fbpx
Таг: Мисија на ОБСЕ

таг: Мисија на ОБСЕ

Летен камп за млади новинари: Дигитализацијата на медиумите носи нови предизвици за младите новинари

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје од 13 до 16 јули одржаа летен камп за млади новинари во Охрид. Од ЗНМ информираат дека целта на едукативната работилница е преку дружење и размена на искуства и вештини да се придонесе кон градење на капацитетите и унапредување на професионалните стандарди на младите новинари во...

МНР ги мапирало македонските граѓани во Украина, вработените во амбасадата обезбедени

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешниот брифинг информираше дека сите македонски државјани што се наоѓаат во Украина се мапирани и нашата амбасада во Киев ги има контактирано. Тој денеска повтори дека семејствата на двајцата македонски дипломати во Украина се повлечени, додека во земјата остануваат 30 наши набљудувачи на ОБСЕ во рамките на Специјалната мониторинг мисија. Тој информираше дека...

Мисијата на ОБСЕ во Скопје и СЕММ ги објавија првите Насоки за етичко известување на онлајн медиумите

Со цел да се подобрат професионалните стандарди на онлајн медиумите, Мисијата на ОБСЕ во Скопје го поддржа Советот за етика во медиумите (СЕММ) во изготвувањето на Насоки за етичко известување на онлајн медиумите, кои денеска беа објавени во Скопје. Насоките изготвени по широка консултација со медиумската заедница во Северна Македонија, ќе помогнат во развојот на солиден и кредибилен систем за...

Црната медиумска кампања на изборите се водеше на дел од онлајн медиумите и на социјалните мрежи

Како во изборната кампања, така и за време на изборниот молк, дел од онлајн медиумите во земјава, како и одредени личности но и анонимуси на социјалните мрежи, ја одиграа нечистата пропагандна кампања за партиите на изминатите парламентарни избори. Ваквиот заклучок произлегува од констатациите изнесени во мониторингот на медиумите што го извршија мисијата на ОБСЕ/ОДИХР и на организацијата ЦИВИЛ. Специјалната мисија...

ОБСЕ со кампања ќе ја подигнува свеста за насилството кон жените

Како придонес кон годинешните „16 Денови на активизам против родово базираното насилство“, Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања насловена „Крај за молкот“. Кампањата цели кон подигнување на свеста за насилството кон жените, со фокус на правата на жените, информираат од ОБСЕ. „Темата „Крај за молкот“ ја потенцира една од главните пречки во борбата против...

Кампањата „Гласно против гласини“ во борба против дискриминацијата на жените

Под слоганот #СекојаЕднаЕВредна, вчеравечер беше означен почетокот на националната кампања „Гласно против гласини“. Оваа кампања, поддржана од Мисијата на ОБСЕ во Скопје, има за цел да ја подигне свеста за штетното влијание од ширењето „гласини“ кои доведуваат до родови стереотипи и предрасуди за жените во нашето општество. Кампањата „Гласно против гласини“ е поттикната од потребата да се стави крај на...

ЕУ, САД, ОБСЕ и НАТО: Сериозна загриженост дека властите не успеаја да го спречат нападот

Делегацијата на ЕУ во Скопје, американската амбасада, мисијата на ОБСЕ и канцеларијата на НАТО во заедничка изјава најостро го осудија, како што наведуваат, организираниот напад во Собранието. „На најсилен можен начин го осудуваме организираниот напад врз Собранието. Изразуваме сериозна загриженост дека властите не успеаја да го спречат нападот и дека не ја обезбедија неопходната заштита за членовите на Собранието и...

ВМРО-ДПМНЕ: Владина коалиција без нас значи соочување со проблеми во иднина

„Секоја партија која носи одлука за формирање коалиција без партијата што добила најмногу гласови и најголема поддршка од народот на изборите, треба да знае дека во исто време носи одлука да се соочува со проблеми во иднина, својствени на ситуации кога се игнорира волјата на мнозинството граѓани“. Ова е ставот што лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го соопштил на денешната...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...