fbpx
Таг: Министерство за земјоделство шумарство водостопанство

таг: Министерство за земјоделство шумарство водостопанство

Прв јавен повик на ФИТР за дигитализација на земјоделството со буџет од 6 милиони денари

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) во соработка со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, го објави првиот јавен повик за дигитализација на земјоделството. Буџетот за таа намена изнесува 6 милиони денари (97,5 илјади евра) за четири проекти. Овие средства се од Програмата за рурален развој од која се издвојувале досега по еден процент. Максималниот износ за секој корисник е по 1,5 милион денари или 90 проценти од висината на...

Покрај млеко и сирење, македонските бачила ќе произведуваат и струја

Македонските бачила во иднина ќе произведуваат електрична енергија за да ги задоволат своите потреби. Со средства од Програмата за рурален развој за 2019 година, набавени се 50 фотоволтаични панели и истите се распределени на бачилата во Битола, Штип, Радовиш, Македонски Брод, Дебар, Кавадарци, Гостивар, Свети Николе, Кичево и Велес. Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, заедно со...

Владата го раскина договорот со „Летница – Белвица“ за концесија за Охридското езеро

Македонската влада донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското езеро со концесионерот „Летница - Белвица“. Причината за оваа одлука е поради утврдените нерегуларности од страна на надлежните институции во работата на сегашниот концесионер, информираат од владината прес - служба. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски денес во Охрид изјави дека по низата реакции од медиумите,...

Со нов закон ќе се спречи слободно купување отров со кој се трујат кучињата

Со новиот закон за фитофармација што вчера беше усвоен од Владата, се забранува продавање на многу опасни хемикалии кои се користат како фитофармацевтски производи во земјоделските аптеки, односно отровите што се фрлаат на бездомните и другите кучиња и мачки, порача Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Toa  го изготвило предлог-законот што наскоро би требало да се најде во...

ВМРО-ДПМНЕ прашува кој дозволил вработен на дело да уништи службен автомобил

ВМРО-ДПМНЕ го праша министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски да објасни како се случило вработен на дело минатиот месец да упропасти во сообраќајна несреќа вон работното време службен џип. Сообраќајката се случила на 9 јули на патот Берово - Виница, при што Н.Б. од Виница со „дачија дастер“ излетал од патот и слетал под мост. „Дали лицето Н.Б. имало...

Порибени акумулацијата Глобочица и ревирот Црн Дрим 2

Со порибувањето на риболовните води кои немаат концесионер, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство се грижи за зачувување и заштита на автохтоните видови риби во речните води, порача министерот Љупчо Николовски при денешното порибување на акумулацијата Глобочиџа со 40 килограми, односно 8.000 единки подмладок од речна пастрмка и со 1.700 единки крап. Во текот на денот ќе биде порибен и...

Нова субвенција за решавање на проблемот со откупот на сливите

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) соопшти дека поради проблемите со откупот на сливите ќе интервенира Владата, со тоа што ќе доделува субвенции на откупувачите и преработувачите на сливи. Од министерството велат дека на утрешната седница на Владата на дневен ред ќе бидат и измените на Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2018 година, односно воведувањето на нова...

За зголемените царини во Косово, Македонија ќе се жали на ЦЕФТА и ЕУ

Против одлуката на Косово да ги зголеми царините за одредени земјоделски производи, Македонија денеска ќе се пожали на ЦЕФТА и ЕУ, а ќе испрати и допис до министерството за трговија и индустрија на Косово, соопшти министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Тој рече дека зголемувањето на царината за 30 отсто е прекршување на договорот ЦЕФТА договорот, како и...

МЗШВ: Петте нови закони носат придобивки за земјоделците

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) денеска порача дека петте закони од област на земјоделството што вчера беа изгласани од Собранието, ќе донесат бројни придобивки за земјоделците и дополнителна заштита на нивните интереси. Станува збор за законите за земјоделство и рурален развој, за ловство, за рибарство и аквакултура, за консолидација на земјоделско земјиште и за семенски и саден материјал...

МЗШВ: Не се очекуваат позначителни штети од снегот и студот врз овошките

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) соопшти дека не се очекуваат значителни штети на родот на овошките од снегот и студот. Од министерството велат дека во соработка со Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), состојбата се следи внимателно и дека според метеоролозите снежниот бран ги затекнал овошките во фаза на полно цветање, во која нивната издржливост кон ниски минимални температури...

Откупната цена на тутунот достигна 214,8 денари за килограм

Откупот на тутун е во завршна фаза и се очекува да заврши до крајот на месецот, а просечната откупна цена на тутунот од реколтата 2017 достигна 214,8 денари за килограм, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Според податоците од Државниот инспекторат за земјоделство досега се откупени повеќе од 21,5 милиони килограми тутун во вредност од близу 60 милиони...

„Повардарие“ ќе го исплати долгот кон лозарите до крајот на годината

Винарската визба „Повардарие“ целосно ќе го исплати долгот за откупеното грозје кон лозарите до крајот на оваа година. Тоа е заклучено на денешниот состанок на лозарите со менаџментот на винарската визба, кој се одржа во Неготино, во присуство на претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и на новиот градоначалник на Неготино, Тони Делков.  Средбата беше организирана од...

Од волонтер до раководител на сектор меѓу осомничените за злоупотреби со субвенциите

Од раководител на сектор во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) преку волонтер во подрачна единица на министерството до бизнисмени, вкупно 24 лица добиле кривични пријави од Министерството за внатрешни работи (МВР) во врска со злоупотребите при доделување државно земјиште и давање субвенции, а од нив шестмина се приведени денеска во акцијата за која претходно извести Јавното обвинителство...

Обвинителство: Приведени 24 лица поради незаконско доделување земјиште и субвенции

Вкупно 24 лица од  Скопје, Тетово, Гевгелија и од Валандово се приведени денеска во акција на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција спроведена со МВР. Приведените се осомничени за злоупотреба на службена положба и овластување во врска со доделување државно земјиште и субвенции, соопшти Јавното обвинителство на Република Македонија. Надлежен јавен обвинител донел наредба за спроведување истражна...

Министерството за земјоделство отвори кол центар за земјоделците

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) соопшти дека отворило кол центар наменет за земјоделците, агробизнисмените и за граѓаните, кој би требало да им помогне да дојдат до сите потребни информации и да добијат различни услуги. Заинтересираните може да се јавуваат на телефонските броеви 071/204-137, 070/415-314 и 070/415-389. Линиите ќе бидат во функција од 8 до 17 часот. Преку кол центарот...

Одблокиран процесот на обесштетување на земјоделците за непогодите во 2016 година

Владата на Република Македонија денеска го усвоила Акцискиот план за постапување по предметите за настанатите штети од временските непогоди што се случија во 2016 година, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, посочувајќи дека тоа значи дека е одблокиран процесот за исплата на обесштетувањата на земјоделците кои во 2016 година претрпеа штети во земјоделското производство од пролетниот мраз, град...

Николовски најави 10 милиони евра за зголемени субвенции и за млади земјоделци

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, попладнево ги образложи новите мерки што Владата ги донела за поддршка на земјоделците. Тие вклучуваат 10 милиони евра што ќе се распределат за зголемување на субвенции и за директна поддршка на млади земјоделци. Мерките се предвидени со измените на Програмата за директна финансиска поддршка во земјоделство и на Програмата за рурален развој. Измените на...

ЗНМ, СЕММ и ССНМ: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Сојузот за етика во медиумите (СЕММ) и Самостојниот Синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) преку соопштение реагираа за присуството на новинари и...