fbpx
Таг: митинг

таг: митинг

Вучиќ се повлекува од лидер на СНС, од утре ќе бил претседател на сите граѓани

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на вечерашниот митинг наречен „Србија на надежта“ соопшти дека од утре нема да биде претседател на неговата партија, Српската напредна странка (СНС). „Ова е последна вечер кога зборувам како претседател на СНС“, рече Вучиќ на митингот во Белград, додавајќи дека од утре СНС на чело ќе дојде некој друг, а тој ќе биде само „претседател...

Бесплатно, во полни автобуси, симпатизери на Вучиќ се мобилизираат за вечерашниот митинг во Белград

Српскиот претседател Александар Вучиќ и неговата Српска напредна странка (СНС) мобилизираа стотици поддржувачи за да присуствуваат на големиот собир кој ќе се одржи вечерва во Белград. Полни автобуси со поддржувачи од регионот, меѓу кои има и од Северна Македонија веќе се упатија кон српската престолнина. Порталот на ТВ Н1 објави дека од утрово автобуси се паркирани пред Палатата Србија, а...

„Лесја Украинка“ организира митинг по повoд една година од масакрот во Буча

Здружението на Украинците во Северна Македонија „Лесја Украинка“, во петок на 31 март со почеток во 16:30 часот организира митинг кај споменикот на Тарас Шевченко во паркот „Жена борец“ во Скопје, по повод одбележување една година од бучанската трагедија. Од „Лесја Украинка“ ги повикаа граѓаните да го поддржат настанот. Русија беше обвинета за воени злосторства по масакрот во градот Буча....

Здружението „Лесја Украинка“ на скопскиот плоштад ќе ја одбележи годишнината од руската воена агресија

Здружението на Украинците во Македонија „Лесја Украинка“ денес во 14 часот, по повод годишнина од почетокот на руската воена инвазија врз Украина, организира митинг на плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје. Учесниците на митингот, од плоштадот „Македонија“, ќе се упатат во паркот „Жена борец“, кој се наоѓа во близина, каде ќе положат цвеќе пред споменикот на Тарас Шевченко, познат украински...

Нова аудио снимка на Мицкоски и Кичеец: Сашо даде два пати по 5.000 евра за автобусите за митингот на 2 јуни

Нова аудио снимка денеска беше објавена на Јутјуб на профилот со корисничко име „Рекет“, во која се слушаат гласовите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и Зоран Милески-Кичеец, кој е еден од осудените лица во случајот „Рекет“. Објавениот дел од разговорот трае 23 секунди, а Милески и Мицкоски се чини дека разговараат за начинот на кој бил платен организиран автобуски...

ТикТокерите одговорни за слабата посетеност на митингот на Доналд Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја почна својата кампања за претстојните претседателски избори. И покрај реакциите од јавноста дека не е баш добра идеја да се одржи митинг во затворена просторија каде не може да се одржува физичка дистанца, Трамп смета дека тоа не е проблем бидејќи според него вирусот веќе слабеел во неговата држава. Пред настанот кој се одржа...

Студентите порачаа: Не верувајте на сè, проверувајте ги информациите

Со голем, студентски митинг, десетина студенти од  прва година на Правниот факултет „Јустинијан Први“, со инспиративни говори на стотина свои колеги на платото на универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ им ја пренесоа пораката дека секој граѓанин мора да ги совлада барем основите на медиумската писменост, односно да бидат свесни дека не секогаш сите информации што им се пренесуваат се...

„Ројтерс“: Руските дипломати во Грција вршеле „многу нелегални активности“ на протестите против Македонија

Руските дипломати кои Грција ќе ги протера поради мешање во внатрешните работи на Грција, како и обид да го поткопаат Договорот за името со Македонија, биле инволвирани и во „многу незаконски активности“ поврзани со протестите во Грција против Договорот, дознава агенцијата „Ројтерс“. Како што пренесува агенцијата, Грција ја информирала Русија во петокот, давајќи неколку дена дипломатите да ја напуштат земјата. Дипломатите се...

Мицкоски побара предвремени избори догодина, Анѓушев вели дека тоа не е добро за економијата

На протестот пред Владата, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, побара предвремени парламентарни избори кои би се одржале догодина заедно со престедателските. - Избори мора да има! Предвремени парламентарни избори заедно со претседателските мора да има. Ајде да подготвиме чист и еднаков терен за сите политички партии. Ајде да избереме Претседател на ДИК на предлог од опозицијата. Ајде да формираме техничка...

Третиот митинг за иметo ќе биде „цунами“, предупредуваат грчки здруженија

За прашањето на името повторно се огласија грчките „светски семакедонски здруженија“, Сегрчката федерација на културните здруженија и организаторите на претходните две митинга во Солун и Атина, кои предупредија дека, ако е неопходно, ќе се организирал и трет митинг, кој немало да биде „мирно море од народ, туку цунами“. Во соопштението на нивнатата „фејсбук“ страница тие велат дека на митинзите на...

Шилегов на изборен митинг на ДС од Србија со поддршка за Шутановац

Потпретседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и градоначалник на Град Скопје Петре Шилегов вечерва се обрати на првата конвенција за изборите за Град Белград на коалицијата „Да го ослободиме Белград“ предводена од Демократската странка (ДС) од Србија, сестринска партија на СДСМ. Тој даде поддршка на претседателот на ДС и кандидат за градоначалник на Град Белград, Драган Шутановац. -Кога ја започнавме нашата...

Теодоракис: Загубивме 25 години во спор со земја што може да биде верен сојузник

Ставрос Теодоракис, претседателот на грчката либерална и социјал-демократска партија „Потами“ (Река) вчера по големиот антимакедонски митинг во Солун, на својата Фејсбук страница искажа силна осуда за грчкиот национализам. Во постот насловен „Зошто не сум на протестот во Солун“, тој вели дека Грција губи веќе 25 години со одржувањето на воинствена атмосфера кон една мала земја што може да биде нејзина...

МНР го осуди палењето на македонското знаме во Солун

Македонското Министерство за надворешни работи (МНР) реагираше на инцидентот на големиот протест вчера во Солун, кога беше запалено македонско знаме. И покрај градењето мерки на доверба од страна на двете влади, за жал уште се случуваат инциденти од луѓе кои сѐ уште живеат во минатото, се вели во соопштението од МНР. „Целиот регион и нашите две земји се на вистинскиот...

Заев: Ајде заедно да ги заокружиме промените во Охрид

„Повикувам заедно да испишеме историја во древниот Охрид. Да го сочуваме градот и да им обезбедиме работни места на младите и живот покрај своите најблиски. Ве повикувам, в недела, масовно да излеземе и да си го сочуваме Охрид, градот повторно да биде бисер на Балканот. На 15 октомври да ги заокружиме промените овде во Охрид и во цела Македонија“,...

Груевски: Нашите дела ќе бидат нашиот глас на изборите

Петнаесетти октомври е денот кога ќе се одлучи нашите градови да добијат помодерен изглед, нашите луѓе да бидат побезбедни, 15 октомври е името на новата ера, новата љубов, новата возбуда и победа, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на вечерашниот, завршен митинг на опозициската партија пред Владата. Груевски порача дека зад ВМРО-ДПМНЕ стојат дела и дека тие дела ќе бидат...

Ахмети: Дехари работел и ќе работи во интерес на сите кичевци

На градскиот плоштад во Кичево, денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, побара сите граѓани на општината од сите националности да гласаат за кандидатот за градоначалник и актуелен градоначалник од партијата, Фатмир Дехари, велејќи дека тој покажал дека умее да се грижи за сите. И самиот Дехари нагласи дека ќе биде добар градоначалник за сите. - Ви ветувам дека и во...

Заев: Изборите в недела ќе бидат новиот 11 Октомври за Прилеп и за Македонија

Кога секому е јасно дека Никола Груевски е минато, недозволиво е Прилеп да остане неосвестен. Прилеп прв се освестил кога требало, тука пукнала првата пушка, затоа 15 октомври ќе биде новиот 11 Октомври за Прилеп и за Македонија, а јас сум убеден дека Прилеп повторно ќе крене востание и повторно ќе победи. Ова вечерва го порача лидерот на СДСМ и...

Груевски: Ние не сме од тие што бараат гласови од граѓани, а добиваат поддршка од друго место

„Ние нашата сила и моќ ги добиваме од Македонија и од народот на оваа земја, нашата сила произлегува од нашата љубов кон народот и нашата љубов кон оваа земја. Ние не сме едни од тие што ги бараат гласовите на граѓаните, а сила и поддршка добиваат од друго место“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на вечерашниот митинг во Прилеп. Тој...

Заев: Правда во Македонија ќе има, да не се делиме по етничка основа

На предизборниот митинг во Кичево, премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, вечерва најави подобри времиња и поубав живот за сите во земјава. - Во декември лани сите сплотени одржавме лекција на цел свет. Соборивме режим со пенкало и со глас. Ние немаме предрасуди, шарени сме во коалицијата, нè има од сите етнички заедници затоа што оваа наша земја е на...

Закана за убиство на градоначалничкиот кандидат на Беса за Сарај

Закана за убиство вчера пред 17 часот добил кандидатот на Беса за градоначалник на општина Сарај, Башким Бакиу, објави „Порталб“. Случајот во полиција го пријавил Бакиу. Според СВР Скопје, вчера, околу 19 часот, во Полициската станица Центар дошол Башким Бакиу, жител на селото Љубин, и кажал дека во текот на денот добил СМС со заканувачка содржина на неговиот мобилен телефон....

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...