fbpx
Таг: Мирјана Најчевска

таг: Мирјана Најчевска

МНР го отповика амбасадорот од Чешка, Најчевска тврди хајка е поради критичките настапи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешниот брифинг информираше дека македонскиот амбасадор во Чешка, Сашко Тодоровски е отповикан од функцијата поради констатирани нерегуларности во извршувањето на мандатот. „Има констатирано нерегуларности во извршувањето на мандатот, има лажно претставување на сопругата како културен аташе, непочитување на инструкции на Министерството за надворешни работи. Ова е процедура што трае повеќе месеци“, изјави министерот...

Не е сеедно кој ја дава наградата

Некритичкиот однос на индивидуи, институции и невладини организации кон доделувањето разни награди поврзани со Руската Федерација, на што се надодава и посебно неаналитичкиот, па дури и дезинформациски пристап на медиумите при споделувањето на информациите за истите, може да има долготрајни и многу сериозни последици врз перцепцијата на граѓаните на руската агресија врз Украина, меѓутоа и многу погенерално, на вредносните...

Вистиномер: Како се гради фасцинација од моќта на Русија во медиумите и на социјалните мрежи

Еден од наједноставните начини на влијание врз поширок број луѓе e глорификацијата на една држава. Позитивната глорификација може да поттикнува воодушевување, чувство на припадност и заедништво, чувство на заштитеност, секогаш присутно прибежиште, алтернатива што им стои на располагање на граѓаните и на државата… Ова е особено можно во периоди на застој во развојот или неисполнети очекувања или незадоволство од брзината...

Реакции на експерти по оставката на Заев: Тропа на врата политичка криза во земјава

Северна Македонија е пред политичка криза, со повеќе излезни решенија, но и со нејаснотии како ќе излезе од неа во ситуација кога на подрачјето на Западниот Балкан треба да се решаваат сериозни надворешнополитички прашања меѓу соседите, но и самава земја ќе треба да го решава спорот со Бугарија за почеток на преговорите со ЕУ. Професорката Мирјана Најчевска од Институтот за...

Синдикатите со одговор на поскапувањето на струјата – ако не се зголемат платите, во протести и штрајкови

Рекордното зголемување на цената на електричната енергија за домаќинствата во Северна Македонија за 7,42 отсто, предизвика реакции на граѓаните, но не и само од нив. Претседателството на највисоките тела на Сојузот на синдикати на Македонја, коешто се состои од 18 синдикати, ќе се состане во петок за да дискутира и да заземе став за мерките што ќе им ги...

Најчевска поднесе оставка од Советот за реформа на правосудниот сектор

Професорката Мирјана Најчевска поднесе оставка од членувањето во Советот за реформа на правосудниот сектор, а за тоа ги информирала министерот за правда и членовите на Советот. „Изминатиот период јасно покажа дека ова тело е формирано само како параван за решенија кои се носат на друго место и служи за создавање лажна слика дека некаков експертски тим има влијание врз реформските процеси...

По тензичниот почеток, напредок на седницата на Советот за реформи во правосудството

Професорот Љубомир Фрчкоски оцени дека денешната седница на Советот за реформи во правосудството била „тензично-конструктивна“ и оти е постигнат напредок со формирање на работна група за дефинирање на правилата на работа на Советот. Работната група, со која ќе раководи професорката Мирјана Најчевска, треба до крајот на месецов да ги изготви и предложи правилата. Сепак, Фрчковски рече дека останува да се...

Хелсиншкиот комитет бара од медиумите и од СОС да ги повлечат статиите и да се извинат

ВМРО-ДПМНЕ врши директен атак врз кредибилитетот и врз угледот на Хелсиншкиот комитет и на бранителите на човекови права, реагира Хелсиншкиот комитет за човекови права во својот демант на тврдењата изнесени на прес-конференцијата во саботата од Цветин Чилиманов, Ненад Мирчевски и од Никола Србов. Комитетот побара од медиумите што објавиле статија под наслов „Организациите на Сорос со години наназад добивале милионски суми...

Новиот судија во Стразбур се правда, а за Најчевска одлуката е „срамна и бедна“

Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) вчера со 106 гласа „за“ го избра шефот на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Јован Илиевски, за нов судија во Европскиот суд за човекови права во Стразбур од Македонија. Уставната судијка, Нашата Габер-Дамјановска, на која Комисијата за избор на судии пред 10 дена ѝ даде предност и во трката влезе...

Герила-акција пред домот на Бејли: „Граѓаните ќе ја решат кризата!“

Претставници на „Шарена револуција“ имаа герила-акција пред резиденцијата на САД во Скопје, каде што се одржуваат преговорите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино. На улицата пред куќата каде што живее амбасадорот на САД, Џес Бејли, тие со црн спреј испишаа „Граѓаните ќе ја решат кризата!“. Од граѓанскиот сектор, пак, побараа претставниците на граѓаните да бидат вклучени во преговорите. -...

Најчевска го обои влезот на полициската станица „Беко“

Професорката Мирјана Најчевска утринава се појави на информативен разговор, а пред полициската станица „Беко“ во Скопје, го офарба влезот. На полициски распит денеска е повикана и извршната директорка на Хелсиншки комитет, Уранија Пировска. Неколку десетици граѓани утринава се собраа пред станицата за да им дадат поддршка на Пировска и Најчевска и да го изразат револтот од полициските притисоци и сослушувања. Граѓаните извикуваат...

„ЦИВИЛ“: Да престане политичкиот прогон на активистите за човекови права

ЦИВИЛ Центар за слобода „ЦИВИЛ“ денеска ги осуди сите постапки со кои се газат слободата на изразување и правото на протест и изрази солидарност со сите активисти за човекови права кои се под репресија на власта. Од организацијата побараа политички монтираните процеси, притисоците и заканите во кои се инволвирани институциите мора да престанат еднаш за секогаш! „Со години наназад, „ЦИВИЛ“...

По Пировска, и Најчевска повикана во полиција да даде изјава

Професорката Мирјана Најчевска денеска за „Мета“ потврди дека добила покана утре да се појави на полициската станица „Беко“ да даде изјава. - Не знам за што ме товарат. Не сум направила ништо што е надвор од тоа што претставува мирно протестирање. Најверојатно власта очекува демонстрациите да станат насилни. По еден месец протестирање демонстрациите се уште се одвиваат мирно – вели...

Двајца осомничени за подметнување два пожари, уште еден предизвикувач на пожар е во притвор

Две лица се осомничени за подметнување на два пожари, изјави министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и додаде дека се преземени чекори за откривање на вистината и за понатамошно...