fbpx
Таг: мир

таг: мир

Пендаровски за 21-годишнината од Охридскиот договор: Функционалната мултиетничка демократија ги зачува мирот и стабилноста

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, порача дека потпишувањето на овој договор спречи ескалација на оружениот конфликт во 2001 година овозможи изградба на „модел на функционална мултиетничка демократија која ги зачува мирот и стабилноста и постави највисоки стандарди за правата на заедниците“: „Пред 21 година, во Охрид, претседателите на четирите тогашни најголеми...

Во Украина не е постигнат мир, руската агресија продолжува и по 4 месеци

Не е точно дека Зеленски и Путин се договориле да се повлечат и дека е постигнат мир во Украина. Потребата за сензационализам во онлајн медиумите ги дезинформира читателите како руските војници да се повлекле од Украина и како војната да е завршена, пишува Порталб.мк. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   „Добри вести за целиот свет, доаѓа мир – Зеленски и Путин...

Пендаровски: Ќе инсистирам реформа на безбедносните и разузнавачки служби согласно стандардите на НАТО

Како претседател на Северна Македонија, имајќи ги предвид моите надлежности во безбедноста и разузнавачките служби, ќе инсистирам на нивно темелно реформирање согласно сите највисоки стандарди на НАТО, рече претседателот Стево Пендаровски на средбата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Како држава остануваме посветени на придонесот за зачувување на глобалниот мир и стабилност, борбата против меѓународниот тероризам, за што сме...

МВР апелира граѓаните да се воздржат од употреба на пиротехнички средства

Во пресрет на новогодишната ноќ, Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните максимално да се воздржат од употребата на пиротехнички средства, како и од други нарушувања на јавниот ред и мир. „Неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, Законот за заштита од експлозивни материи и Кривичниот законик на Република Македонија. Неовластената...

Г.г Стефан: Не бараме ништо повеќе од она што го заслужува нашиот православен народ

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА во посланието по повод претстојниот празник Воскресение Христово - Велигден истакнуваат дека животот на сите вистински следбеници на Христа е исполнет со искушенија, со духовни падови и подеми - со крст, но и со воскресение. „Нашиот народ и нашата Охридска и Македонска црква се сведоци за...

Заев: Не сакаме во НАТО за да напаѓаме, туку заради мир во светот

Премиерот Зоран Заев по вчерашните силни предупредувања од амбасадорот на Русија, Олег Шчербак кон Македонија за нејзината намера да стане членка на НАТО, денеска порача дека земјава сака во НАТО заради мирот во светот и почитувањето на човековите права. Заев на денешната прес конференција изрази надеж дека двете земји ќе бидат фокусирани на градење пријателство, а не на кавги. – Постапивме...

Талибанците повикуваат на директни разговори со САД за Авганистан

Талибанците повикаа на директни преговори со Соединетите Американски Држави за пронаоѓање на мирно решение за судирите во Авганистан, што претставува пресврт во политиката по неколкумесечните крвави напади, јавуваат светските агенции. Бројот на цивилни жртви се зголеми во последните неколку месеци, по низата крвопролевања што ги предизвикаа талибанците и милитантите на Исламска држава при нападите на урбани подрачја и на припадниците...

Брнабиќ: Интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ е важнa за иднината на регионот

Европската интеграција на земјите од Западен Балкан е важен фактор за иднината на регионот, изјави претседателката на Владата на Србија, Ана Брнабиќ на состанокот на групата „Нови лидери за Европа“, на Светскиот економски форум во Давос. Таа истакнала дека Србија длабоко и искрено е посветена на европските интеграции затоа што како што рече „ги делат европските вредности и идеи за...

Вучиќ на Косово: Србија сака и ќе направи се да го зачува мирот

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска им порача на Србите на Косово дека мораат да останат и да опстанат на своите живеалишта на Косово, а дека за тоа ќе има понатамошна и поголема помош од државата. – Србите мора да останат и да опстанат на своите огништа на Косово и Метохија. Не смееме да бидеме помалку на земјата на која од...

Г.г Стефан: Овде и меѓу иселениците нека завладеат мирот и добрата волја

Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан испрати божикна порака по повод претстојниот празник Рождество Христово - Божик. „Претстојното лето Господово нека биде исполнето со надеж дека и во Македонија, и помеѓу иселените нашинци и насекаде по светот ќе завладеат мирот и добрата волја. Ние како народ - тоа најдобро ќе го постигнеме ако живееме според верата и преданието на...

Младите на ДР-ДПА на симболичен начин потсетија на инцидентите во Собранието

„Стоп на насилството - стоп на омразата“ е мотото на денешниот настан што младите на ДР-ДПА го организираа на градскиот плоштад во Тетово. Тие беа облечени со кратки маички со ликот на Зијадин Села и во воздух пуштија 27 балони, за, како што рекоа, на симбличен начин да потсетат на крвавите настани што се случија во Собранието на 27 април. - Тука сме за...

Вучиќ загрижен за ситуацијата во Македонија, за утре свика седница за безбедност

Српскиот премиер Александар Вучиќ вечерва изјавил дека е многу загрижен за случувањата во Македонија и дека тоа што се случува не е само македонски проблем туку „проблем на сите што живеат тука“, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Вучиќ апелирал граѓаните на Македонија сите проблеми да ги решаваат на мирен начин. „Ги замолувам сите во Македонија оваа порака да ја разберат како...

Заев – Иваниќ: Стабилноста и мирот се приоритет за Македонија и за земјите од регионот

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, и од генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретнал со делегација на Босна и Херцеговина, предводена од претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина, Младен Иваниќ. Како што информираат од СДСМ, на средбата се разговарало за унапредување на долгогодишната соработка и пријателство помеѓу девете земји, како и за итноста...

Иванов им го честиташе празникот Пасха на припадниците на еврејската заедница

Претседателот Ѓорге Иванов упати честитка до претседателката на еврејската заедница во Македонија, Берта Романо-Николиќ, по повод големиот еврејски празник, Пaсха. „Честитајќи ви го празникот Пасха, сакам да порачам дека заеднички треба да придонесеме за почитувањето на религиските и на културните посебности, создавајќи вредности за идните генерации. Примете ги моите искрени желби за мир, меѓусебна доверба и за пријателство“, се вели,...

СДСМ: ЕПП и Бундестагот јасно кажаа дека мора да се почитува парламентарното мнозинство

„И Резолуцијата на Европската народна партија (ЕПП), како и заклучоците на германскиот Бундестаг во кои се вели дека мора да се почитува парламентарното мнозинство и дека нови избори не се опција, се јасни пораки до Груевски и до Иванов да престанат со непресметливото однесување, кое ги загрозува државните и националните интереси на Македонија и интересите на граѓаните“, се вели...

Заев: Празникот на духовното помирување нека донесе лична и општествена зрелост

По повод празникот Прочка, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, упати честитка до граѓаните што го чествуваат овој голем христијански празник, до поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан, до Синодот и до претставниците на МПЦ. „На овој голем празник на духовно помирување, да се издигнеме над искушенијата што ја испитуваат нашата определба кон вредностите што ни се потребни како луѓе, но и како граѓани на едно општетство...

Бејта – Тимоние: Поребно е брзо формирање нова влада

Францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние и градоначалникот на општина Гостивар, Невзат Бејта по денешниот состанок кој го одржаа во зградата на Општина Гостивар, порачаа дека е потребно што побрзо формирање на нова Влада. По средбата на која било разговарано за актуелната политичка состојба во земјава, амбасадорот Тимоние рече дека државата не е во криза, но не треба да се...

Традиционална средба на Јолевски со поранешните министри за одбрана

Министерот за одбрана, Зоран Јолевски, оствари традиционална средба со поранешните министри за одбрана, во Дом на АРМ. На средбата, министерот Јолевски информирал за процесот на модернизација на армијата, кој би влијаел на поголема опременост и интероперабилност со армиите на земјите членки на НАТО. - Македонија работи напорно на исполнување на стратегиската цел, членство во НАТО. Воедно, продолжуваме и со придонесот кон...

Колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос ја прими Нобеловата награда за мир

Претседателот на Колумбија, Хуан Мануел Сантос, денеска ја прими Нобеловата награда за мир, која на свечена церемонија му беше врачена во Осло. Наградата му е доделена бидејќи Сантос и бунтовниците од Револуционерните вооружени сили на Колумбија (ФАРК) потпишаа мировен договор за ставање крај на повеќедецениските борби. Со тоа беше завршена 52 години долгата граѓанска војна во Колумбија во која загинаа 200.000 лица. - За...

Папата во посета на Кавказ

Папата Франциск одржa голема проповед на стадион во Тбилиси, на вториот ден од неговата викенд-посета на Кавказот, која е посветена на промовирање на религиозната толеранција и мирот. Во својата беседа денеска папата побара од католиците да пронајдат утеха во Бог. Грузиската православна црква одлучи да не прати официјална делегација на собирот, наведувајќи дека православни верници не може да учествуваат на...
Scars Above скриншот од играта на Steam

Српската фирма Studio Mad Head Games ја направи играта Scars Above што делува како високобуџетна игра

Српската фирма Studio Mad Head Games ја направи играта Scars Above што делува како високобуџетна игра. Во Србија во последниве неколку години правењето компјутерски игри преку специјализирани фирми стана...