три различни сцени - во салата „25 мај“, во бифето пред киносалата „Фросина“ и на „клуб“ сцената во МКЦ. „Денес! Земјотрес #12! Вратите на МКЦ се...

Бени Шаќири е нов директор на МКЦ

Музичарот Арбен Шаќири од денеска е назначен за директор на Младинскиот културен центар, а од утрово веќе дошол во МКЦ. Тој ја поднесе својата кандидатура за директорското место изминатата година. Другите кандидати за оваа позиција беа продуцентот и филмски работник Никола Мадиќ, кој е сопруг на заменичката-министер за правда Викторија Аврамовска-Мадиќ, како и Владимир Стојчевски, дипломиран продуцент и професор, магистер...

Петти јубилеј на Андерфест – обединување на авангардната култура

Популарниот музичкиот фестивал Андерфест кој ја обединува андерграунд културата во Македонија, ќе се одржи по петти пат на 13 октомври во Младинскиот културен центар. На овој јубилеј публиката ќе може да ужива во музика од алтернативната, рок, панк-рок, метал и хардкор сцената. Најавените бендови се веќе добро познати за јавноста и се очекува голем интерес за истите.  Овогодишните изведувачи се Преку ред, Ред 18,...

Четири документарци во Куршумли-ан, Сули-ан и пред Музејот на Македонија за крај на „МакеДокс“

Филмската програма на 14. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ се приближува кон крајот и последната фестивалска вечер. Денеска ќе бидат прикажани четири документарни остварувања и тоа во Куршумли-ан, Сули-ан и на платото пред Музеј на Македонија. „На програмата во Куршумли-ан, во 21 часот, се краткиот документарец „Еве, и јас танцувам“ (Чешка, Германија / 2023 / 21’) на...

Музичкиот фестивал „Андерфест“ ќе се одржи во октомври во МКЦ

Музичкиот фестивал „Андерфест“ годинава ќе се одржи по петти пат на 13 Октомври во Младинскиот културен центар (МКЦ). Публиката и овој пат ќе има можност да ужива во музиката од алтернативната и рокенрол сцената од нашата држава, а меѓу најавените бендови се и „Преку ред“, „Ред 18“, „Конспираси“, „Луфтанза“, „Пич Ваис“ и „Последен удар“. Продажбата на билети за концертот e...

Арсовска удри по антикорупционерите: Се занимаваат со тривијалности и политички агенди

Градоначалничката на Скопје Данела Арсовска се огласи по денешната седница на Државната комисија за спречување на корупцијата, од каде најавија дека против неа ќе биде поднесена кривична пријава, бидејќи спротивно на законот ги именувала в.д. директорите на Младинскиот културен центар (МКЦ) и на Зоолошката градина Скопје. Од Град Скопје векат дека жалат што за ова дознале од медиумите и дека...

Претставнички на јавната културна, политичка и општествена сфера раскажуваа „срамотни“ приказни во МКЦ

Хрватската новинарка Милена Зајовиќ, диџејката Соња Исмаил, српската забавувачка Декаденца, ПР професионалката Катерина Попова, како и водителките на ПичПрич Ана Василева и Румена Бужаровска, час и половина синоќа ја забавуваа публиката во преполната сала на киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар (МКЦ). Тие раскажуваа „срамотни“ приказни врзани со родовиот, сексуалниот и телесниот срам. Настанот беше насловен како „Срамота!“, а...

Перформанс на Ширли Харти Убила и предавање на Марина Гржиниќ на Викендот на гордоста 2023

Во рамки на Фестивалот за квир култура, уметност и теорија Викенд на гордоста 2023 овој викенд ќе се одржат уште два настани во рамките на тематиката на неговото годинашно издание: КВИР-ХРОНОПОЛИТИКИ: Историја, афекти, утопии. Со почеток во 21 часот вечерва, во МКЦ ќе се одржи перформансот „Абјектот на желбата“ (Abject of Desire), во изведба на уметницата со чилеанско и шведско...

Фестивал за промоција на феминистичката култура во кино „Фросина“ на 6 април

Во киното „Фросина“ (Младински културен центар - Скопје) на 6 април, со почеток во 20 часот, ќе се прикаже единаесеттото издание на единствениот фестивал за промоција на феминистичката култура и акција „Прво, па женско“ со „ПичПрич“, на тема „Бев сама“. Со ова се промовира женската усна историја, нормализирајќи ги женските искуства и преземајќи го јавниот простор, а е авторски...

„Сите за МКЦ“ со барања до Град Скопје – регуларен конкурс за избор на директор и зголемување на буџетот

„Кратењето на програмскиот буџет на МКЦ за 92% е крајно неприфатливо и сериозно ја загрозува способноста на МКЦ да ги одржува мноштвото културни настани кои редовно ги одржува години наназад. Дополнително, поставувањето в.д. директор кој не е од сферата на културата и не е од редот на вработените на МКЦ е крајно нерегуларно и повторно ја загрозува способноста на МКЦ да функционира со полна пареа како што функционирало со години“, се вели во писмото на „Сите за МКЦ“

Вредните средношколци и идни угостители од „Лазар Танев“ во новата епизода на „Шорткат“

Екипата на „Шорткат“ беше во посета на скопското угостителско училиште „Лазар Танев“, каде ги затекнавме вредните средношколци како подготвуваат храна во кујните, „печејќи“ ги тестото и занаетот што го одбрале. Повеќе за нивната професија погледнете во 72-та епизода на нашите вести за млади. И неделава носиме многу нови информации - меѓу нив, за герила акцијата на „Сите за МКЦ“ на...

Во „Шорткат“ известуваме за новиот простор за студентите на Машински факултет – „Фабрика за учење“

„Фабрика за учење“ е новото место на Машинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, во кое студентите можат да креираат производи со користење на работна смарт машина, 2Д камера и робот. Во вечерашната епизода на „Шорткат“ ќе можете да дознаете нешто повеќе за иновативната технологија, која им овозможува на студентите од овој факултет да монтираат и создаваат свои...

Вработените во МКЦ одговараат на Арсовска: Не ни го уништувајте ќејфот и љубовта кон работата

Вработените - се членови на Програмскиот колегиум на Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје, денеска одржаа прес-конференција, на која одговорија на вчерашните обвинувања изнесени од скопската градоначалничка Данела Арсовска. На денешниот настан тие не можеа во целост да одговорат на обвинувањата изнесени кон претходниот директор Ванчо Богоев, но потенцираа дека тој е отсутен од пресот од оправдани причини и...

Сите за МКЦ пред Град Скопје, Арсовска со обвинувања за криминал

Триесетина минути пред движењето „Сите за МКЦ“ да одржи протестен собир пред Градот Скопје поради кратењето на буџетот и смената на директорот на јавната установа од областа на културата која е исклучиво посветена на младите, прес-конференција одржа градоначалничката Данела Арсовска. Таа, во свој препознатлив стил на конфронтација, го нападна поранешниот директор и го обвини за криминал најавувајќи кривична пријава. Арсовска...

Буџетот скратен, директорот спастрен: По половина век постоење, МКЦ Скопје е на колена

Помалку од еден месец откако Младинскиот културен центар во Скопје (МКЦ) одбележа половина век од своето основање, култната институција посветена исклучиво на младите се соочува со најтешкиот период во богатата историја. За време на мандатот на градоначалничката Данела Арсовска, во МКЦ има драстично намален буџет, смени на директори, протести, заклучени врати и многу нејаснотии. Поранешниот директор, а сега раководител на...

Програмскиот колегиум побара помош од Пендаровски за решавање на проблемите со МКЦ

Претставниците на Програмскиот колегиум на Младински културен центар - МКЦ, денес го запознаа претседателот Стево Пендаровски со последните случувања. Тие, како што соопштија од кабинетотна Пендаровски, појаснија дека со доделениот буџет од Градот Скопје за 2023 година ќе се нанесе непоправлива штета на институцијата и дека со тоа целосно ќе се загрози програмското функционирање на МКЦ, како и функционирањето на...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...